INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pre dobrých susedov (nielen) na Pečnianskej

Pre dobrých susedov (nielen) na Pečnianskej

V debatách o petržalskom parkovaní, nie raz zaznel argument, že môcť bezplatne zaparkovať nie je samozrejmosť, ale luxus. A že máme málo parkovacích miest jednoducho preto, že máme priveľa áut. Môže byť. Ale…Petržalčania si odkúpili svoje byty s tým, že k nim boli vybudované bezplatné parkoviská. Legálne ich využívali toľké roky, až by sa dalo s nadsázkou povedať, že ich v dobrej viere vydržali.  Okrem parkovísk vybudovaných počas výstavby sídliska, bolo v Petržalke množstvo voľných zelených plôch. Väčšinu ich vlastnilo hlavné mesto a to ich aj predávalo. A tak sa stalo, že okolo panelákov s parkoviskami vyrástli nové budovy, či už administratívne alebo bytové komplexy, ktoré však priniesli minimum alebo žiadne nové parkovacie miesta. Takže ich obyvatelia a návštevníci logicky parkovali tam, kde sa dalo, väčšinou teda u susedov. Otázkou teda je, ako veľmi sa poslanci pri predaji pozemkov v Petržalke starajú o to, čo na nich v reálne vyrastie?

pečnianska mapa

Pozemok na Pečnianskej ulici v roku 2000  mestské zastupiteľstvo predalo firme MSS – Management Service System, spol. s r.o. s tým, že tam postaví šesť poschodový polyfunkčný objekt Tourcentrum a vybuduje parkovisko s 95 parkovacími miestami pre potreby obyvateľov okolia Viedenskej a Pečnianskej ulice a návštevníkov Tourcentra. Stavať nikdy nezačala a až do apríla 2016 na pozemku parkovali obyvatelia bytovky na Pečnianskej ulici.

Bezplatné parkovisko u súkromníka do apríla 2016
Bezplatné parkovisko u súkromníka do apríla 2016

Medzitým, v roku 2002 ale spoločnosť  MSS pozemok predala firme Microtech  spol. s.r.o.  (pričom obe firmy spájajú ľudia s rovnakými menom). A tá už bola vo svojich stavebných plánoch odvážnejšia, chcela stavať 17–poschodovú administratívnu budovu, 10-poschodový hotel a 9-poschodový bytový dom. Ale verejných parkovacích miest sa zaviazala vybudovať len 51. Pričom od najbližších zdesených susedov by stavbu delila len komunikácia tretej triedy.

Polyfunkčné objekty Pečnianska
Polyfunkčné objekty Pečnianska

A práve nádejní susedia spustili kolotoč petícií, námietok a protestov proti plánovanej výstavbe. Napokon jej realizácií v roku 2010 zabránila podmienka z územného rozhodnutia vybudovať výjazd z plánovaného objektu na Einsteinovu. Na to však Microtechu chýbal pozemok, ktorý si chcel prenajať od hlavného mesta. Napriek opakovanej snahe ale so svojím návrhom v mestskom zastupiteľstve nebol úspešný. Najmä vďaka iniciatíve občanov, ktorí poslancov o situácií neúnavne informovali a apelovali na ich zmysel pre verejný záujem. A aj zásluhou niekoľkých petržalských poslancov (napríklad Oliver Kríž), ktorí už situáciu poznali a megalomanský projekt odmietli. Poslanci návrh investora zmietli zo stola v októbri 2010 a opakovane v septembri 2014.

Ako skončí projekt výstavby na Pečnianskej dnes nie je jasné. Hoci sme sa s konateľom firmy Microtech, Jánom Kridlom intenzívne snažili spojiť, dal jasne najavo, že o komunikáciu nemá záujem. A tak môžeme len hádať, ako je možné, že firma deklarovala snahu zahájiť stavbu hoci bez pozemkov od mesta nemôže splniť podmienku o vybudovaní výjazdu na Einsteinovu. Tentoraz výstavbu zastavil petržalský stavebný úrad, pretože začiatkom apríla vypršalo Microtechu stavebné povolenie.pečnianska parkovisko

Niekoľkí obyvatelia z Pečnianskej ulice sa zúčastnili aj aprílového miestneho zastupiteľstva. Za všetkých hovorila Helena Škovierová, ktorá pripomenula, že proti výstavbe intenzívne protestujú od roku 2007. Žiadajú novú statickú a dynamickú dopravnú štúdiu, ktorá bola navrhnutá už v roku 2010 ale nikdy nerealizovaná. Pričom najmä problém s parkovaním je už dnes obrovský. Okrem toho, podľa jej slov, v tejto časti Petržalky bolo v minulosti Pečnianske rameno, podložie tam teda tvoria piesky a  obyvatelia dotknutej bytovky problém s praskaním stien v bytoch. Obávajú sa, že výstavba takého veľkého komplexu budov situáciu extrémne zhorší. Žiadajú preto aj nový statický a geologický prieskum. Na záver požiadala poslancov aj starostu, aby sa problému venovali a pomohli situáciu občanom vyriešiť.

Parkovanie na Pečnianskej dnes
Parkovanie na Pečnianskej dnes

Na jej vystúpenie reagoval prednosta MÚ, Miroslav Štefánik, ktorý všetkých informoval, že stavebný úrad  situáciu na pozemku monitoruje takmer každý deň a zároveň ubezpečil obyvateľov Pečnianskej, že samospráva je na ich strane, prístupná komunikácií a víta každý ich podnet. Jeho slová potvrdil aj poslanca Oliver Kríž, ktorý ale dodal, že stavebný zákon je starý a nedokonalý a nedáva stavebnému úradu účinné páky reálne stavbu zastaviť. Poslanec Juraj Kríž pripravil návrh uznesenia, ktorým by poslanci deklaratórne podporili obyvateľov z Pečnianskej a požiadali starostu, aby úrad podnikol všetky dostupné kroky na zamedzenie stavebných prác majiteľa pozemku. Zároveň týmto uznesením poslanci vyjadrujú plnú podporu miestnemu úradu v tejto jeho činnosti.

Súkromný pozemok investora však ostáva ohradený a obyvatelia Pečnianskej ulice chtiac-nechtiac musia hľadať nové parkovacie miesta. So stavebným povolením stratiloplatnosť aj územné rozhodnutie. Ostáva im teda len dúfať, že Microtech, pred vybavovaním nových povolení, svoj stavebný zámer prehodnotí a prihliadne i na potreby svojich susedov z Pečnianskej ulice.

parkovanie Pečnianska

A možno by do vyriešenia parkovania Petržalke jednoducho prospela stavebná uzávera.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky