INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Daň za byty bude o 30 percent vyššia

Daň za byty bude o 30 percent vyššia

Daň z nehnuteľnosti za domy, byty a stavby na býDaň za byty bude o 30 percent vyššiavanie v Bratislave zvýšia od nového roka o tridsať percent. Po štvorhodinovej diskusii o tom rozhodli bratislavskí mestskí poslanci. Nepôjde tak o dvojnásobný nárast, ako to radnica pôvodne vlani navrhovala.Stavbám na pôdohospodársku produkciu zvýšia daň o päťdesiat percent, pre chaty a garáže ju zvýšia o desať percent. O päťdesiat percent vyššiu daň zaplatia vlastníci ostatných stavieb, čo sa bude týkať napríklad štátnych budov ako ministerstiev a úradov. Stavebným pozemkom zvýšia daň o 150 percent.

Zvýšením dane z nehnuteľnosti chce mesto Bratislava zabezpečiť príjem do dlhodobo podvyživeného rozpočtu mesta aj mestských častí na zabezpečovanie samosprávnych funkcií. Nové sadzby dane by ročne mali Bratislave vyniesť približne o sedem miliónov eur viac, výnos z dane si mesto a mestské časti delia na polovicu. Ako po hlasovaní poslancov povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, je to dobrá správa pre Bratislavčanov, Bratislava sa bude za tieto peniaze rozvíjať a opravia za ne 35 kilometrov ciest.  Primátor sľubuje, že všetky financie, ktoré takto mesto získa, sa vrátia i do chodníkov, zelene a to isté očakáva aj od mestských častí.

A ako vidia toto zvýšenie poslanci za Petržalku v mestskom parlamente?

Ľudmila Farkašovská: „Nebolo to ľahké rozhodovanie a nebolo ani rýchle – a pritom nemám na mysli len takmer päťhodinovú rozpravu na zastupiteľstve. O zvýšení dane z nehnuteľnosti sme v poslaneckých kluboch debatovali pol roka, hľadali sme cestu, ako čo najviac pomôcť podvyživenému rozpočtu hlavného mesta a čo najmenej zaťažiť občanov. Napokon sa na stôl dostal kompromisný návrh, ktorý vzišiel z finančnej komisie a ktorý bol  pre väčšinu poslancov akceptovateľný najmä preto, že sa v ňom daň za bývanie zvyšuje o necelú tretinu, pričom pôvodne sa hovorilo o jej zdvojnásobení. Tento návrh na zastupiteľstve len málokto spochybňoval, akurát zaznievalo, aby sme o ňom hlasovali až v septembri. Pre mňa osobne bolo rozhodujúce najmä to, že za peniaze, ktoré do mestského rozpočtu takto pritečú, sa opraví jedenásť ciest v Petržalke. Všetci vieme, v akom stave sú a ako si na nich ničíme autá, ktorých opravy vychádzajú oveľa drahšie ako tých 12 eur ročne, o čo vzrastie daň za klasický trojizbový petržalský byt. Okrem toho, zo zvýšenej dane z nehnuteľnosti pribudne slušná suma aj do petržalského rozpočtu – za 750 000 eur, o ktorých hovoríme, môžeme mať napríklad pár kilometrov nových chodníkov či cyklotrás alebo nový park.“

Oliver Kríž: „Zvýšenie dani z nehnuteľnosti v pôvodnej podobe (podľa z návrhu z roku 2015, čiže o 100% pre byty a domy), by som nepodporil. No myšlienka istej optimalizácie tejto dane je naozaj na mieste. Bratislava má nastavenú sadzbu dane z nehnuteľnosti veľmi nízko v porovnaní s ostatnými hlavnými mestami EÚ a naši obyvatelia si zaslúžia kvalitnejšie komunálne služby. Preto som pripravený podporiť variantný návrh zvýšenia dane v intervale 30 – 50%, čo pre domácnosti predstavuje v priemere 1 – 1,50 euro mesačne navyše. Zároveň však budem požadovať, aby boli takto získané financie účelovo viazané na zveľadenie verejných priestranstiev a opravu cestných komunikácií. Po obnove vozového parku MHD si Bratislavčania zaslúžia aj kvalitné cesty.“

Elena Pätoprstá: „Zvyšovanie dane za byty v osobnom vlastníctve, daň za školské stavby, domovy pre seniorov, sociálne stavby, domovy detské alebo organizácií poskytujúce sociálne služby verejnosti  považujem za neetické a zlé riešenie pre mesto. Strecha nad hlavou je existenčná istota a základ pre kultúrny rozvoj človeka. Mesto to nerešpektovalo vo svojom návrhu na zvýšenie dane z nehnuteľností. Na zastupiteľstve hlavného mesta  návrhová komisia o mojom návrhu na 0%  navýšenia dane nedala hlasovať a väčšina poslancov mesta prijala 30% zvýšenie dane za byty. 

Nefungujúce služby mesta a slabé financovanie Bratislavy zo strany vlády nemožno zachraňovať zvyšovaním daní.  Finančné zdroje treba hľadať v efektivite služieb.  Príkladom je zle postavená zmluva za zimnú údržbu, za ktorú sme zaplatili 800 000 eur v marci tohto roku, aj keď nesnežilo.
Je to takmer rovnaká suma,  ktorú prinesie zvýšenie dane za byty. Magistrát nemá dlhé roky poriadok v evidencii majetku. Podľa indícii nášho klubu ZZ, Nova, KDS, OĽaNO existujú užívatelia nehnuteľnosti  s komerčnou funkciou, ktorí z  dôvodu zlej evidencie dlhé roky dane vôbec neplatia.  Zvyšovanie dane nepomôže znižovať rozkrádanie a korupčné správanie tých, ktorí s daňami nakladajú. Nenapraví ani nespravodlivé delenie našich daní zo strany vlády SR, ktorá zabudla, že naša krajina má aj hlavné mesto.

Iné európske metropoly používajú dane ako nástroj na zlepšovanie kvality života v meste. Napríklad výrazné až likvidačné dane pre veľkorozmerné reklamne plochy v meste,  daňové úľavy pre parkoviská, ktoré umožňujú verejné parkovanie alebo 1 hodinu zadarmo, stavebné parcely, ktoré  majú vysoké percento zelených plôch, rôzne daňové úľavy pre podnikateľov, ktorí umožňujú bezplatné verejnoprospešné služby. Je preto veľmi dôležité nerobiť kuloárne zákony a totalitne ich presadzovať, pretože výsledok je nekvalitný daňový zákon. Pri akýchkoľvek reguláciách daní  je dôležité komunikovať s verejnosťou a odborníkmi a  zabezpečiť kvalitnú participáciu na zákonoch a uzneseniach, ktoré majú dopad na kvalitu života ľudí.

 

  • antistarosta

    Ďakujeme páni košelé, ešte treba spoplatniť parkovanie a atď. a môžete si medliť ruky ako ste to dobre riadili či? „Dobré je v Bratislave žiť a ešte lepšie pre bežného občana umrieť!!!“

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky