INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Prestavbu Starého mosta chcú ukončiť v októbri 2015

Prestavbu Starého mosta chcú ukončiť v októbri 2015

Prestavbu Starého mosta v Bratislave spolu s prvou časťou električkovej trate do Petržalky ukončia o dva mesiace neskôr ako plánovali. Pôvodne hlavné mesto plánovalo ukončiť práce už koncom augusta 2015, pre hľadanie možnej nevybuchnutej munície ešte z druhej svetovej vojny na dne Dunaja sa však práce na moste zdržali. Nový termín dokončenia projektu je 31. október 2015. „Urobíme všetko pre to, aby ten harmonogram, ktorý bol predložený, bol aj dodržaný. Pretože ten harmonogram je už taký, že nie je možné ho posúvať,“ prisľúbil bratislavský primátor Milan Ftáčnik na kontrolnom dni pri rozostavanom Starom moste. .

Práce na búraní pilierov Starého mosta zhotoviteľ obnovil pred týždňom po takmer trojmesačnej prestávke. Búrať začali pilier číslo tri, z ktorého momentálne odstraňujú kamenný obklad. Už v piatok by mala k pilierom priplávať aj sústava lodí s ťažkými mechanizmami, ktorými zbúrajú betónový pilier. Rovnakým spôsobom potom zbúrajú aj pilier číslo štyri. Odstraňovanie jedného piliera zhotoviteľ stavby odhaduje na 45 dní. „Najprv robotníci odstránia pilier číslo tri, potom pilier číslo štyri a súčasne s ním sa bude spevňovať aj pilier číslo päť. Tieto práce by mali potrvať do 16. decembra,“ priblížil primátor Ftáčnik. Namiesto dvoch zbúraných pilierov vyrastie jeden nový, ten by mal byť vybudovaný do konca apríla budúceho roka. Do 20. októbra tohto roka by mal zhotoviteľ stavby ukončiť aj prípravu montovne na petržalskej strane Dunaja, z ktorej sa bude potom vysúvať nad rieku nová konštrukcia Starého mosta. „Na stĺpoch vznikne konštrukcia, na ktorej sa budú montovať 15 metrov dlhé diely, tie sa budú potom spájať a postupne vysúvať nad Dunaj,“ vysvetlil ďalší postup prác Ftáčnik. Nová konštrukcia mosta sa v súčasnosti vyrába vo Vítkoviciach, odkiaľ budú potom jednotlivé časti voziť do Bratislavy.

Okrem Starého mosta sa pracuje aj na petržalskej a staromestskej strane Dunaja. Podľa primátora v Petržalke začnú do konca roka robiť podložie pod električkovú trať do Petržalky. S tým budú zrejme v novembri spojené aj niektoré dopravné obmedzenia pre vodičov, upozornil Ftáčnik. „Budeme nútení odstaviť jednu časť Einsteinovej ulice a jednu časť diaľnice a nad tie pylóny, ktoré sú tam už teraz založené, položiť preklady a potom na tých prekladoch sa bude pracovať ďalej,“ priblížil postup prác primátor. Pracuje sa aj na Štúrovej ulici v Starom Meste, kde je už od začiatku roka úplne vylúčená doprava. Plánovaná je tu ešte napríklad prekládka vodovodného potrubia či budovanie kolektora na Šafárikovom námestí. Podľa primátora už koncom tohto roka by mohli aspoň v obmedzenom režime Štúrovu využívať chodci, do tohto termínu tu plánujú totiž vybudovať chodníky. Celá Štúrova ulica by mala byť pritom hotová na jar budúceho roka. Ani vtedy sa však dopravné obmedzenia v centre mesta neskončia. Počas budúceho leta sa zhotoviteľ pustí ešte do prestavby koľajníc na Jesenského ulici. Cez letné prázdniny tu bude preto vylúčená električková doprava, električky do Karlovej Vsi a Dúbravky budú v tom čase jazdiť cez tunel. „Treba to vybudovať, aby sa dali napojiť koľajnice smerom z Jesenského na Štúrovu ulicu a na Starý most,“ dodal primátor.

Projekt prestavby Starého most v posledných mesiacoch zdržalo hľadanie možnej nevybuchnutej munície v Dunaji. Práce na búraní pilierov Starého mosta zastavili koncom júna. Do prieskumu rieky sa pustili špecialisti na prieskumy v zložitých podmienkach. V Dunaji našli štyri podozrivé predmety. Jeden z nich je približne 30 metrov od piliera číslo 5 pri petržalskom brehu, ktorý mesto nebude búrať, ale len rekonštruovať. Ďalšie tri predmety našli špecialisti pri pilieroch 3 a 4, objekty sú približne tri metre pod dnom Dunaja. Tretí a štvrtý pilier mosta majú zbúrať a nahradiť ho pilierom označovaným ako 34. V mieste, kde majú nový pilier postaviť, už žiadne podozrivé predmety nenašli. Špecialisti po prieskume dna Dunaja usúdili, že zhotoviteľ môže začať s búracími prácami, ak dodrží navrhnutý technologický postup a strojové vybavenie. Zhotoviteľovi však odporučili, aby bol pri prácach opatrný a sledoval priestor, kde sa bude pracovať.

Prestavba Starého mosta je spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu súčasťou prvej etapy budovania Nosného dopravného systému v Bratislave. Starý most rekonštruuje Združenie MHD – Starý most, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní. Je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ. Projekt bude stáť 58,8 milióna eur bez DPH. Na prestavbu Starého mosta mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Na financovaní projektu sa bude z 85 percent podieľať Európska únia, desať percent prispeje štát a päť percent zaplatí mesto. Podmienkou je, že projekt musí byť dokončený a vyfakturovaný do konca roka 2015.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky