INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Herňa pri základnej škole? V súlade so zákonom

Herňa pri základnej škole? V súlade so zákonom

Zrekonštruované Vlastenecké námestie bolo oficiálne odovzdané do užívania občanom koncom roka 2011. V marci tohto roka im k novej dlažbe, lavičkám a osvetleniu pribudol bonus – herňa. V budove potravín, kúsok od pošty. Aby ju naozaj nik neprehliadol, ani deti a mládež z neďalekej základnej a strednej školy, dostala spomínaná budova najprv obrovský farebný pútač. Ten neskôr nahradil o čosi decentnejší redizajn celej fasády.

Vlani novelizovaný zákon 171/2005 Z. z. o hazardných hrách v paragrafe 35, odsek 11, hovorí že: „…je zakázané prevádzkovať výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a videohry v školách, školských zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb pre deti a mládež a ubytovní mládeže, zdravotníckych zariadeniach a v budovách štátnych orgánov. Je zakázané prevádzkovať výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a videohry, s výnimkou ich prevádzkovania v herni vo vzdialenosti do 200 metrov od školy, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež a ubytovní mládeže.“

Herna na Wolkrovej
Herňa na Wolkrovej

Rozhoduje iba 150-tisíc podpisov

Prečo sú herne z tejto 200-metrovej podmienky vyňaté, zákon nehovorí. Takže, ak budú vaše dieťa cestou domov každodenne míňať lákavo pootvorené dvere do prítmia herne, nič s tým nespravíte. Podľa zákona je to v úplnom poriadku. Teda vlastne šanca na zmenu tu je, zákon vám po novom umožňuje vyjadriť svoj nesúhlas petíciou. Podmienkou jej relevantnosti je, že ju podporí 30 % obyvateľov Bratislavy. Čítate správne, ak časť Petržalčanov nesúhlasí s umiestnením herne v blízkosti ich domov či školy ich detí, musí mať rovnaký názor a svojím podpisom na petícií potvrdiť 30 % z takmer pol milióna Bratislavčanov. Podľa zákona sú si rovné Bratislava so 17 mestským časťami s najmenšou obcou na Slovensku – Havranec, kde vám stačí na ulici presvedčiť štyroch ľudí a máte 30 % rozhodujúcich podpisov.

Nezáujem o verejný záujem

Licencie na herne v Bratislave udeľuje mesto, teda magistrát, alebo v prípade napríklad videohier ministerstvo financií. Mesto sa obhajuje tým, že ak žiadateľ podľa zákona spĺňa všetky podmienky, nemá možnosť mu nevyhovieť. A ak vlani udelil licencie na 70 prevádzok pre videohry, výherné automaty a kurzové stávky len v petržalskej mestskej časti, je naivné sa domnievať, že pred udelením licencie skúma, či je prevádzkovanie legálneho hazardu na konkrétnom mieste aj vo verejnom záujme. Napokon aj zákon to od mesta žiada iba v prípade kasín. Takže je tu mestská časť, aby narobila poriadky a zastala sa svojich obyvateľov. Veľa možností však nemá, právomoci mesta, čo sa týka licencií, nijako obmedziť nemôže. Má teda len pasívne prijímať, že jej obyvateľom pod oknami vyrastajú herne ako huby po daždi? Zákon po novom ukladá, že viac ako dva výherné automaty môžu byť len v samostatnej prevádzke, ktorá je stavebne oddelená. A tu je práve priestor pre mestské časti zasiahnuť do procesu v pozícii stavebného úradu. Okrem toho, začiatkom tohto roka v Petržalke vstúpilo do platnosti Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb v živnostenskom podnikaní. To sa týka aj herní, teda samotná mestská časť rozhoduje odkedy a dokedy budú otvorené.

Herna na Černyševského ulici sotva 5 minút chôdze od tej na Wolkrovej
Herňa na Černyševského ulici sotva 5 minút chôdze od tej na Wolkrovej

Zákony na prospech koho?

Otázkou je, pre koho je dobrý novelizovaný a podľa predkladateľov „sprísnený“ zákon o hazardných hrách, ktorý tak oklieštil práva samospráv pri spravovaní hazardu na ich území. A prečo bratislavský magistrát bez slova námietok súhlasí, že len on presne vie, koľko herní a kde presne ich každá mestská časť potrebuje? Tuší vôbec magistrát a parlamentní poslanci, aký názor majú občania – ich voliči? Ľudia, ktorí svoju štvrť považovali za príjemné a pokojné miesto a dnes sa začínajú báť ako rozhodnutie „zhora“ ovplyvní ich život. Frustrovaní pocitom bezmocnosti, že za nich rozhodujú iní. A zaujíma to tých „iných“ vôbec?

gambler

Keď sa obyvatelia Wolkrovej ulice, ktorá je k herni na Vlasteneckom námestí najbližšie, dozvedeli o plánovanej prevádzke, neostali nečinní. Zorganizovali petíciu a oslovili petržalskú samosprávu. Tá, ako sme spomínali, licencie herniam nevydáva, to je v kompetencii hlavného mesta alebo ministerstva financií. Má len právomoci v stavebnom konaní a rozhodovaní o prevádzkovej dobe. A nádej, že sa tento stav bezmocnosti možno zmení. O opätovnú novelu zákona 171/2005 Z. z. o hazardných hrách sa totiž pokúša trojica poslancov NR SR. Ich cieľom je v prvom rade prinavrátiť účinné rozhodovacie právomoci obciam, mestským častiam aj občanom. Tak, aby mohli regulovať, obmedziť alebo zakázať jednotlivé druhy hazardných hier na svojom území. Novela tiež dáva priestor na iniciatívu občanov, keď 10 % oprávnených voličov môže požiadať petíciou o zákaz určitého druhu hazardných hier. A ak tejto požiadavke občanov obecné, resp. mestské zastupiteľstvo nevyhovie, bude musieť o tejto petícií občanov vyhlásiť miestne referendum. Tento návrh novely zákona chce predložiť KDH už koncom novembra na 26. schôdzi Národnej rady SR.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416