INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Peniaze! Zle s nimi aj bez nich!?

Peniaze! Zle s nimi aj bez nich!?

Otázka peňazí je v súčasnosti veľmi častá, z každej strany vidíme reklamy a ponuky na lepšie úvery, alebo výhodné pôžičky, či na rôzne možnosti ako sa k peniazom dostať ľahko a rýchlo. V poradni sa tiež stretávame s otázkou peňazí, ale v trochu inom svetle. Otázky od rodičov znejú takto: „Ako mám dieťaťu vysvetliť, že na ten laptop nemáme peniaze?“ alebo „Keď všetky tie deti v tej škôlke majú už mobil, vidím, že moje dieťa je z toho smutné, mal by som mu ho kúpiť, nie?“ Často pri týchto otázkach rozvíjame debatu o tom, ako majú samotní rodičia postavenú hodnotu peňazí v sebe. V rozhovore sa dostávame k presvedčeniam, že oni sami práve vďaka peniazom niečo znamenajú a sú okolím rešpektovaní a prijatí.

Naozaj je to tak? Všetci sa určite zhodneme, že peniaze sú dôležitou súčasťou našich životov, ale skutočne sa od nich odvíja naša hodnota? Za túžbou detí vlastniť niečo, čo majú jeho spolužiaci či kamaráti, môže byť presvedčenie, že keď to budú mať, bude ich mať okolie viac rado. A ak to majú rodičia v podobnej, síce viac dospelej verzii rovnako, je ľahké na to skočiť a vyhovieť naliehaniu dieťaťa, len aby bolo v škôlke či škole prijaté a spokojné.

Existuje však aj iná možnosť. Ak si na otázku, či peniaze vytvárajú hodnotu človeka, odpovedáte záporne, vytvára sa tu zaujímavý priestor. Pozvať seba a dieťa do rozhovoru a viac preskúmať, či je tá vec, ktorú si dieťa vyžaduje naozaj taká potrebná pre lepšie vzťahy a pre pocit, že niečo znamená. Ak dieťa bude samo v sebe cítiť, že má hodnotu a že jeho názory, správanie, či to ako sa vyjadruje a myslí, je niečo oveľa dôležitejšie pre kvalitné vzťahy, túžba po výdobytkoch tejto doby nebude stáť na potvrdení si vlastnej hodnoty.

Cesta k budovaniu sebaúcty nášho dieťaťa je dlhá a náročná, ale mala by sa stať centrom našej výchovy. Vďaka zrelej sebaúcte vyrastú z našich detí ľudia, ktorí budú poznať svoju hodnotu a nebudú si ju musieť dokazovať cez vonkajšiu matériu, stanú sa pre nich peniaze iba prostriedkom na to, aby mohli žiť spokojne a šťastne.

www.psychocentrumba5.sk

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky