INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Odborári kritizujú UNB v kauze spoplatnených parkovísk

Odborári kritizujú UNB v kauze spoplatnených parkovísk

Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava tvrdí, že odvolaním proti predbežnému rozhodnutiu okresného súdu chránilo nemocnicu, jej pacientov a zamestnancov

BRATISLAVA 17. júla (SITA) – Lekárske odborové združenie (LOZ) prijalo so sklamaním rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktoré zrušilo verdikt okresného súdu o povinnosti zdržať sa vyberania parkovného pred nemocnicou v bratislavskej Petržalke. Odborári pritom zdôrazňujú, že odvolanie proti rozhodnutiu okresného súdu podala Univerzitná nemocnica Bratislava na čele s riaditeľom Miroslavom Bdžochom. „Odvolanie podala inštitúcia, ktorá v prvom rade mala stáť na strane pacientov a nie svojím konaním hájiť záujmy súkromnej spoločnosti, ktorá vyberá parkovné. Ako je možné, že riaditeľ, ktorý tvrdí, že sa snaží nevýhodnú zmluvu na prenájom parkovísk zrušiť, podáva proti súdnemu zákazu vyberania parkovného odvolanie? A to za peniaze nemocnice a v prospech súkromníka,“ informoval predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Dodal, že krajský súd vo svojom rozhodnutí zrušiť predbežné opatrenie okresného súdu nezohľadnil, že vlastník, v tomto prípade obec Bratislava, má jasný záujem, aby sa jeho pozemky využívali na verejné účely a slúžili občanom mesta. „Dočasnú úpravu pomerov medzi účastníkmi, teda pozastavenie výberu parkovného, považuje odborové združenie za nevyhnutnú, pretože sa vinou nemocnice a prevádzkovateľa plateného parkovania zásadne zmenil status quo medzi účastníkmi konania,“ informoval Visolajský s tým, že doposiaľ pozemok, na ktorom je parkovisko pri petržalskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda, bol voľne prístupný verejnosti a mohli ho využívať občania. Tento stav sa zmenil tým, že na pozemok, ktorý je majetkom mesta, nemôže vstúpiť samotný vlastník a ani tí, ktorým to vlastník pozemku doposiaľ umožňoval.

Univerzitná nemocnica Bratislava sa zásadne ohradzuje voči vyjadreniam LOZ. Ako informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská, nemocnica podala odvolanie voči predbežnému rozhodnutiu súdu preto, že obsahovalo nesúlad so skutkovým materiálno-právnym stavom. Predbežné rozhodnutie nariaďovalo, aby prevádzkovateľ parkoviska nevyberal parkovné na 66 miestach. Okresný súd pritom podľa UNB posudzoval vlastnícky vzťah k stavbe podlažného parkovacieho domu so 133 miestami odlišne ako k stavbe pozemnej parkovacej plochy so 66 miestami. Vedenie nemocnice je presvedčené, že sa obe plochy mali posudzovať právne rovnako, a preto sa odvolalo. Vedenie nemocnice týmto krokom chránilo nemocnicu, jej pacientov a zamestnancov, keďže stále čelí hrozbe plnenia vysokej škody. Ak by nemocnica musela platiť viac ako 1,5 miliónové odškodné, podľa hovorkyne by to vážne ohrozilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom a v konečnom dôsledku by ohrozilo aj zamestnancov nemocnice vo forme rizika masového prepúšťania. „Nemocnica sa preto zásadne ohradzuje voči vyjadreniam, že riaditeľ Miroslav Bdžoch háji záujmy koncesionára. Tieto vyjadrenia sú absurdné,“ tvrdí Stano Maťašovská.

Na Okresný súd Bratislava sa začiatkom marca obrátil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý požiadal o vydanie predbežného opatrenia na zabránenie vyberania poplatkov na verejnom parkovisku pred petržalskou nemocnicou. Súd požiadavke mesta vyhovel a v apríli nariadil prevádzkovateľovi parkoviska pred nemocnicou, aby nevyberal parkovné na 66 miestach. Súkromná spoločnosť vyberanie poplatok pozastavila, Univerzitná nemocnica v Bratislave sa však proti predbežnému rozhodnutiu súdu odvolala. Krajský súd následne vyhovel odvolaniu Univerzitnej nemocnice Bratislava a zrušil verdikt okresného súdu o povinnosti zdržať sa vyberania parkovného súkromným prevádzkovateľom.

Parkoviská pred petržalskou nemocnicou na Antolskej a pred nemocnicou v Ružinove spoplatnili začiatkom decembra. Prenajala si ich na 10 rokov spoločnosť ZIPP-S, zmluvu podpísali ešte s bývalým vedením nemocnice. Zmluva, ktorú súkromník s UNB uzavrel, nie je podľa ministerstva zdravotníctva vypovedateľná a vedenie nemocnice už podniklo vyše 50 právnych krokov s cieľom zmluvu vypovedať. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa univerzitná nemocnica obrátila na Úrad pre verejné obstarávanie aj okresnú prokuratúru, obe však potvrdili, že zmluva je platná. Pred nemocnicou na Antolskej od 1. decembra 2013 celodenne spoplatnili 199 parkovacích miest, 54 parkovacích miest je bezplatných. Pred ružinovskou nemocnicou môžu ľudia bezplatne zaparkovať na 70 miestach. Hovorkyňa nemocnice tvrdí, že súčasnému vedeniu nemocnice sa podarilo s koncesionárom dohodnúť nad rámec zmluvy na bezplatnom parkovaní pre darcov krvi počas odberu, dialyzovaných pacientov na 6,5 hodiny, dohodli sa tiež na zriadení ôsmich bezplatných miest pre ZŤP pred petržalskou nemocnicou a šiestich pred ružinovskou nemocnicou. Zadarmo môžu parkovať aj sestry v nočných službác

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky