INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Obyvatelia a dobrovoľníci pretvárali Petržalku

Obyvatelia a dobrovoľníci pretvárali Petržalku

Týždeň dobrovoľníctva prepojila samospráva s obľúbeným Týždňom čistoty. Aj v jesennom období sa prihlásili obyvatelia, ktorí si v okolí svojich domov, vo vnútroblokoch alebo na priľahlých verejných priestranstvách chceli spraviť poriadok. Mestská časť im poskytla vrecia, rukavice a odvoz vyzbieraného odpadu. Veselú náladu a pocit z dobre vykonanej práce si už každý zabezpečil vo vlastnej réžii.

upratovanie, zelen

Počas celého týždňa to v Petržalke vrelo. Dvanásť dobrovoľníkov zo Slovenskej sporiteľne natieralo lavičky v Sade Janka Kráľa a dvaja čistili kvetináče pri sobášnej sieni na Jiráskovej. Dobrovoľníci z organizácie Kresťania v meste zas vyčistili okolie Veľkého Draždiaka po letnej sezóne. Svojím dielom prispeli aj Petržalčania, ktorí si skultúrnili svoje bezprostredné okolie. Súkromná škola pre Intelektovo nadané deti, Stredná odborná škola podnikania a petržalská samospráva spojili sily počas veľkej dvojdňovej brigády, počas ktorej sa rozhodli prebudiť k životu zanedbaný mestský športový areál na Strečnianskej ulici. „Petržalka už niekoľkokrát vyzývala Hlavné mesto, aby sa o svoj pozemok postaralo, ale väčšinou bez výsledku.

img-20160928-wa0009

Tento priestor by mal slúžiť obyvateľom blízkeho okolia a žiakom okolitých škôl a nie byť neudržiavaným strašiakom z odpadkov, buriny a psích výkalov,“ povedal starosta Vladimír Bajan a dodal, že po „zásahu“ šikovných žiakov a ich rodičov pod vedením manželov Orságovcov sa areál zmenil na nepoznanie. V sobotu dokonca navarili aj guláš pre Petržalčanov – brigádnikov. „Ten sa takisto, ako lopaty a hrable nedočkal „chtivých“ brigádnikov. Prišla len jedna milá pani zo susedstva. Všetci sme pracovali asi až príliš profesionálne a vyzerali sme ako firma. Možno to práve odradilo potenciálnych brigádnikov,“ posťažoval sa organizátor Petr Orság a dodal, že čistenie areálu považuje za najväčšiu dobrovoľnícku akciu v rámci Petržalky. Samospráva v blízkej dobe opätovne požiada mesto o zverenie športoviska do svojej správy, aby ho mohla sfunkčniť a zveľadiť tak, aby bol k dispozícii rodinám, mládeži aj seniorom.

upratovanie, ihrisko

Týždeň čistoty a Týždeň dobrovoľníctva využili aj zamestnanci Oddelenia životného prostredia a po práci vyčistili priestor na Starhradskej a lesík pri Starohájskej ulici. Zahanbiť sa nedali ani dobrovoľníci zo Spolku ochrancov vody Octopus, ktorí v sobotu vyčistili časť jazera Malý Draždiak. Na akcii sa zúčastnilo 8 členov spolku a za viac ako 5 hodín vyzbierali asi 3 kubíky rôzneho odpadu. „Žiaľ, musíme konštatovať, že toto jazero je mimoriadne znečistené odpadom, inými slovami je to doslova smetisko pod vodou. Výrazné znečistenie sme zaznamenali na strane od chatového pásma. Ide hlavne o nebezpečný stavebný odpad,“ opísal stav tohto „zabudnutého“ jazera predseda spolku Tomáš Rácz a prisľúbil opätovnú pomoc pri ďalšom čistení Malého Draždiaka.

maly-drazdiak-cistenie-2016-080

Vysoko si cením prácu všetkých dobrovoľníkov a obyvateľov, ktorí pridali Petržalke na atraktivite a tá sa práve vďaka nim stáva dobrým miestom pre život,“ dodal Vladimír Bajan

zelen, udržba

Po jarnom čistení prišiel rad aj na to jesenné. Od 12. októbra do 9. decembra rozmiestni mestská časť  veľkokapacitné kontajnery postupne v 90 lokalitách vždy v stredu a odvezie v piatok. Onedlho sa tiež začne obdobie vhodné na výsadbu stromov a realizáciu projektu „Petržalské predzáhradky“, ktorý sa teší medzi obyvateľmi mimoriadnej obľube. Aj tento rok vyčlenila samospráva 15-tisíc eur na vybudovanie malých zelených oáz pred panelákmi, ktoré vďaka aktívnym Petržalčanom zas pridajú Petržalke na atraktivite.

 Vieme byť Petržalčania

Sedem statočných a … ja. Filip „Kuchtovič“, Leuška „valaška“, naša Biba, Evička, pán Kuchta, Palo „Terminátor“ Valachy, člen našej školy, bez ktorého sa ani lístok nepohne – Radim „Demoš“ Demáček a moja maličkosť. A guláš pre Petržalčanov – brigádnikov. Ten sa takisto ako lopaty a hrable nedočkal „chtivých“ brigádnikov. Ani ma to neprekvapilo. Ako sa areál menil v niečo kultúrne a pekné, tak sa začali zjavovať ľudia, ktorí si začali užívať našu prácu. A pozerali. Nech sa teda tešia. A hlavne deti.

Všetci sme pracovali asi až moc profesionálne a vyzerali sme ako firma. Možno preto sa nikto iný (až na jednu milú pani) k nám neodvážil pridať. Aj výsledok je, trúfam si povedať, profesionálny. Veď posúďte sami. Považujem to za najväčšiu dobrovoľnícku akciu v rámci Petržalky.

Všetkým, ktorí sa zúčastnili v piatok aj v sobotu na revitalizácii športoveho areálu na Strečnianskej, patrí moja obrovská vďaka. A boli zo všetkých kútov Petržalky, teda išli v duchu „Viem byť Petržalčan“. Treba však povedať, že to boli najmä rodičia našich žiakov a priatelia našej školy.  Ďakujem vám veľmi pekne, že ste sa nechali „namotať“ na môj nie celkom skromný nápad, ale toto je jediná možnosť, ako sa dajú veci meniť. V prospech detí. Ďakujem aj nášmu starostovi, pánovi Bajanovi a Miške Platznerovej, ktorí nás v tom podržali a podporili.

Rád by som tento areál premenil na areál „1 kilometra za každú detskú obeť vojnových konfliktov“. Touto cestou vás prosím o podporu a šírenie tejto myšlienky.

Petr Orság

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky