INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bajan je rozčarovaný zo záveru diskusie k zákazu hazardu

Bajan je rozčarovaný zo záveru diskusie k zákazu hazardu

Starosta Petržalky a mestský poslanec Vladimír Bajan je rozčarovaný zo záveru celodennej diskusie k zákazu hazardných hier na pôde mestského zastupiteľstva a vyzval primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby nepodpísal uznesenie o neprijatí všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu.

Približne tristo herní, ktoré sú v hlavnom meste SR Bratislave, teda z mesta nezmizne. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Aby zastupiteľstvo VZN prijalo, chýbal jeden hlas poslanca. Poslanci tak nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch. Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných je 98 118. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré predložili poslancom, hrozilo, že na celom území Bratislavy – v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, pre kultúru a na verejnú zábavu, by nemohli byť herne. Tie nemali ostať ani v bytových domoch.

Bod o zákaze hazardu v meste riešili vo štvrtok poslanci od poludnia, k hlasovaniu sa však dostali až večer pred 21:00. Najskôr bola diskusia, potom rokovanie pre obedovú prestávku prerušili. Pred tým, ako zastupiteľstvo hlasovalo o hazarde, prerokovalo body o mačkách v útulkoch, bod o lesoch, počas otvoreného bodu o hazarde bolo aj vystúpenie občanov o 16:00. Počas diskusie niektorí poslanci hazard úplne odsudzovali a boli za úplný zákaz, niektorí sa prikláňali k regulácii zákazu, iní sa zas zamýšľali nad tým, že zákaz hazardu nič dobré neprinesie.
Primaciálne námestie i Primaciálny palác v Bratislave boli od rána plné aktivistov, ktorí sú za zákaz hazardu v meste. Pred Zrkadlovou sálou v Primaciálnom paláci pred poslancami dav ľudí bojoval za to, aby hazard z mesta zmizol. Ľudia mali na sebe tričká s logom Zastavme hazard a počas diskusie o zákaze hazardu niekoľkokrát zatlieskali, čím prijatie VZN podporovali. Po hlasovaní poslancov dav kričal: „Hanba!“ a „Fuj!“.

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify je „sklamané, že reguláciu hazardu v Bratislave zmarili paradoxne mestskí poslanci, ktorí tvrdohlavo presadzovali úplný zákaz herní a kasín. Občianske združenie však víta, že vďaka nedávno novelizovanému zákonu o hazardných hrách budehazard tak v Bratislave, ako aj v ostatných mestách postupne regulovaný aj redukovaný a navyše sa obmedzí prístup k hazardu pre rizikové skupiny, a to patologickým hráčom, deťom a sociálne odkázaným občanom.
Podľa Bajana je to práve primátor, kto podrazil petičiarov a kto sklamal. „Postavil vec na hranu a nútil nás rozhodnúť ‘buď – alebo’ napriek mnohým hlasom odborníkov, ľudí z praxe, poslancov i verejnosti, že to nie je čiernobiely problém. Vyzývam ho, aby nepodpísal uznesenie o neprijatí VZN o zákaze hazardu a našiel spôsob, ako vrátiť diskusiu späť na pôdu zastupiteľstva. Tentokrát však korektne a bez manipulácie. Dokáže tak, že to so zákazom hazardu v meste a s postojom k petícii a petičiarom myslí vážne,“ pokračoval Bajan s tým, že Nesrovnal môže využiť najbližší mesiac na to, aby na najbližšom zastupiteľstve túto vec korektne uzavreli. „Dlžíme to podpísaným 130-tisícom obyvateľov Bratislavy,“ uzavrel Bajan.
Ako sa píše v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Tomáš Szmrecsányi, Občianske združenie Aliancia za čistú hru-Clarify však víta, že vďaka nedávno novelizovanému zákonu o hazardných hrách bude hazard tak v Bratislave, ako aj v ostatných mestách postupne regulovaný aj redukovaný a navyše sa obmedzí prístup khazardu pre rizikové skupiny, a to patologickým hráčom, deťom a sociálne odkázaným občanom. Aliancia však očakáva, že ministerstvo financií začne čím skôr vecne, odborne a systematicky riešiť aj otázku racionálnej regulácie online hazardných hier. Mimovládna organizácia je totiž presvedčená, že rezort financií prostredníctvom zákazu všetkých online hazardných hier s výnimkou tej, ktorú prevádzkuje štátna spoločnosť, zatiaľ ide podobnou cestou, akou sa vybrali populisti, ktorí žiadali úplný zákaz herní a kasín v Bratislave, pričom zatvorili oči pred inými druhmi hazardu, ktoré taktiež produkujú vo veľkom počte závislých hráčov.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky