INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

O chodníkoch parlament zatiaľ nerokoval

O chodníkoch parlament zatiaľ nerokoval

Slovenský parlament sa mal v týchto dňoch zaoberať otázkou, kto má upratovať chodníky pred domami. Nestane sa tak len preto, že všetky návrhy podané opozičnými poslancami boli z programu septembrového zasadania stiahnuté. Neznamená to však, že sa táto téma nedostane na pretras neskôr.

Len málokto vie, že ju na svetlo sveta vyniesol pred necelým desaťročím staromestský poslanec vlastniaci vilu a záhradu v oblasti Palisád. Znepáčilo sa mu upratovanie pred vlastným prahom v duchu onoho známeho „môj dom, môj hrad“. Podľa súčasného tzv. cestného zákona je totiž jeho povinnosťou v zime odhrabať z chodníka sneh, prípadne zlikvidovať zľadovatenú vrstvu tak, aby sa po ňom dalo bezpečne chodiť. No a keďže dĺžka plota ohraničujúca pozemok tohto pána je dlhšia, než napr. dĺžka chodníka pred jedným petržalským panelákom, vyrukoval so svojím názorom: Chodník patrí mestu, nech sa oň preto stará ono (prípadne mestská časť Staré Mesto)! Návrh predniesol na pôde staromestského parlamentu, ktorého bol v tom čase členom. Zakrátko sa k nemu prihlásili ďalší rovnako zmýšľajúci. V súčasnosti je už v slovenskom zákonodarnom zbore, kde sa k nemu majú vyjadriť poslanci zastupujúci obyvateľov celého Slovenska.

Bezmála v každom paneláku sa nájde pár ľudí, ktorí sú do udržiavania priestoru pred domoch ochotní investovať vlastné peniaze a čas. Už druhú sezónu sadia, kosia a polievajú trávnik a kvetiny obyvatelia Wolkrovej 31.
Bezmála v každom paneláku sa nájde pár ľudí, ktorí sú do udržiavania priestoru pred domoch ochotní investovať vlastné peniaze a čas. Už druhú sezónu sadia, kosia a polievajú trávnik a kvetiny obyvatelia Wolkrovej 31.

Možno na tomto mieste treba pripomenúť nemenovanému Staromešťanovi a ďalším, s akým obdivom sme sa po otvorení hraníc pred 15 rokmi vracali z návštevy napríklad susedného Rakúska. Žasli sme nad čistotou a úhľadnosťou tamojších priedomí, ktoré krášlili udržiavané kvety a dreviny pred plotmi rodinných domov. Petržalčania o pár rokov dokázali, že to isté dokážu aj oni. Burinou prerastené predzáhradky si vlastnoručne obrobili a zatrávnili, nakúpili sadeničky, okopávali, polievali. Dnes sú mnohí pyšní nielen na opravené fasády panelákov, ale aj na to, ako to vyzerá pred nimi vrátane chodníkov. Neuzatvárajú sa do svojich „hradov“. Naopak, starostlivosť o priestor pred prahom do domu susedov zblížila, čo prispelo k odstraňovaniu anonymity charakteristickej pre veľké obytné celky.

Až teda budú členovia NR SR hlasovať o tzv. chodníkovom zákone, mali by sa oprieť aj o názor tých, čo nežijú v rozprávkovom svete, ale v tvrdej realite.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky