INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Podvedení sa nemusia hanbiť

Podvedení sa nemusia hanbiť

Slovensko strašia takmer tri milióny exekučných konaní, výsledkom ktorých môže byť zhabanie majetku zadlženým osobám. Až 40-tisíc z nich sú pritom dôchodcovia. Mnohí naleteli podvodníkom skrývajúcim sa za masku serióznych podnikateľov. Gro exekúcií je z dôvodu pôžičiek poskytnutých nebankovými subjektmi. „Takmer všetky exekúcie sú pritom nezákonné. Už máme zastavených viac ako 5-tisíc rozhodnutí o exekúcii,“ povedala Monika Jankovičová, štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR na preventívnom seminári, ktorý pri príležitosti Európskeho dňa spotrebiteľov usporiadala 14. marca pre svojich seniorov petržalská samospráva. Dlžníci si pritom pôžičky nebrali z roztopaše, ale dohnala ich k nim chudoba. Nemali si napríklad za čo kúpiť drevo na zimu, lieky, peniaze im chýbali na pohreb blízkeho príbuzného. „Pri pôžičke 200 eur od nich nebankovky pýtali za rok 1 700, 2 000, ale aj 3 000 eur. To je v rozpore nielen so zákonom, ale aj s morálkou a etikou. S hrôzou sme zistili, že nebankové subjekty podávajú na neplatičov trestné oznámenia za nesplácanie peňazí. Evidujeme už 1 700 odsúdených!“ povedala JUDr. Jankovičová. Jedenásť rokov pracovala v oblasti trestného práva, no počas tohto obdobia sa vraj ani raz nestretla so žalobou na úžerníka. Naopak áno.

Zo skúseností vyplýva, že najmä v starších ľuďoch je zakorenená povinnosť, že požičané musia vrátiť. Nerozmýšľajú pritom o podmienkach diktovaných vydriduchmi… Boja sa a hanbia sa priznať svojim najbližším, že splácať nevládzu. Ešte ani vtedy, keď im hrozí, že prídu o strechu nad hlavou. „Štát musí stáť na strane tých, ktorí sa nevedia brániť, preto sme do parlamentu dali šesť noviel zákona,“ informovala štátna tajomníčka. Sama pritom iniciatívne vypracovala dve brožúry (Sedem krokov na ochranu spotrebiteľa) zamerané na obranu proti nekalým praktikám nebankových subjektov a podomových predajcov.

Nie každý vie, že od novembra 2013 platí tzv. Protišmejdový zákon. Aj vďaka nemu bolo len v priebehu pár týždňov zastavených 600 „autobusových zájazdov“, z ktorých sa zväčša starší občania vracali nabalení predraženými dekami, hrncami, zdravotnými pomôckami a pod. Nezriedka sa na takom výlete stretli s agresívnym správaním predávajúcich, ktorých cieľom je vymývať mozgy a utŕžiť čo najviac. Štátna tajomníčka varovala pred uzatváraním zmlúv telefonicky (na kúpu holiaceho strojčeka, výživových doplnkov), mobilovými podvodmi (adresát dostane SMS, aby zavolal na konkrétne číslo a keď tak spraví, príde o celý kredit), dílerom, ktorí zvonia pri dverách a ponúkajú lacnejšiu elektrinu, plyn či telekomunikačné služby. Vyzvala, aby občania nepúšťali cudzích ľudí do bytov, aby nepodľahli naliehaniu neznámych osôb na ulici žiadajúcich peniaze na cestu k smrteľne chorej mame, neuverili telefonujúcemu, ktorý žiada pre vnuka značnú sumu na kúpu auta, nenastupovali do vozidla, posádka ktorého chce údajne vysvetliť, ako sa dostane na určité miesto. Fígle podvodníkov pôsobiacich ako slušní ľudia sú dôkladne premyslené!

Ak už sa niekto dostane do nešťastia, nech si sadne a napíše na ministerstvo spravodlivosti. Pracovníci tejto inštitúcie v snahe dozvedieť sa o skúsenostiach oklamaných čo najviac absolvovali stretnutia s obyvateľmi už 15 miest. „Ľudia sa všade boja a hanbia sa priznať. Naším cieľom je poradiť im a pomôcť. Ich poznatky nás v práci posúvajú ďalej,“ konštatovala M. Jankovská.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky