INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalský bytový dom Nový háj získal cenu za architektúru

Petržalský bytový dom Nový háj získal cenu za architektúru

Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR 2015 majú svojich majiteľov. V poradí 14. ročník cien vyvrcholil v stredu večer v bratislavskej Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom. Ceny sa už tradične odovzdávali v šiestich kategóriách – Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér. Bronzový domček CE.ZA.AR-a, sošku od akademického sochára Jána Hoffstädtera si tento rok prevzali architekti za šesť diel, päť z nich stojí na Slovensku a prevažne v Bratislave a jedno postavili v Českej republike.

Za Bytové domy sa favoritom roka podľa hodnotenia medzinárodnej poroty stal „Bytový dom – Nový háj“ v bratislavskej Petržalke od tímu autorov: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Drahan Petrovič, Katarína Kollárová a Emanuel Zatlukaj.

nový háj
Nový háj v Petržalke

Bytový dom  Nový háj stojí na rohu ulíc Starohájska a Dudova. Okrem reklamnej kampane, kde investori ITB a Imagine Development posielali všetkých „do hája“ bola novostavba  netradičná variabilitou a flexibilitou. Klienti dostali možnosť niekoľkých rôznych dispozícií bytu a do štartu výstavby mohol robiť zásahy aj na fasáde. Takmer všetci majitelia budúcich bytov túto možnosť využili a najviac menili okná, ale aj dispozície, lodžie a balkóny.  Okrem toho developeri  zrevitalizovali aj park v tesnej blízkosti projektu. Pribudla nová zeleň, chodníky, lavičky, odpadkové koše aj detské ihrisko.

Výber semifinálových diel, udeľovanie nominácií aj voľbu víťazov ocenenia CE.ZA.AR 2015 zastrešila porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov. Hlasovať za Cenu verejnosti sa dalo do 2. októbra na internete. „Architekti majú obrovskú zodpovednosť voči verejnosti, urbanistickému i sociálnemu priestoru. Je dôležité chápať všetky elementy tvorby kvalitného priestoru, hlavne ich vzájomné vzťahy a väzby. Aplikovať ich. Architekt totiž nie je len poskytovateľ služieb,“ cituje tlačová správa rakúsku architektku a predsedníčka medzinárodnej poroty súťaže Marlies Breuss. Popri Marlies Breuss boli v porote tohtoročných cien CE.ZA.AR aj: Dušan Buran (kurátor, SR), Lukáš Kordík (architekt, SR), Štefan Moravčík (architekt, SR), Antonín Novák (architekt, ČR), Osamu Okamura (architekt, ČR) a Roman Rutkowski (architekt, Poľsko).

Medzinárodná porota hodnotila 100 prihlásených diel v dvoch kolách a vybrala z nich 23 postupových (semifinálových) diel. Z nich na základe osobnej obhliadky napokon zvolila 18 nominácií. Komunitné centrum Máj od autorov Michala Sula, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana navrhla porota na nomináciu na prestížnu Cenu Európskej únie Mies van der Rohe Award.

Novinkou tohto ročníka ceny bola Konferencia CE.ZA.AR 2015 na tému „Architektonické súťaže a verejné obstarávanie“. Na konferencii, ktorá sa konala deň pred dnešným galavečerom, teda v utorok 6. októbra prednášali odborníci zo zahraničia aj Slovenska. Cieľom konferencie bolo vytvoriť diskusiu medzi obstarávateľmi (mestá a obce) a architektami a predstaviť pozitívne príklady z tejto oblasti.

Ocenenie CE.ZA.AR sa udeľuje každoročne za vynikajúci profesionálny výkon – zrealizované architektonické dielo, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku. Úlohou ocenenia CE.ZA.AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre. Zoznam prihlásených diel s fotografiami a ďalšie informácie možno nájsť na webstránke http://www.ce-za-ar.sk. Záštitu nad súťažou prevzal prezident SR Andrej Kiska, primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky