INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pri vode sú lákadlom sladkosti

Pri vode sú lákadlom sladkosti

Až 13% detskej populácie u nás trpí nadváhou alebo obezitou. V prepočte to na Slovensku znamená asi 150-tisíc detí.  Je to viac, ako ochorení na alergie… Nedávno bol Medzinárodný deň detí, onedlho sa budú rozdávať vysvedčenia. Aj v jeden aj v druhý deň býva zvykom, že rodičia  vezmú svoje deti na zmrzlinu alebo im kúpia sladkosti. S teplými slnečnými dňami nás to ťahá k vode, kde majú deti chuť na nanuky a sladké limonády… Až príliš veľa sladkého, nie?

„Deň detí je raz za rok a raz za čas si môžeme dovoliť povoliť z režimu racionálneho stravovania. Ako vravia Nemci, einmal ist keinmal, raz je nič, s čím úplne súhlasím,“ hovorí dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a zároveň prednosta Detskej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava prof. Jaroslav Slaný a odporúča: „Tie kúpaliská, tam by som už bol opatrnejší, to nie je jeden deň v roku, ale celé leto.“

Deti milujú sladké a to je vraj úplne prirodzené. Podľa prednostu je to dokonca vývojová záležitosť – dieťa potrebuje veľa glukózy pre svoj vývoj a rozvoj mozgu. „Druhá vec je, že žijeme v dobe, kedy máme, teda aj naše deti, sviatok takmer každý deň. To, čo bolo pre našich predkov výnimočné a raritné – raz za rok, alebo za sezónu, tak to sa pre nás stáva každodennou skutočnosťou. A to je chyba. Aj deti by mali vedieť, že nejaké konkrétne sviatky alebo významné dni, akými sú napríklad rozdávanie vysvedčení aj spomínaný Medzinárodný deň detí sú výnimočné, a preto  sú sladkosti úplne v poriadku. Z toho naozaj nepriberú. Ale, ak sladké hodovanie bude každodennou súčasťou ich života, potom je problém,“ vysvetľuje Jaroslav Slaný.

Možnosti znížiť alarmujúce čísla detskej obezity sú stále najmä v rukách rodičov. Zdá sa, že návyky získané v rodine môžu mať významný vplyv na najmenších. Takže, aké sú základné odporúčania detského lekára?  „Pravidelné stravovanie päťkrát denne a dodržiavať čas stanovený na večeru – 2 hodiny pred zaľahnutím do postele. Pre deti je veľmi dôležitý pravidelný a dostatočný spánok. Čas strávený pred televízorom, počítačom alebo hernou konzolou by mal byť čo najkratší a denne minimálne hodina pohybu  – chôdza, bicykel, plávanie a podobne by mali byť samozrejmosťou. Myslite na to, keď budete vašim najmenším vyberať darčeky, alebo sladkosti…“

 • janpinter

  Krásne základné odorúčanie lekárov: chôdza, bicykel, plávanie a podobne by mali byť samozrejmosťou, najlepšie priamo na Draždiaku.

  Ale nezabúdajme pri tom na to typické pre Petržalku: všade na voľných priestranstvách a lúkach plno odpadu, na širokých chodníkoch v prírode sa rýchli cyklisti predierajú slalomom medzi deťmi a ostatnými chodcami pretože ich dráhy nie sú rozlúšiteľné, neschodné rozbité hodníky, ľudia si medzi domami musia vyšľapávať priechody v tráve podľa potreby sami, mladé stromky v parkoch vyschnuté, obytné domy a iné i verejné budovy a kultúrne domy ošarpané alebo znetvorené a poškodené vandalmi… jednoducho, toto mesto je niekedy postrachom svojich obyvateľov.

  A ešte jeden zážitok. Skúsil som v budove Úradu v Technopole na prízemí pri podateľni navštíviť miestnosť verejnej toalety. Môj dojem bol hrozný: síce čisté ale všetko zdemolované alebo jednoducho nefunkčné.

  Upozornil som na tento stav v spomínanej blízkej podateľni a dostal som takmer po nose:

  – To k nám nepatrí.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky