INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Máme chamtivé deti?

Máme chamtivé deti?

Do petržalskej právnej poradne prišla pani. Má už 81 rokov, a tak sa vlani, keď ešte žil jej manžel, rozhodli, že svoj byt v Ružinove darujú dcére. Tá býva v Petržalke, má dve deti, tak aby nemusela zbytočne platiť dedičské poplatky. Potom však jej manžel zomrel. A jej dcéra sa rozhodla, že si mamu nasťahuje k sebe. Potiaľ by bolo všetko v poriadku, ale… Ale hneď nato jej byt predala. A potom sa začali príkoria, ktoré musí znášať. Dcéra jej berie z dôchodku, dokonca ju aj prefackala. Dovoľuje si na ňu i vnuk a onedlho sa má z väzenia, kde je za drogy, vrátiť aj vnučka. A ona sa nemá kde uchýliť. „V tomto prípade som takmer bezmocná,“ hovorí smutne JUDr. Jarmila Doleželová, ktorá právnu poradňu vedie. „V darovacej zmluve nie je klauzula o doživotnom bývaní, takže dcéra mojej klientky mohla byt pokojne predať. Navyše ju ani neprihlásila do svojho petržalského bytu, takže jej nemôže nijako pomôcť ani petržalský úrad. V mnohých prípadoch totiž s ním veľmi úzko spolupracujem. Ak viem, že je v ich kompetencii mojim klientom pomôcť, tak ich o to požiadam a väčšinou nájdeme spoločnú reč. V tomto prípade dcéra ako keby niečo tušila, prihlásenie do Petržalky stále z rôznych dôvodov odkladá.“

A toto vôbec nie je ojedinelý prípad

Matka, ktorá darovala byt svojim dvom deťom, síce na klauzulu o doživotnom užívaní v zmluve nezabudla, ale… V byte bývala so synom (dcéra býva so svojou rodinou inde) a všetko bolo v poriadku, kým si do bytu nenasťahoval priateľku s jej dvomi deťmi. Potom pre klientku petržalskej právnej poradne nastalo peklo. Syn s priateľkou ju psychicky týrajú, vyhadzujú ju z bytu. „Táto pani má relatívne šťastie, lebo dcéra je ochotná si ju vziať k sebe. Poradila som jej, aby sa obrátila na súd a požiadala o vrátenie daru, lebo jej syn sa nespráva tak, ako sa má správať. Zákon to umožňuje. Napokon som to isté poradila aj pani, ktorá o byt prišla. Lenže – na rozhodnutie súdu môžu čakať aj roky,“ hovorí doktorka Doleželová.

Ďalšiu babičku deti „ukecali“, aby im prepísala svoj byt. „Bola sa poradiť, čo má robiť. Upozornila som ju, aby nepodpísala zmluvu, kde nie je klauzula o doživotnom bývaní. Márne. Prišla mi povedať, že zmluvu podpísala aj bez toho. Neviem, ako sa to napokon celé skončilo. Viac už neprišla. Preto si myslím, že jej deti sa k nej správajú slušne a s úctou a že ju o byt nepripravili. Teda – zatiaľ. Je mi ľúto, keď mi ľudia, ktorí za mnou prídu po radu, neprídu povedať, ako sa napokon všetko skončilo, či im bola moja rada naozaj nápomocná. Ale, ak sa nevrátia, tak si myslím, že je všetko v poriadku. V opačnom prípade by sa zrejme vráili,“ hovorí Jarmila Doleželová.

A počet chamtivých detí narastá. Prípadov, keď okradnú rodičov, pripravia ich o strechu nad hlavou, je čoraz viac. „Myslím si, že dnešní mladí žijú nad svoje pomery. Chcú mať viac, než na čo majú. Potom si berú pôžičky, ktoré nevládzu splácať a hľadajú peniaze všade a za každú cenu,“ osvetľuje dôvody právnička.

Je smutné, keď deti, ktorým rodičia v živote aj tak dali všetko, čo mohli, chcú, aby im dali ešte viac. Nielen strechu nad hlavou, ale najmä pocit bezpečia, vieru, že sa o nich niekto na sklonku života s láskou postará.

Petržalská bezplatná právna poradňa, ktorá funguje v Technopole na prízemí miestneho úradu, bude od 16. decembra do 7. januára zatvorená. Otvorená bude opäť 8. januára 2014.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky