INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Služby právnej poradne využilo už vyše tisíc Petržalčanov

Služby právnej poradne využilo už vyše tisíc Petržalčanov

Po prvý raz sa dvere bezplatnej právnej poradne na prízemí petržalského miestneho úradu otvorili v septembri roku 2012. Odvtedy za JUDr. Jarmilou Doleželovou prišlo po radu 1100 Petržalčanov. „Vtedy som skončila výkon advokácie a chcela som svoje skúsenosti využiť na prospech ľudí, ktorí majú rešpekt pred advokátmi, a ani nemajú peniaze, aby si ich mohli dovoliť. Preto som oslovila mestskú časť, či by sa v Petržalke nedala otvoriť bezplatná právna poradňa. Súhlasili, poskytli mi priestory a som tu.“
V dnešných časoch ťažko uveriť tomu, že niekto robí niečo zadarmo, tobôž v oblasti práva, len preto, že má dobrý pocit, keď môže pomôcť. „Ja si myslím, že by to tak malo byť. Že by si ľudia mali nezištne pomáhať. Navyše ma táto poradňa núti neustále sa vzdelávať, študovať zákony, ktoré sa rýchlo menia,“ dodáva Jarmila Doleželová.
Podľa nej je ale najdôležitejšie, aby človek, ktorý príde po radu, právnikovi veril. „A musí povedať na rovinu, ako sa veci majú, nič nezamlčať, neprikrášliť. V opačnom prípade totiž môžem poradiť zle….“, vysvetľuje právnička.

poradňa otvaracie hodiny
Počas celého fungovania poradne riešila JUDr. Doleželová najviac prípadov exekúcií. Hneď na druhom mieste sú dedičské konania, nasleduje výživné, pozemky, BSM, susedské vzťahy, kúpy a nájmy a napokon problémy, ktoré Jarmila Doleželová radí do kategórie osobné tragédie. „Tých je v poslednom čase čoraz viac. Prišla za mnou nedávno pani, v ktorej byte býva aj jej rozvedená dcéra so svojím dospelým synom. Ten na ne obe kričí, berie z domu veci a predáva ich, nikde nepracuje… Už mala s ním skúsenosť, keď mu poskytla záruku na úver, ktorý potom musela spolu s dcérou splácať. A teraz spravila to isté. Vraj vnuk potreboval peniaze na nejaké podnikanie. Navyše obišla dcéru, len čosi podpísala, sama nevie čo, nemá ani kópiu zmluvy o úvere a vnuk zase nič nespláca… Povedala som jej, že je to jej chyba, že to urobila. Ako jej ja teraz môžem pomôcť? Akurát som jej poradila, aby oslovila spoločnosť, ktorá vnukovi úver poskytla, aby jej poslali kópiu zmluvy, aby vedela, k čomu sa vlastne zaviazala. Potom môžeme hľadať cestu, ako z celej šlamastiky von. No a ešte som jej poradila, aby vnukovi už nikdy nič nepožičala a odhlásila ho zo svojho bytu,“ hovorí Jarmila Doleželová. A to mala za týždeň ďalšie tri podobné prípady! „Staré mamy a mamy by si mali veľmi dobre rozmyslieť, či darujú svoj byt či dom svojmu potomkovi, prípadne, či ho poskytnú ako záruku na úver. Môže sa im totiž pokojne stať, že skončia na ulici,“ varuje právnička.
Pokiaľ ide o exekúcie, JUDr. Doleželová rieši vlastne stále to isté. Ľudia za ňou chodia neskoro! „Ešte stále sme si nezvykli na to, že problém treba začať riešiť vtedy, keď vznikne, nie vtedy, keď už sa nedá zahasiť. Dá sa všeličo zachrániť vtedy, keď príde platobný rozkaz, rozhodnutie súdu, prípadne rozhodnutie o exekúcii ešte pred uplynutím 14-dňovej lehoty pred jej splatnosťou. Vždy sa dá dohodnúť napr. splátkový kalendár. Ale keď sme k svojim dlhom ľahostajní a myslíme si, že zmiznú samé od seba, že sa na ne zabudne, potom nás škaredo dobehnú. Ako mladú slečnu, ktorá za mnou nedávno prišla. Ešte ako študentku ju bez cestovného lístka prichytil revízor. Pokutu nezaplatila a za roky, ktoré od prehrešku uplynuli, sa jej výška vyšplhala na niekoľko stoviek eur. A teraz odo mňa chcela zázrak. Nijaký neexistuje. Len celý dlh vyplatiť. Prípadne sa dohodnúť s exekútorom na splátkovom kalendári,“ radí Jarmila Doleželová.
Petržalská právna poradňa je otvorená každý pondelok od 13.00 do 17.00 h a každú stredu od 9.00 do 12.00 h.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky