INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bojovať s vandalmi je ako bojovať s veternými mlynmi, ale drahšie

Bojovať s vandalmi je ako bojovať s veternými mlynmi, ale drahšie

„Chcem upozorniť na nevhodné správanie sa pubertiakov na našom detskom ihrisku.  Hrajú tam „stop zem“ spôsobom, ktorým ohrozujú malé deti, pre ktoré  ihrisko primárne určené. Behajú tak, že kamienky lietajú hlava nehlava, sedia na odpadkových košoch, vešajú sa na tabuľu s prevádzkovým poriadkom, hojdajú sa na hojdačkách tak, že sa kýva celá konštrukcia a pod. Nedávno som ich osobne z ihriska vyhodila a upokojoval ich už aj môj manžel, odišli však až potom, čo manžel išiel telefonovať a oni si zrejme mysleli, že volá na nich políciu. Rozhodne sme neboli jediní, kto ich upozorňoval na nevhodné správanie,“  obrátila sa na miestny úrad Petržalka jedna z mamičiek (meno máme v redakcii).

vandali, ihrisko

Tento prípad síce nevyzerá ako klasický vandalizmus, ale má od neho naozaj iba krôčik. Netreba asi zdôrazňovať, že takéto správanie je z veľkej časti aj dôsledkom výchovy, to však my ani mestská časť neovplyvní. Jedinou cestou zrejme naozaj je zavolať na takýchto výrastkov políciu, hoci nie je isté, či stihnú zakročiť včas. V každom prípade starosta Vladimír Bajan požiadal listom náčelníka petržalskej mestskej polície, aby hliadky chodili na detské ihriská častejšie, aby situáciu dôkladnejšie monitorovali a riešili.

novy-domcek

Pýtali sme sa na miestnom úrade, na ktorých detských ihriskách vyčíňajú tí ozajstní vandali a čo to mestskú časť stojí. Odpovedala nám Michaela Platznerová z oddelenia komunikácie.

„Len nedávno sme informovali o milom dare pána Dušana Oravského, domčeku, ktorý kúpil pre deti na ihrisko na Šintavskej. Netrvalo dlho a domček padol za obeť vandalom, ktorí z neho urobili toto (prvé dve fotografie). Chlapci z VPS prišli a domček premaľovali. O pár dní vyzeral ešte horšie. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa asi nič nevyrieši, takže prosíme o pomoc vás, či ste si niečo nevšimli, nevideli, nepočuli… Dajte vedieť nám alebo polícii. Bohužiaľ, nie je to jediné detské ihrisko, na ktorom vandali ničia hracie prvky. Jedno premaľovanie domčeka stálo síce len 32,50 eura, ale spočítajte si, koľkokrát tam chlapci z VPS (a nielen tam) musia prísť…

vandali, ihrisko

Podobný prípad vandalizmu sme zaznamenali aj na ihrisku na Budatínskej, o ktoré sa príkladne starajú rodičia a v spolupráci s mestskou časťou tam pred rokom osadili aj nový prvok pre deti – pavúčiu sieť na lezenie. Mládež opakovane ničí tieto prvky, ktoré nie sú stavané na takúto záťaž. Opravy týchto prvkov, ktoré sú certifikované a spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky, sú finančne náročné (cena sa môže vyšplhať až na 200 eur). Nie však natoľko, ako je náročné vysvetliť malému dieťaťu, prečo sa už nemôže ísť hrať na svoju obľúbenú preliezačku.

Ak vandalov opäť uvidíte na vašom ihrisku, volajte políciu – či už mestskú alebo štátnu (159, 158). Prípadne ich nafoťte a my fotky postúpime polícii na ďalšie konanie. Naši inšpektori verejného poriadku sa tiež viac sústreďujú na detské ihriská, tak spoločne sa nám azda podarí  nejako to zvládnuť.“

 

Foto: archív MČ

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky