INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Test Seat Toledo 1.6 TDi

Test Seat Toledo 1.6 TDi

Dvojčatá v rodine, dvojnásobná radosť, aspoň tak sa to pri narodení dvojčiat hovorí. Ako je to však v prípade automobilových „dvojčiat“? V redakcii nám zaparkovalo dvojča výrobcu z Boleslavy, a tak by sa dalo predpokladať, že budú medzi nimi minimálne rozdiely. Sú zacielené na rovnaký segment, vznikajú na rovnakej linke, ich predurčenie je tiež rovnaké – maximum priestoru a úžitkových vlastností za slušný peniaz. Kto by predpokladal, že povahy môžu byť odlišné? Ani ľudské dvojčatá nie sú úplne rovnaké. Postupom času ich rozoznáte podľa vzhľadu, neskôr zistíte, aké veľké rozdiely môžu byť v povahe. Lenže to môže platiť aj pri autách.

Diseño del Seat

Boleslavské dvojčatá si určite nespletiete. Potvrdilo sa to aj počas týždňového testovania. Spoločné výrobné postupy a zachovanie výrobných nákladov umožnili dizajnérom zasiahnuť len do tvaru prednej masky, svetlometov, nárazníkov. Celkovo sa výsledok podaril a Toledo jasne zapadá do rodiny Seat. Predná maska s výraznými oddelenými svetlami dodávajú Toledu šmrnc a vyzerajú rozhodne zaujímavo. V porovnaní s českou dvojičkou zadná časť pôsobí výrazne dynamickejšie vďaka horizontálne tvarovaným svetlám kombinovaným s dvoma prelismi, kde vrchná časť pôsobí ako odtrhová hrana veka batožinového priestoru. Práve zadná časť mnohým pripomína „á štvorku“ čo je pre Toledo dobrá vizitka. Ruku na srdce, pri troche fantázie, skutočne pripomína „á štvorku“.

seat toledo2

Noble español

Interiér už také možnosti odlíšiť sa neposkytoval. Najpodstatnejší rozdiel bol v grafike prístrojov, volante a radiacej páke. To všetko podtrhnuté v svetlobéžovej kombinácii vyhotovenia interiéru, ktorý spolu s čiernou metalízou laku navodí pocit luxusu. Doslova vás láka nastúpiť, aby ste si ho obchytali. Bohužiaľ, pri dotyku zistíte, že plasty sú tvrdé ako u druhého dvojčaťa. Spracované sú však kvalitne, všetko pekne lícuje a medzery medzi panelmi sú minimálne. Interiér počas jazdy nevydával žiadne pazvuky, ktoré by naznačovali čo-to o lacných riešeniach.

Veľkorysý priestor umožní previezť pohodlne štyroch dospelých, prípadne vaše malé ratolesti s peknou hromadou batožiny, keďže na kufre, tašky a kopu hračiek máme 550 litrov. Tieto vlastnosti dvojčatá zdieľajú spoločne a v boji s konkurenciou bude často rozhodovať aj tento aspekt. Veľký a dobre prístupný kufor sú skrátka v tomto segmente body navyše. Škoda, že sa šetrilo na mechanizme sklápania zadných sedadiel, kde po ich sklopení vznikne schod.

seat toledo3

El chico fuerte

Pod kapotou nám robil spoločnosť vznetový motor 1,6 TDI s výkonom 77kW a poviem vám úprimne, je to „silný chlapec“ a nechce sa mi ani veriť, že mal výkon len 105 koní (77kW). Motor ťahal aj navzdory tomu, že prevodovka má len päť dlhých prevodových stupňov. Na štvrtý aj na piaty prevodový stupeň sa mal už pri 1 500 otáčkach k svetu a bol schopný točiť takmer do 5 000 spôsobom, ktorý zanechal silný dojem. Predbiehanie bolo otázkou okamihu, príjemné a nenútené, pritom motor ťahal bez únavy až k rýchlostiam mimo povolených limitov. Toto všetko bolo korunované spotrebou, ktorá bola v rozumných medziach. Kombinácia predpisových rýchlostí, občasného túrovania a užívania si dynamiky – to všetko pri spotrebe tesne pod päť litrov. Ako to už však u „dízlakov“ býva, majú aj neduh – obmedzenú kultivovanosť, jednoducho „silný chlapec“ bez vyberaných spôsobov. Ak by som tvrdil, že je to obťažujúce, tak to by som mu krivdil. Pri troche snahy a určitom zvyku si nájdete štýl, kde vás motor nebude obťažovať a prihlási sa len pri výraznom zošliapnutí plynového pedála.

seat toledo4

Comódo paseo

Rozhodne sme boli zvedaví, ako Toledo jazdí v porovnaní so svojím dvojičkou. Toledo komfortne filtruje kvalitu našich ciest, na kvalitnom afalte je podvozok tichý, ale celkovo je naladený tvrdšie a v niektorých prípadoch bol komfort vyslovene na hrane. Seaty boli vždy tvrdšie a mali osloviť vodičov obľubujúcich športovejšiu jazdu. Podvozok je dlho neutrálny a aj vďaka ťažšiemu motoru a odľahčenej zadnej časti si pri ostrejšom nájazde do zákruty môžete užiť s Toledom trochu zábavy.

seat toledo5

Sumár

Aké sú teda dvojčatá a aké je Toledo? Toledo je praktické auto s vlastnou tvárou s bohato dimenzovaným priestorom pre cestujúcich a batožinu. Podvozok vás podrží a môže byť nečakane zábavný. Naša farebná kombinácia mu dokonca sekne a s motorom 1,6 TDI chybu neurobíte.

seat toledo6

Bonus na záver

Testér Danko si auto preliezol, povozil sa a páčilo sa mu. „To je obrovský kufor, koľko nových autíčok by sa mi tam zmestilo!“ Určite dosť, len neviem, kde by sme ich dávali, keďže detská izba už praská vo švíkoch. Pre novú hračku sa miesto však vždy nájde, to určite poznáte. 

seat toledo7

Hodnotenie

+ silný motor – tvrdší podvozok

+ nízka spotreba – schod po sklopení sedadiel

+ dynamický vzhľad

seat toledo8

Auto zapožičala spoločnosť PORSCHE Inter Auto, Dolnozemská 7, 851 04 Bratislava

Testoval Boris Mesiarik, 0905 410 802, e-mail: boris.mesiarik@gmail.com

Vaše názory, hodnotenia a nápady na testovanie posielajte

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky