INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

Potrebujem psychológa?

Potrebujem psychológa?

V rámci nášho oddelenia osobnostného rozvoja, psychoterapie a prevencie, chodievame robiť skupinové programy do tried základných či stredných škôl. Často sa s kolegyňou pýtame, či by vedeli povedať rozdiel medzi prácou psychológa a psychiatra. Dovolím si tu napísať môj hrubý odhad, že približne len 30% opýtaných detí a mládeže by vedelo jasne určiť podstatné rozdiely medzi týmito dvoma povolaniami. Skúsenosti však ďalej hovoria, že nielen deti a mládež majú problém vidieť, čo je za prácou psychológa a psychiatra.

Prečo to vlastne spomínam? Chcem oddeliť psychologickú poradňu od predsudkov, že tam k psychológovi chodia „nekompletní ľudia“ a zároveň skúsiť osvetliť psychologickú prácu, čo by možno mohlo pomôcť neriadiť sa len našimi automatickými presvedčeniami ako napr. „to už musíš byť naozaj na tom zle, keď ideš k psychológovi“, „ja som zdravý, viem si poradiť aj sám“, „k psychológom chodia chorí ľudia“ atď.

Bežne v okolí sa stretneme skôr s nepoznaním takýchto rozdielov, čo veľa ráz ľudí skôr odradí od vyhľadania tohto druhu odbornosti.

Psychiater je vyštudovaný lekár a zoberá sa psychickými ochoreniami, môže napr. aj predpísať lieky. Psychológ vyštudoval filozofickú fakultu a po piatich rokoch štúdia sa môže rozhodnúť, v ktorej oblasti psychológie bude pokračovať prakticky (pracovná, klinická, školská či poradenská psychológia a iné). V rámci poradenskej psychológie nepracujeme s psychickými ochoreniami ako lekári či psychoterapeuti. Našou prácou sú skôr bežné či zložitejšie problémy ľudí, ktorí potrebujú získať nadhľad, vnútorný zdroj, iný pohľad či názor, aby sa mohli posunúť k potrebnej zmene.

Dennodenne riešime rôzne situácie na pracovisku, v škole, v rodine a vôbec si nemusíme uvedomovať, ako sa nám niektoré vnútorné či vonkajšie konflikty neustále opakujú, ako nás opakovane vyčerpávajú či stresujú osoby, veci, povinnosti atď. Zaujímavé je, ako my ľudia máme tendenciu odkladať seba, svoje problémy, svoje vzťahy na neskôr, či najlepšie niekde, kde na ne nebudem myslieť. Pravidlom však býva, že tieto „odložené veci“ neodídu, len na nás niekde počkajú. A možno za ten čas sa už nazbierali na veľký balík, ktorý sa bude spracúvať a riešiť omnoho ťažšie.

Každý z nás sa môže slobodne rozhodnúť ako chce svoj život žiť, psychológ v tejto dobe môže byť naším sprievodcom na ťažkých a pre nás samotných neriešiteľných križovatkách života.

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201