INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Viem byť Peržalčan – Ako sa dá pozerať na svet zo sedadla bicykla (2. etapa)

Viem byť Peržalčan – Ako sa dá pozerať na svet zo sedadla bicykla (2. etapa)

Raňajkovali ste už niekedy pod basketbalovým košom nad hlavou a zadnou časťou usadený v bránke? U nás vec  prirodzená. Hala stíchla so svojimi nočnými zvukmi a navrch majú hlasy našich turistov. Medzi vzdialenosťou ruky s rožkom  a ústami je dostatok času na vyrozprávanie desivých nočných zážitkov. A že ich bolo! Velím dojesť, baliť a smer vodná nádrž Nové Mlýny.

Tento rok sme vďaka nízkemu veku našich cyklistov a počasiu vzdialenosť medzi Malackami a Novými Mlynmi prekonali v autách. Kvôli bezpečnosti tejto malej hordy som radšej naplánoval etapu prechodu medzi našimi republikami ako automobilovú. Po príchode do Nových Mlynov a kempu nastalo naše „obľúbené“ vybaľovanie a príprava „základne“, odkiaľ budeme vyrážať do okolia.

Dážď nám toho veľa nedovolil, a tak sa po večeri posádka rýchlo zababušila do spacákov. Ráno múdrejšie večera a obloha sľubovala zlepšenie počasia. Veď uvidíme.

Ráno nás privítalo síce so slnkom schovaným za mrakmi, ale teplota bola ideálna. Náš pelotón sa teda chystal na návštevu Ledníc.

Z Nových Mlynov vyrážame smerom na Bulhary, Nejdek a Lednice. Cyklostrasa vedie väčšinou cez polia až Ledníc. V Ledniciach nás už privítal povestný zámok, botanická záhrada a vôbec všetko, čo k tomuto krásnemu moravskému mestečku patrí. Naši turisti „prešmejdili“ všetko, čo tento areál ponúka. Dokonca dostali možnosť vyskúšať si a spoznať operených dravcov. Zážitkov mali neúrekom a v nohách miernu dvadsaťpäť kilometrovú trasu.

Lednicko -Valtický areál to nie je len o Ledniciach. To je neskutočné množstvo trás. Na Pálavu, do Mikulova, alebo Břeclavi. Na bicykli sa dá ísť aj okolo vodnej nádrže Nové Mlýny a verte mi, že sa to oplatí.

Túto časť Moravy mám neskutočné rád. Ako Brňák vyrastajúci čiastočne na Južnej a Severnej Morave som ako dieťa a neskôr ako „mlaďas“ miloval a dodnes milujem tento kraj okolo Pálavy.  Je to vo mne. Túlal som sa poľami, vinohradmi a okolo železničnej trate smer Bratislava – Brno. Krása okolia a ľudí žijúcich v tomto čarovnom kraji ma navždy dostala a keď chcete Moravu zažiť na plno, tak jedine na hodoch. Až tu človek pochopí, aké máme to šťastie, že sme dostali do „vienka“ nielen víno, ale aj našu ľudovú kultúru. Pjesničky, ktoré mi spievala moja teta mi ako drobcovi nič nehovorili, ale dnes ich budem počúvať sto a jeden krát. Teta už nie je, ale jej zamilovaná „Ej, od Buchlova“ tu bude navždy.

Celkovo môžem len odporučiť túto krásu navštíviť a na bicykli. Ale táto rada mi pripadá ako nosiť drevo do lesa. Morava je Morava.

A viete, kto je to Jožka Černý?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky