INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Keď teplo rúk a srdce dáva dušu ľudovej tvorbe

Keď teplo rúk a srdce dáva dušu ľudovej tvorbe

Betlehem ako symbol Vianoc poznáme v rôznych podobách, ale vždy má rovnaké posolstvo. Je ním pokoj a láska. Aktuálne môžete v  jedinej výstavnej sieni v Petržalke, v CC Centre na Jiráskovej ulici, túto formu pokoja a lásky obdivovať v podobe ľudovej umeleckej tvorby.        

Výstava Betlehémy je spojením rezbárstva, drotárstva, ale i maľby na sklo, pretavená do klasického výjavu betlehemskej maštale. Ako spomína Juraj Novák, riaditeľ CC Centra: „Našim zámerom je poskytnúť priestory profesionálnym výtvarníkom, amatérskym výtvarníkom či občianskym združeniam. Rovnako sa u nás prezentujú aj školy výtvarného zamerania. Každý mesiac máme minimálne jednu výstavu.  Pri výstave Betlehémy sme veľmi radi poskytli priestor jej iniciátorovi Jánovi Feriancovi, ktorý bol hlavným  organizátorom. My sme pomáhali pri propagácii a inštalácii expozície.“

betlehem-6

Záštitu nad podujatím prevzal Vladimír Bajan, počastovaný na vernisáži oslovením petržalský richtár. Sám na otvorení výstavy vyjadril veľkú úctu k ľudovému umeniu, ktoré vníma s veľkou pokorou. Zdôraznil, že chce aby ľudia v tomto adventom čase, mysleli pozitívnejšie a táto výstava je jednou z možností ako tak urobiť.

Na výstave prezentujú svoju tvorbu rezbári Ján Ferianc, Ferdinad Vépi, Pavol Krkoška, Viliam Pertl, Štefan Récky, Ferdinand Bolebruch a Ľuboš Straka. S tvorbou Aleny Kadlečíkovej a Anny Jankovskej sa zoznámite prostredníctvom maľby a drotárske umenie má opäť  podobu ženského spracovania Evy Feriancovej a Magdalény Rakytiakovej.

betlehem-3

Tradícia, zdedené hodnoty a inšpirácia z rodných krajov, i tieto slová odzneli v úvode vernisáže. Jedenásť umelcov chce priblížiť kus svojej práce, ktorá je dnes už kultúrnym dedičstvom vo forme ľudového remesla. A jeho súčasní tvorcovia dúfajú, že svoje miesto si nájde i v budúcnosti. Rezbárstvu sa venujem dvadsaťdva rokov a betlehémy patria k mojej obľúbenej téme. Som rád, že som dostal príležitosť prezentovať sa na takejto výstave a verím, že rezbárstvo si bude nachádzať svojich priaznivcov a obdivovateľov aj v dnešnej modernej pretechnizovanej, elektronickej dobe a predovšetkým, že prežije. Musíme naše deti a vnúčatá viesť ku kladnému vnímaniu ručnej práce, lebo len teplo rúk a srdce, s ktorým majstri robia, dávajú výrobkom dušu,“ hovorí jeden vystavujúcich Štefan Récky.

betlehem-37, harmonika, kroj, tradície

Výstavu Betlehémy môžete navštíviť v CC Centre na Jiráskovej ulici do 21. decembra 2016.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky