INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Lido, príležitosť urobiť  niečo pekné pre ľudí

Lido, príležitosť urobiť  niečo pekné pre ľudí

Na druhej strane Dunaja je už celkom  plno, aj preto ožívajú aj plány na využitie územia  na petržalskej strane. Páči sa mi, že všetci používajú názov Lido, je to také pekné a prešporské retro pomenovanie. Je však potrebné povedať, že s obnovou kúpaliska sa neráta. Územie pri Dunaji medzi mostmi, z ktorých je jeden pre chodcov i cyklistov  je zatiaľ neopracovaným diamantom. Po otvorení Starého mosta sa stalo širším centrom Bratislavy.

            Zatiaľ existuje návrh devolopera, ktorý  pripravuje stavby  za hrádzou  aj návrh vodákov, ktorí v lokalite Lida roky existujú. Tí sa ozvali, lebo mali celkom oprávnený pocit , že budú na hulváta vynechaní a ich lodenice bez náhrady zaniknú. Našťastie,  oba návrhy nie sú nezmieriteľne odlišné a dohoda je možná.

lido-laguna-mapka

Pre mňa je ale aj tak nepochopiteľné, že neexistuje ideový návrh vlastníka pozemkov, Mesta Bratislavy. Samospráva ako vlastník pozemkov  v tomto mieste nemá pripomienkovať návrhy iných, ale priam projektovať. Príde mi to ako keby som nechal naprojektovať svoju vlastnú záhradu susedovi. Čas nás nikde netlačí.  Bolo by pekné aj rozumné mať verejnú  transparentnú  diskusiu aj  urbanistickú a hádam aj medzinárodnú súťaž, ktorej  zadanie by prešlo cez primátora, starostu i zastupiteľstvá  v Petržalke i Bratislave .Toľko k procesu.

Prial by som si, aby všetci pochopili, že  lokalita Lida je svojou blízkosťou k Tyršovmu nábrežiu, Sadu  Janka Kráľa ,Starému mestu  i  Eurovey  predurčená na trávenie voľného času pre Bratislavčanov a návštevníkov nášho mesta. Určite má na viac ako byť len sterilnou vydláždenou   promenádou pre pár sto  ľudí, ktorí budú v tejto lokalite v budúcnosti žiť a pracovať. Nemá byť miestom pre smotánku, ale pre bežného človeka. Blízkosť prírodného chráneného územia by mohla vo väčšom rozsahu predznamenať jej prírodnejší charakter. Netvárme sa ale,  že  v lokalite dnes nič nie je. Tri lodenice s dlhoročnou tradíciou, to je omnoho viac ako  nič. Vo svetle súčasných návrhov som veľmi rád , že naše miestne zastupiteľstvo schválilo pre vodákov dlhodobý nájom, ktorý je v záujme zachovania ich existencie  veľmi dôležitý. Hádam sa im teraz celkom dobre rokuje.

lido-laguna-5

Mojim predstavám  sa viac približuje návrh architektov vodákov.  Jednoducho je krajší a využiteľnejší pre ľudí, rozvíja pre nich rekreačný potenciál územia, umožňuje dotknúť sa Dunaja a zvaliť sa do trávy, zachováva viac zelene, proste romantika. Naproti tomu  návrh developera,  pôvodne zahŕňajúci neďaleko seba prístav pre menšie lode  aj  námestie, z prírodného charakteru lokality uberá, zaváňa betónovou dlažbou a smotánkou. A navyše, aj more je najšpinavšie v prístavoch. Olej a mastné oká sú krajšie na panvici ako v rieke.  Keďže sa v záplavovom území veľmi stavať nedá, hádam až  tak veľmi oň bojovať nebude.

Petržalská samospráva však pri Lide  urobila pre  vodákov  i bežných ľudí viac ako  len prejav sympatie. Okrem nájmu pozemku v lodenici  pre vodákov ich starosta podporil aj v stanovisku v čase, keď na prípravu realizácie ich zámerov  pýtali peniaze z grantov v Dunajskom fonde.

Pri tom všetkom je však  dobré pamätať aj na druhú časť územia, bývalú betonárku, kde sa má stavať. Veľmi by som si prial, aby tam vzniklo niečo pekné, čo sa dá ukázať aj návšteve, čo do moderného centra patrí. Samospráva musí zohrať tentoraz pozitívnu úlohu.  Dúfam, že škaredé stavby a úzke  uličky  sa developerom minuli v Starom Meste.

Michal Radosa, zástupca starostu

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky