INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Vynovený dom, atraktívnejší program

Vynovený dom, atraktívnejší program

Po rokoch váhania petržalskí poslanci vlani konečne odklepli rekonštrukciu Domu kultúry Zrkadlový háj. Odsúhlasili, že si na to mestská časť zoberie polmiliónový úver. Načo všetko sa tieto peniaze použijú? „Treba si uvedomiť, že od kolaudácie v roku 1994 sa do tejto budovy výraznejšie neinvestovalo,“ vysvetľuje riaditeľ Kultúrnych zariadení Petržalka Peter Litomerický. Budova je pritom energeticky veľmi náročná, cez okná a plášť uniká neuveriteľné množstvo tepla. „Namiesto toho, aby sme finančné prostriedky použili na rozvoj kultúry, na nové programy a projekty, tak sme ich prakticky celé minuli na prevádzku, na to, aby mohol byť tento dom vôbec otvorený,“ dopĺňa riaditeľ. „Preto som dal vypracovať projektovú štúdiu na jeho revitalizáciu. Som rád, že poslanci pochopili vážnosť situácie a úver odsúhlasili. Veľkú zásluhu na tom, že sa veci konečne pohli dopredu, má aj starosta Petržalky Vladimír Bajan, ktorý nás od začiatku v našom zámere podporoval,“ dodáva.

Riaditeľ Kultúrnych zariadení Petržalka Peter Litomerický
Riaditeľ Kultúrnych zariadení Petržalka Peter Litomerický

Reálne totiž hrozilo, že „zrkadláč“ napokon budú musieť zatvoriť. Veď napríklad vnútorné osvetlenie budovy bolo už pri kolaudácii označené ako provizórne a v tomto provizóriu fungovali takmer dvadsať rokov. Navyše už nespĺňali ani požiadavky na svetelnosť. „Preto sme svetlá vymieňali ako prvé, ešte minulý rok,“ hovorí Litomerický. Teraz prišiel rad na výmenu okien, potom sa začne zateplovať a upravovať interiér. „Po skončení rekonštrukcie je odhadovaná úspora na energiách 30 až 50 percent, čo rozhodne nie je zanedbateľné číslo,“ vysvetľuje riaditeľ.

V interiéri neplánujú nejaké radikálne zmeny, veď tento dom kultúry je veľmi dobre priestorovo riešený, navyše je asi spomedzi všetkých bratislavských domov kultúry v najlepšej kondícii. „Aj tak by sme interiér chceli trochu oživiť. Mojím cieľom je spraviť z tohto priestoru dobre fungujúci, moderný dom kultúry, ktorý by bol atraktívny pre divákov, aj pre umelecké agentúry a, samozrejme, aj pre umelcov samotných,“ hovorí o svojich víziách Litomerický. Aj preto sa rozhodol osloviť mladých architektov, aby navrhli, ako vniesť do týchto priestorov atmosféru plnú pozitívnych emócií a dobrej nálady za neveľké peniaze.

4 Kosirer foto

Opera v Petržalke

Hoci sa „zrkadláč“ rekonštruuje počas prevádzky a nastali isté obmedzenia, programová štruktúra sa však nebude výraznejšie meniť. Predsa však pribudnú nové projekty. „René Štúr a Sveťo Malachovský sa už v Petržalke udomácnili a diváci si ich obľúbili. Teraz začínajú pripravovať nový program, tak sa aj ja už veľmi teším,“ vyratúva riaditeľ. „Oživili sme country scénu, ktorá tu naozaj chýbala, a v rámci možností budeme aj naďalej pozývať atraktívnych hostí zo zahraničia. Som veľmi rád, že v Zrkadlovom háji onedlho nájde svoj domov aj znovu oživená Komorná opera Bratislava. Poskytneme im priestory na skúšky, oni svoje umenie zase ponúknu Petržalčanom. Ide síce o špecifický žáner, ale verím, že bude pre našich divákov atraktívny,“ dopĺňa.

Minulý piatok tak podpísal riaditeľ KZP s hudobným riaditeľom Komornej opery Bratislava Lukášom Kunstom Ledererom zmluvu o spolupráci. „Petržalku sme si vybrali preto, lebo sa tu nachádza široké spektrum obyvateľstva. Žijú tu mladí aj starší ľudia, navyše si myslím, že tu chýba ponuka klasickej, vážnej hudby,“ hovorí Lukáš Kunst Lederer. Komorná opera má 45 členov – orchester, zbor, sólistov, ale aj svojho choreografa, režiséra a scénografku.

Prvým projektom budú Diela terezínskych skladateľov – súbor diel troch skladateľov, ktorí boli deportovaní do koncentračného tábora Terezín. Sláčikové trio Gideona Kleina s baletným sprievodom, Hebrejské chlapčenské zbory od Viktora Ullmanna a na záver celého večera opera Brundibár. Bola to pôvodne detská opera, ktorú hrávali deti v koncentráku, aby aspoň na chvíľu zabudli na táborové príkoria. V Zrkadlovom háji ju však budú hrať dospelí a prenesú nás v nej do reality koncentračného tábora.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky