INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Duch rodiny

Duch rodiny

Kto je to, alebo čo je to? Čo to vlastne znamená? Môžeme si to/ho predstaviť ako postavu starého šedivého pána s láskavým pohľadom, alebo možno ako malého usmievavého mužíčka, ktorý svojím úsmevom a radosťou napĺňa múry domova (je atmosférou, ktorá sa nesie, keď ste (všetci) spolu doma). Môže to však byť len pocit, ktorý nás spája s našou pôvodnou rodinou, v ktorej sme vyrastali, alebo pocit, ktorý nás spája s našimi predstavami o rodine, ktoré sme kedysi mali, alebo ešte stále máme. Tieto naše predstavy, spomienky o rodine môžu byť veselé i smutné, nezaujímavé či na napísanie knihy plnej poviedok. Akého ducha rodiny sme chceli mať v našom živote? A ako v skutočnosti prežívame naše predstavy a túžby o rodine dnes?

Že čas v tejto dobe beží ukrutne rýchlo, stáva sa zaužívaným zhodnotením dňa, týždňa, mesiacov či rokov. Nestíhame. Na málo vecí nám zostáva čas. Mnohokrát je to tak, že treba pracovať a zarábať, aby sme mohli živiť, splácať či nakupovať. Jasné, raz- dvakrát do roka dovolenka, prípadne nejaký ten víkend na chate. Máme pred sebou dátumy takýchto oddychových aktivít a dávajú nám silu vydržať pracovný čas plný povinností, kým nenastane „voľno“. Voľno nastane, či už stihneme si oddýchnuť a či nie, čas vrátiť sa do kolobehu nastane tiež a sme späť v našom kolotoči každodennom. Bývame takí unavení z celého dňa, z celého týždňa. Nevládzeme cítiť radosť. Nájdem si tak čas či silu na otázku: ako v skutočnosti žijem svoje predstavy a túžby o rodine? Darí sa mi to, alebo to neustále prenechávam na neskôr – „keď príde čas“ ? Zvykneme čakať na to, kedy sa niečo zmení „tam vonku“, kedy sa zmenia nejaké vonkajšie podmienky, ktoré ja neviem ovplyvniť. Ale čo z toho je v mojich silách robiť inak? Čo potrebujem inak a môžem pre to niečo urobiť?

Deti rastú, vzťahy sa neustále vyvíjajú, ľudia (naši blízki) prichádzajú a odchádzajú. A kde som v tom celom ja? Kedy cítim radosť vo svojej rodine? Ako sa správam k svojim najbližším, ako sa s nimi rozprávam? Rozprávam sa s nimi?

V súčasnosti nechávame priveľa osamelosti našim deťom, snažíme sa, aby im nič nechýbalo, ale kto sa ich priamo opýta, čo im naozaj chýba? Potom sme už len prekvapení, že prečo je také neposlušné, hnevlivé či mĺkve. Jeden krok je pýtať sa: Ako sa máš? Čo je nové, čo si zažil dnes? Druhý krok však je, ich odpovede aj počúvať. Deti vedia mať iný druh jazyka, ale každý z nás sme boli dieťaťom a máme šancu mu rozumieť. Možno budem musieť dať viac otázok aby som rozumel, ale dávam tak najavo, že ho chcem počuť a rozumieť – aj keď sa mi to niekedy možno úplne nedarí. Deti tak môžu cítiť, že sú dôležité a že je o ne záujem.

A čo ešte býva chýbajúcim kolieskom do funkčného stroja rodiny? Že rodina nie sú len mama a dieťa, otec a dieťa – rodičia a deti. Tým kolieskom je vzťah otca a mamy ako vzťah muža a ženy. Zvykneme tento fakt dávať na druhú koľaj, pretože „deti sú prvoradé“. Lenže, ak deti potrebujú pre šťastie a rozvoj fungujúcu rodinu, tak dôležitým prvkom fungujúcej rodiny je práve aj fungujúci partnerský vzťah (v rôznych podobách, nemusí ísť o pôvodných rodičov). Zázračným olejčekom pre tento stroj je komunikácia, ale to už je kapitola sama osebe.

Rodina nemusí byť len ideálnym obrázkom otca, mamy a ich detí. Toto ideálne zoskupenie členov rodiny ešte nezaručuje radosť, spokojnosť či lásku v rodine. Tie môžeme len vytvárať medzi svojimi členmi rodiny, a to z vlastných zdrojov a z vlastných možností, vlastným záujmom o nich. Skúste spoznať ducha vašej rodiny(aká je atmosféra vo vašej rodine? Čo ju chrakterizuje?) a nech je akýkoľvek uvítať ho. Ak aj nie je dnes podľa vašich pôvodných predstáv, skúste sa spolu s členmi rodiny porozprávať o tom, ako by ste chceli, aby ste sa doma cítili, čo by ste k tomu potrebovali. No nezabudnite, prvý krok je pýtať sa, hovoriť o tom…

www.psychocentrumba5.sk

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky