INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Je šanca, že za parkovanie pred Antolskou nebudeme platiť?

Je šanca, že za parkovanie pred Antolskou nebudeme platiť?

Platené parkovisko pred nemocnicou na Antolskej pobúrilo azda každého. Doslova zdieračské sumy (zadarmo je len prvých 15 minút) vyháňajú pacientov, ale aj zamestnancov do okolitých ulíc a uličiek, kde zase zaberajú miesto Petržalčanom. Dá sa tento stav ešte nejako zvrátiť? Odpovede sme hľadali na ministerstve zdravotníctva, ale aj na magistráte a na petržalskom úrade.

„Za spoplatnenie parkovísk v areáli Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove a na Antolskej je zodpovedný predchádzajúci riaditeľ UNB Miroslav Bucha a bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Bývalý riaditeľ UNB Miroslav Bucha tvrdí, že nemocnica ušetrila 257 000 eur, za ktoré koncesionár na vlastné náklady zrekonštruuje parkoviská a navyše bude mať počas desiatich rokov ročný príjem takmer 100 000 eur, ktorý UNB môže využiť v prospech občanov, pacientov. Koľko však za ten čas zaplatia pacienti, to nikto nevyčíslil.

Akokoľvek, zmluva je platná a UNB ju musí dodržať, inak by hrozilo, že bude platiť koncesionárovi stratený zisk a náhradu škody. „Nemôžeme si dovoliť zaplatiť milión eur súkromníkovi pre nič za nič, nebudeme ohrozovať poskytovanie zdravotníckej starostlivosti v nemocniciach UNB,“ povedala ministerka.

Riaditeľ UNB Miroslav Bdžoch povedal, že UNB je v tomto prípade rukojemníkom. ,,Našou snahou je aspoň vyrokovať zmiernenie vplyvu tejto zmluvy na našich pacientov a zamestnancov,“ vysvetlil. UNB sa podarilo vyrokovať aspoň to, aby parkovné nemuseli platiť darcovia krvi, ktorí idú na odbery, či zdravotné sestry pracujúce v nočnej službe. Rokovania s koncesionárom podľa jeho slov naďalej pokračujú. ,,Snahou UNB je napríklad upraviť podmienky v prospech hendikepovaných pacientov, či predĺžiť časové benefity pre našich pacientov,“ povedal Bdžoch.

Plocha pred nemocnicou Antolska  (5)

„Mestská časť Bratislava-Petržalka, nakoľko nie je vlastníkom ani správcom pozemku, môže konať len z pozície stavebného úradu. Tunajší stavebný úrad zistil, že spoločnosť ZIPP-S pokládku elektrických káblov realizovala bez ohlásenia. Aj preto sa uskutočnil štátny stavebný dohľad, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia stavebníka, ako aj zástupcovia nemocnice a hlavného mesta ako vlastníka pozemku. Stavebný úrad na základe zistení začal v zmysle zákona nové stavebné konanie, v ktorom stavebník musí preukázať všetky potrebné náležitosti, projekty, ako aj vzťah k pozemku,“ odpovedali nám z petržalského úradu.

Ako sme sa dozvedeli, magistrát v dostupnej databáze evidencie nájomných zmlúv neeviduje platnú nájomnú zmluvu na pozemky, ani žiadosti na prenájom pozemkov pod parkoviskami, čo podľa nej môže znamenať, že mesto nedalo súhlas k takémuto stavebnému konaniu.

Kauzu spoplatneného parkovania budeme sledovať aj v budúcom čísle PN.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky