INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Čo nám to tu bude stáť?

Čo nám to tu bude stáť?

Zelené lúky a marhuľové sady padli už dávno „za obeť“ túžbe ľudí po bývaní. Pamätníci vedia, ako vznikalo dnešné najväčšie sídlisko. V prachu, blate, hluku. Dnešná Petržalka je okrajovou časťou Bratislavy na juhu. Onedlho (o pár desiatok rokov) bude viac súčasťou stredu mesta. Nikam sa nebude sťahovať. To iba Južné mesto a ďalšie plánované lokality postupne „obkľúčia“ doterajšiu Petržalku. S tým sa treba zmieriť. Ale… nevieme sa.

Je fajn nasťahovať sa niekam, kde za vami nič nestojí. To bol pred rokmi prípad Vyšehradskej. Poslední v rade, s prírodou za chrbtom. Nie nadlho. Železničnú trať doplnila diaľnica, vzrástol hluk, prach, exhaláty. Dopyt po bývaní a službách zaberá doteraz voľný priestor, snahy developerov zahusťujú existujúce bývanie. Problém parkovania je už taký veľký, že keby sa riešil pred 10 rokmi, mohlo to pomôcť. Teraz to zašlo priďaleko.

Obyvatelia majú pocit (často veľmi oprávnene), že sa nová výstavba rieši na ich úkor. Územný plán, ktorý určuje, kde sa čo môže stavať má toľko zmien a doplnkov, že je obrazne deravý ako rešeto. Petržalka má mnoho rozvojových častí. Snahou stavebníkov je využiť ich. Prečo ale na úkor súčasných obyvateľov? Zhoršovanie životného priestoru sa nepáči najmä tým, ktorých sa to priamo dotýka.

Ak teda celkom pochopiteľne nesúhlasia s riešením, aby im napríklad na spomínanej Vyšehradskej zrazu takmer pod oknami premávali autá, treba hľadať nové možnosti. Je to množstvo rokovaní, vysvetľovania, predkladania nápadov, presviedčania, že sa to dá aj inak. Len sa musí chcieť a nezvoliť cestu najmenšieho odporu a zároveň maximalizácie zisku developerov.

Je to beh na dlhé trate. Akosi to nie je v politickej kultúre populárne. Často sa veci riešia „s bubnom na zajace“. Narobiť okolo problému čo najviac kriku, zviditeľniť sa. Využiť nespokojnosť ľudí a pripraviť petíciu organizovanú na podporu politických ambícií jednotlivcov. Pritom si prikrášliť zásluhy, aby to „lepšie vyzeralo a ľudia si zapamätali“. Veď sa už zasa blížia voľby, treba si prihriať polievočku.

Snahou poslancov, miestnych aj mestských, by však nemalo byť iba získavanie pozornosti Petržalčanov. Ale podpora riešení, ktoré nebudú krátkodobé a iba pre nás. Myslieť do budúcnosti treba už teraz. Inak nebudú naši potomkovia na nás spomínať (a už vôbec nie v dobrom), ale nadávať.

Jozef Vydra, poslanec MZ Petržalka a predseda komisie Územného plánu, rozvoja a dopravy

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky