INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pod jednou strechou – Smeti páchnuce ľudskou zášťou …

Pod jednou strechou – Smeti páchnuce ľudskou zášťou …

 … rubrika o slastiach a strastiach susedských vzťahov

Bývam na prízemí viacposchodového domu. Už len takpovediac denná nečistota pred mojimi dverami vie človeku znepríjemniť život. Viem však, že tomuto problému sa, najmä teraz cez zimu, dá ťažko zabrániť. Pri vchode síce máme rohožku, dokonca pani upratovačka tam necháva aj handru, ale iba málokto si topánky aspoň otrepe od snehu alebo blata. Pred bytom dosť často nájdem aj rôzne odpadky, ktoré susedom vypadnú pri vynášaní smetí. Keď som pred Vianocami jedného nájomníka videla, ako mu z preplnenej tašky, v ktorej vynášal smeti, vypadli na schodisku šupky z pomaranča, slušne som ho upozornila, aby ich zodvihol. Arogantne mi odpovedal, že nech sa starám o svoje veci, na upratovanie je v dome určená žena, ktorá za to berie peniaze aj z jeho peňaženky. Odvtedy sa mi viackrát stalo, že som pred mojimi dverami našla rôzne odpadky, ktoré očividne tam neskončili náhodou. Myslím si, že mi to robí rodina toho muža, suseda mi povedala, že videla ich staršieho chlapca niečo hádzať pred moje dvere. Nechcem a nevyvolávam so susedmi žiadne šarvátky, snažím sa byť tolerantná, ale ako si určité postupnosti spájam, stále viac som presvedčená, že na príčine terajšieho stavu bolo moje upozornenie dotyčného muža, aby si po sebe upratal nečistotu. Mám byť ticho a nechať si pred byt pohadzovať smeti aj naďalej?

Odpoveď:

Všetci to vieme, všetci tomu veríme a zriedkakto sa o to snaží. Hovorím o riešení a vyriešení rôznych, susedských sporov, súhlasným prikývnutím a potrasením rúk, čím sú spečatené malé či väčšie obojstranné ústupky. Ako sa vraví, každému po pravde, jednému tak ako druhému. Nie vždy to však ide, osobné riešenia problému často vyvolávajú iba ďalšie konflikty.
Ideálny stav, ktorému by dominovala dobrá psychická klíma v dome, nechýbali pozitívne medziľudské vzťahy, sú iba snovým produktom beznádejných rojkov, odsúdených žiť v domovej komunite pod jednou strechou. Takže, či chceme alebo nie, v prípade prehreškov jedincov narúšajúcich pokojný stav v bytovom dome je potrebné požiadať o zásah príslušný orgán. Možností ako pribrzdiť neprispôsobivého suseda je viac, žiaľ, nie vždy riešenie kompetentných, polície alebo príslušného úradu, prináša okamžitý alebo očakávaný výsledok. V prvom rade je potrebné si overiť, či skutočne ide o konkrétneho človeka, resp. jeho syna a po získaní hodnoverných dôkazov svoju sťažnosť adresovať na správu domu, spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo správcovskú spoločnosť. Správca, pre pokoj a poriadok v dome, čo mu vyplýva zo zmluvného vzťahu s vlastníkmi, by mal problémového suseda upozorniť na porušovanie domového poriadku. Ak vlastník, prípadne iný užívateľ bytu svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, máte možnosť na zhromaždení vlastníkov, poukázať na problémy so žiadosťou o nápravu. Nemyslím si, že mlčanie je najrozumnejším riešením. Ticho možno lieči, ale občas treba udrieť na bubon.

Poradenstvo v PN poskytujeme bezplatne, osobné konzultácie či už bezplatné alebo ako platené právne služby
nie sú možné.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky