INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Letný bedeker

Letný bedeker

Neverte na decembrové reklamné slogany obchodníkov so všetkým, že letná dovolenka sa začína u nich. Bohapustý klam. Vo všeobecnosti je predsa známe, že dovolenka sa začína medzi štyrmi našimi, u solventnejších aj viac, stenami.

Osobné doklady: Nemaľujme čierny scenár a radšej si do bloku poznačme všetky dokumenty, písomnosti a veci, ktoré by sme podľa dovolenkového cieľa, dopravy a ubytovania, mali mať pred odchodom z domu so sebou: platný občiansky preukaz a platný cestovný pas s platnými vízami (ak sa vyžaduje).

Po zemi aj vzduchom: V prípade, ak vodič nie je majiteľom auta, polícia môže v niektorých krajinách vyžadovať overené vyhlásenie majiteľa vozidla (v úradnom jazyku krajiny alebo v angličtine). Do auta si sadajte v dobrej fyzickej i duševnej kondícii. V poriadku po technickej stránke by malo byť aj auto. Zachovávajte zákonom stanovený odstup od vozidla jazdiaceho pred vami, buďte pripútaný. Žiadajte to aj od spolucestujúcich, ako vodič ste za nich zodpovedný. Z palubnej dosky a zo skla odstráňte všetko, čo vám prekáža vo výhľade. Nefajčite, nejedzte, využívajte bezpečnostné prestávky. Deti patria na zadné sedadlá do autosedačky, pripútajte ich bezpečnostnými pásmi.

Ak je vaša cesta na dovolenku spojená s leteckým presunom, overte si u prepravcu alebo iným spôsobom bezpečnostné obmedzenia týkajúce sa batožiny. Ide najmä o zoznam zakázaných predmetov, ktoré cestujúci nesmú mať pri sebe alebo v príručnej batožine. Každý druh prepravy si vyžaduje nielen príslušné doklady, ale aj bezpečnostné obmedzenia.

Čo môžete potrebovať: platný vodičský preukaz (medzinárodný mimo EÚ), doklad o registrácií vozidla/čipová karta vydaná k veľkému TP, havarijné poistenie, resp. pripoistenie vozidla, zelená karta, letenky, cestovné lístky na vlak, autobus, GPS, autoatlas, rozpis trasy, tester na alkohol (Francúzsko – povinná výbava), hotovosť na diaľničné známky a poplatky v príslušnej mene, európsky záznam o dopravnej nehode.

Pamätaj dovolenkár slovenský, že…

… pred vycestovaním sa oplatí zistiť si na internete údaje o bezpečnostnej situácii v cieľovej krajine, resp. v krajinách tranzitu.

… nie všetky štáty EÚ sú členskými štátmi schengenského priestoru a nie všetky v tomto priestore sú asociované v EÚ. Z hľadiska pohybu tovaru môže ísť o rozdielne predpisy. Overte si podrobnosti!

… dovolenka je čas na oddych, ale prázdne obydlia sú vítanou zmenou aj pre bytových zlodejov. O opatreniach pred opustením bytu sa hovorí a píše stále. Zamyslite sa, či vám stojí za to ignorovať dobre mienené rady. Nehovorte o tom a neoznamujte celému svetu, že idete na dovolenku. Jeden nikdy nevie, kto okrem tajných spoza oceánu vás ešte sleduje. Utárané sociálne siete sú zdrojom bohatých informácií, ktoré vás môžu ožobráčiť skôr, ako vypijete svoj prvý drink na brehu mora.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky