INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Odmietli kšefty s Pečnianskym lesom

Odmietli kšefty s Pečnianskym lesom

Symbolickou živou reťazou dali najavo nesúhlas s rozhodnutím súdu. Ten nedávno odobril zámenu Pečnianskeho lesa za hektáre v Šiatorskej Bukovinke (okres Lučenec).

Vývoj v kauze chráneného biotopu, ktorý sa nachádza na petržalskej strane Dunaja, neteší ochranárov, miestnych poslancov a ľudí, ktorí by si priali zachovať súčasnú podobu územia. V stredu 9. decembra sa na Námestí SNP uskutočnilo protestné stretnutie občanov, ktorí aj takto deklarovali nesúhlas s posledným rozhodnutím súdu (Bratislava II).

Pripomeňme, že 13. novembra prebehlo súdne konanie, v ktorom bola zamientutá žaloba Štátneho podniku Lesy SR voči zámennej zmluve 24 ha Pečnianskeho lesa, za obdobnú rozlohu lesov v Šiatorskej Bukovinke. Prípad je už od svojho úvodu v roku 2008 plný kontroverzií a OZ Človek a strom, ktoré lukratívne pozemky (oproti parlamentu a Bratislavskému hradu) touto zámenou získalo, doň doposiaľ viac svetla nevnieslo.

Protest hudobne podporila swingová kapela Funny Fellows a rock-punková zostava Jolanin rozparock. Napriek chladnému počasiu prišlo približne dvesto ľudí.

Alojz Hlina (KDH), ktorý bol jedným z rečníkov, prítomným prisľúbil, že ako mestský poslanec  a súčasne poslanec NRSR bude aktívny v komunikácii s ŠP Lesy SR, ktoré majú stále príležitosť na odvolanie. Zároveň zdôraznil nutnosť angažovať sa aj v posilnení právneho tímu, ktorý sa vo veci angažuje.

V Pečnianskom lese platí od 2. februára 2012 druhý až štvrtý stupeň ochrany. Dôvodom vyhlásenia chráneného areálu bolo zachovanie druhového bohatstva územia, ako aj typického rázu lužnej krajiny. Územie zároveň chráni cenné zdroje pitnej vody a tvorí súvislý pás lužných lesov medzi Bratislavou a Viedňou. Symbolické je, že Rakúšania luhy, počnúc spoločným hraničným pásmom vyhlásili za národný park. OZ Človek a strom, by na tej našej strane rado vytvorilo takzvaný CentralPark.

Pod protestné stretnutie občanov sa podpísalo viacero organizátorov, najmä z radov občianskysh združení. Konkrétne Lesoochranárske zoskupenie VLK, SOS Bratislavský hrad, OZ Hrad-Slavín, Naše Karpaty, OZ Urban Kontakt, OZ Bratislavské rožky, OZ Za lepšiu Kolibu, Projekt Bratislava, OZ Naša Rača, Slovenská aliancia ochrancov zvierat, Iniciatíva Zachráňme Železnú Studienku, Iniciativa Cyklokuchyňa, Alojz Hlina (poslanec NRSR, klub KDH), Mladá Bratislava (predseda združenia Oliver Kríž je poslancom Mestského zastupiteľstva a Miesneho zastupiteľstva Bratislava – Petržalka).

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky