INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

„Beďo“  bude navždy fenomén

„Beďo“  bude navždy fenomén

Bez akéhokoľvek zveličenia Jozef Bednárik bol jedným z najvýznamnejších slovenských divadelných režisérov. Na jeho vtipné hlášky, ale i rozhorčené prejavy spomína nejeden z hercov. A aktuálne si ho môžu pripomenúť aj tí, ktorí zavítajú do foyer národného divadla. Pri príležitosti jeho nedožitých sedemdesiatin je tu inštalovaná výstava s výstižným názvom Fenomén Bednárik.

 

Jozef Bednárik by sa v septembri tohto roku dožil sedemdesiatky. Napriek tomu, že toto jubileum už oslávil z hereckého, presnejšie režisérskeho neba, Divadelný ústav v Bratislave sa rozhodol pri tejto príležitosti inštalovať v Slovenskom národnom divadle výstavu, ktorá jeho bohatú profesijnú kariéru opäť oživila. Jozef Bednárik totiž bol a bude fenomén.

Rovnomenná výstava ponúka prierez jeho umeleckým životom. A to, že bol skutočne pestrý, potvrdili aj slová jedného z kurátorov výstavy Michaely Mojžišovej na jej vernisáži. Tá Beďa označila ako toho, všetkými múzami pobozkaného, sochára veľkých tém, ale aj akrobata na hranici gýču.

Na druhej strane ako človek a režisér vraj vôbec nebol samozrejmý a stále v ňom niekde bola duša chlapca. Sám o sebe v jednom rozhovore povedal: „Býval som podobný guľovému blesku alebo brechajúcemu psovi strážiacemu dohovorenú koncepciu. To sa striedalo s nádhernými sedeniami po skúške, na korepetíciách. Na premiére však doktor Jakyl a mister Hyde zmiznú. Zostáva iba tiché čakanie na správy z bojiska. V hľadisku nesedím, lekári mi to nedovolili … V noci si pozriem doma na videu, čo sa na javisku dialo. A na druhý deň vytiahnem cukor alebo bič.“

Či už Beďo svojich kolegov chválil alebo hanil, vždy bolo za tým v podstate ich dobro. A to všetko v mene najvyššieho záujmu – umenia. Ako totiž hovorí aj výstava, Jozef Bednárik povýšil všetky zložky divadelného, výtvarného a hudobného umenia na výsostnú javiskovú metaforu.

Výstavu je možné pozrieť si vo foyer Slovenského národného divadla do 15. novembra 2017 a hoci výstava sprostredkúva už len spomienky na Jozefa Bednárika, ako odznelo na vernisáži: My, čo si ho pamätáme, spomienky zostávajú živé.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky