INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pod jednou strechou – Rubrika o slastiach a strastiach susedských vzťahov

Pod jednou strechou – Rubrika o slastiach a strastiach susedských vzťahov

Človek je tvor adaptabilný, závislý od spoločenských vzťahov. Pokiaľ niekto nepociťuje potrebu prispôsobovať sa zvyklostiam daných nielen príslušnými predpismi, ale aj zaužívanými zvykmi v konkrétnej komunite, vznikajú problémy, s ktorými sa stretávame napríklad v bytových domoch.

Medzi klasiku prinášajúcu trvalé znepokojenie a rozbroje medzi vlastníkov patrí najmä neporiadok a znečisťovanie kontajnerových stojísk. Tak to doslova napísala pani Mária D. z Petržalky a pýta sa, čo sa v danom prípade dá urobiť, aby konečne mala pod oblokmi poriadok. Ťažká otázka. Niektoré spoločensky negatívne vlastnosti sa jednoducho nedajú len tak vygumovať. Egoizmus, neznášanlivosť alebo zlovôľa prinášajú problémy, ktorých riešenie je v nedohľadne, o komplikáciách a zdĺhavosti pri ochrane práv vlastníkov a ich vymožiteľnosti sa toho narozprávalo a hovorí dosť. Polícia, priestupky, predbežné opatrenia, súdy… Čo však vtedy, ak znečisťovateľ nie je známy? A musíme sa vždy a vo všetkom utiekať k vrchnosti? Nemyslím si. Ako som na tejto strane spomenul v odpovedi čitateľovi, právoplatným rozhodnutím vlastníkov sa dajú riešiť aj záležitosti na prvý pohľad neriešiteľné. Chce to len chcieť, byť všímavý k svojmu okoliu, byť pozorný a chrániť si svoje. Byť všímavý neznamená pasovať sa do role špehúňa a sliediť za každým krokom suseda, ktorý nám nepadol do oka. A nie je to ani žalovanie správcovi, ale snaha vysporiadať sa s neprispôsobivým susedom, ktorý svoje záujmy povyšuje nad záujmy ostatných vlastníkov.

Nepochybne, že susedské vzťahy nie vždy ladia a budú ladiť ako dobre zohraná kapela. Konať v zmysle dobrých mravov a správať sa v rámci spoločenskej únosnosti však nie je láskavosť, ale povinnosť jednotlivca voči komunite v ktorej žije.

Poradenstvo poskytujeme bezplatne, osobné konzultácie či už bezplatné alebo ako platené právne služby nie sú možné.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky