INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Rozkvitnuté cibuľoviny v byte

Rozkvitnuté cibuľoviny v byte

V prvých mesiacoch roka sa v kvetinárstvach a špecializovaných obchodoch objavujú predpestované vykvitnuté hyacinty, narcisy, modrice, šafrany či tulipány v kvetináčoch. Väčšinou sú to tie isté druhy, ktoré sa sadia na jeseň do pôdy, aby pri prvých jarných slnečných lúčoch vykvitli v záhrade. No v takomto prípade si radosť z ich kvitnutia môžeme užívať už o niečo skôr ako na jar.

Na to, aby sme v byte dopestovali záhradné cibuľoviny v kvetináčoch aj sami, je potrebné dodržať niekoľko zásad. Ak sme zasadili cibuľky na jeseň do kvetináčov, môžeme ich po určitom období preniesť z chladného miesta postupne na teplejšie. Ak sme si ale na jeseň cibuľoviny nezaobstarali, môžeme siahnuť po jednoduchšom, no o niečo drahšom riešení. Takto predpestované a rýchlené cibuľky si v kvetináčoch kúpime a pestujeme doma pri tých istých podmienkach.

kvet

Z nerýchlených cibuľovín kvitnúcich v byte v zimnom období je známa teplomilná zornica (Hippeastrum) pôvodom z Peru, Kolumbie a Brazílie. Začína kvitnúť od konca januára alebo skoro na jar krásnymi  červenými, ružovými, bielymi alebo dvojfarebnými kvetmi. Podmienky pestovania sú podobné ako pri  bežných cibuľovinách. Cibuľu rastliny od septembra alebo októbra na tri mesiace uložíme do chladnej nevykurovanej tmavej miestnosti zhruba pri 10 ˚C. Zalievame ju len príležitostne, tak aby nezačala hniť, maximálne raz za mesiac. Po tomto období vegetačného pokoja, keď cibuľa zornice samovoľne klíči, presadí sa do kvetináča, tak aby mala dostatok priestoru na všetkých bočných stranách, cca 2-3 cm zo strán. Cibuľa by mala z jednej polovice až jednej tretiny vyčnievať nad povrchom substrátu. Do spodnej časti kvetináča sa odporúča dosypať drenážnu vrstvu z hrubozrnného piesku alebo perlitu. Po presadení zornicu prenesieme na teplé a svetlé miesto, najlepšie na okennú parapetu pri 20 – 24 ˚C. Zo začiatku zalievame veľmi opatrne. Stačí polievať raz za 7 – 10 dní. Až keď je vidieť celý kvetný stvol a začínajú rásť listy, zalievame intenzívnejšie, cca raz za tri dni, keď povrch substrátu mierne preschne. Po odkvitnutí  stonku zrežeme. V letnom období, keď nočné teploty neklesajú pod 10 ˚C, môžeme zornicu letniť vonku na slnečnom mieste. V septembri alebo októbri, keď jej listy začnú žltnúť, postupne obmedzujeme polievanie a hnojenie na minimum. Rastlinu pripravíme opäť na obdobie vegetačného pokoja.

Autorka je krajinná a záhradná architektka.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky