INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Úniková cesta – nie prekážková dráha!

Úniková cesta – nie prekážková dráha!

16Reč je stále o požiaroch. Blčia však aj iné ohne. Vo vzťahoch. Pred dverami bytov. Požiarne zaťaženie (nezmerateľné) v ľudskom hneve, v susedskej bezmocnosti.

Na chodbe, schodisku, v spoločných priestoroch. Čo všetko tam je, stále sa hromadí a nedá sa toho zbaviť. Odložené, dožité veci. Haraburdie.  Malé, veľké, obrovské nábytky, škatule, televízory, chladničky i počítače. Skládka odpadu pre jeden či viac bytov.

Ale tu predsa nebývajú bezdomovci… Lebo také spôsoby poniektorí vlastníci  či nájomníci bytov majú. Sú tu poličky s páchnucimi topánkami, teniskami, čižmami, o zábradlie opreté a uzamknuté bicykle, parkujúce detské kočiare. Tiež palice, bakule, čo si psisko v papuli dovliekol ako aport. Už len psia búda chýba. To, čo bolo po tri ročné obdobia na lodžiách, balkónoch, parapetoch, je po prvých mrazoch natrepané v teplom interiéri chodieb a schodísk: kvetináče, stromčeky, rozvetvené a popínavé rastliny.  To všetko sa nachádza tam, kde je podľa protipožiarnych zákonov úniková cesta. V mnohých petržalských panelákoch sa však zmenila na prekážkovú dráhu. Dá sa po nej prekľučkovať za svetla, po tme hrozí úrazom. Čo potom, nedaj Boh! – v ohni, dyme, páľave, v zhone, v strachu? Akože to radia hasiči? V prípade požiaru zrýchleným krokom opustiť ohrozené miesta…

Mastné sankcie

Takže aj preto hnevy, zvady v dome. Jedni sa cítia ohrození, žiadajú od nespratníkov, aby „sajrajt“ spred dverí svojho bytu odpratali tam, kam patrí. Späť, do bytu, do kočikárne, pivnice či na skládku odpadu. Argumentujú, že priestor pred dverami bytov nie je súčasťou žiadneho bytu, byt začína až dverami, prekročením prahu. Pred ním, i keď len pol či meter štvorcový, je už spoločným priestorom bytového domu, najmä však, ako chodby, schodiská, schody, zábradlia, okenné výplne, parapety je súčasťou únikovej cesty.

Stačí sa pozrieť do protipožiarnej dokumentácie, ktorú má, ba musí mať každý bytový dom. Ibaže – daromne. Tí druhí nič necítia. Ba sa tvária, že ani nevedia. Oni ale – chcú! Nie je ich málo, sú skôr prevahou v paneláku. V jednom z nich, trinásťpodlažnom (Lúky V), len na dvoch podlažiach neboli v chodbe, na schodoch, pred dverami žiadne prekážky na únikovej ceste. Pritom účet za ne nie je lacný, za nedodržanie protipožiarnych predpisov (§§ 59-63, zák. č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov) hrozí správcovi bytového domu sankcia až 16 596 € a fyzickej osobe (vlastníkovi, užívateľovi bytu) za priestupok až do 331 € .

Sezam – zatvor sa?!

            Pred týždňom som išiel na návštevu do iného trinásťpodlažného paneláku (Lúky I). Od hlavného vchodu do bytového domu až po vstup do bytu na 2. podlaží, som prešiel s hostiteľom po chodbách a schodisku cez šestoro dverí, päť z nich bolo pod zámkom. Nie otvorením kľučkou, ale odomknutím. Žiadne orientálne, rozprávkové: Sezam, otvor sa!  Ale naopak.

Keď som sa ho spýtal, či je to ešte dom, alebo už väznica, či možno pod toľkými dobrovoľnými zámkami slobodne a bezpečne žiť,  odvrkol: „Všetci vedia, že sa to nesmie, ale bývajú tu tety, čo zaviedli takéto móresy.“  Ani to iné – nie je v paneláku iné.  Pred dverami bytov zvyčajné kadečo. Zrátajme prekážky, dvere, zámky – priam vzorová „bezúniková cesta“.  Napokon, pred tromi rokmi sme písali v PN o „zamrežovanej Petržalke“. Zvonka. Nič sa nezmenilo. Skôr pribudlo. Niekde je spoľahlivo zamrežovaná už i zvnútra.

Aj preto fotografie. Bez slov. Aká má byť podľa protipožiarnych predpisov v bytových domoch úniková cesta, a aká nemá byť. Sú skutočné a sú to petržalské paneláky.  

Z protipožiarnej legislatívy

  • Úniková cesta je trvalo voľná komunikácia alebo priestor v stavbe alebo na nej, ktorá umožňuje bezpečnú evakuáciu osôb zo stavby alebo z požiarneho úseku ohrozeného požiarom na voľné priestranstvo alebo do priestoru, ktorý nie je ohrozený požiarom. (§ 51, ods. 1, vyhláška č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení neskorších predpisov)

  • Vlastník bytového domu, spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a správca bytového domu je povinný zabezpečiť pri správe bytového domu plnenie ochrany pred požiarmi, ktoré sa týkajú spoločných častí bytového domu a spoločných zariadení bytového domu … označovať  a udržiavať trvale voľné únikové cesty, únikové východy a zásahové cesty, nástupné plochy a prístup k nim, ako aj prístup k uzáverom rozvodných zariadení  elektrickej energie, plynu, vody, k požiarnotechnickým zariadeniam na vyhlásenie požiarneho poplachu, požiarnym vodovodom a k zdrojom vody na hasenie požiarov; ( 6a s odkazom na § 5 písm. a) až c), zák. č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov)
  • Z

    Úprimne, počuli ste niekedy o niekom, kto tych 16 000€ alebo 300€ dostal? Ja zatial nie, ale viem, ze na chodbe si veci odklada skoro kazdy obyvatel. Mozno keby sa zacali pokuty aj realne udelovat, zmenilo by sa aj vyssie popisane.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky