INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Všetko je o ľuďoch

Všetko je o ľuďoch

Dovoľte mi, aby som vyjadrila názor človeka, ktorý na prepravu používa bicykel. Niektorí cyklisti jazdia skutočne bezohľadne, sama som to viackrát zažila. Vždy išlo o mladých mužov, ktorí si neuvedomujú, že hazardujú so svojím životom: jazdia bez ochranných prvkov, často bez prilby a pri ich kľučkovaní medzi autami tuhne krv v žilách.

Napriek zákazu jazdiť po chodníkoch som nútená jazdiť práve po nich, pretože vybudovaná sieť cyklochodníkov stále nestačí. Niektoré sú len náplasťou a pri jazde po nich ide doslova o život, nehovoriac o tom, že značenie je veľmi nekvalitné. Takmer denne sa mi stáva, že na cykloceste na Košickej ulici smerom do Petržalky je zaparkované auto a majiteľ si zašiel do obchodu, auto nechal s blikajúcimi svetlami. Vtedy mám na výber – buď vojdem do jazdnej dráhy autobusu, alebo som nútená prejsť cez trávnik a pokračovať cez chodník. V opačnom smere od Mosta Apollo je problém na cyklocestu vojsť kvôli autám, ktoré vozia deti do školy a blokujú dokonca autobusovú zastávku. Niekedy je problém z autobusu aj vystúpiť. Už roky sa čudujem, že s tým nikto nič nerobí, policajtov som tam ešte inak ako len prevážať sa v aute nevidela.

Iný problém je na chodníku na Karadžičovej ulici, ktorý je vyhradený chodcom a cyklistom: po tomto chodníku takisto denne prechádzajú autá, lebo bezohľadní vodiči parkujú v dvoch radoch a ten, ktorý parkuje pri obrubníku, sa nemôže dostať von, lebo je zablokovaný vedľajším autom.

Na Slovensku nie je zvykom, aby motoristi boli vychovávaní k ohľaduplnosti voči chodcom ani k cyklistom a nie sú slušní ani jeden voči druhému. Už dlhšie si všímam, že v Bratislave je zrejme módou nepoužívať pri odbočovaní smerovky: pri prechádzaní cez cestu si skontrolujem, či nevojdem do cesty autu, ktoré odbočuje a pokračujem v jazde vtedy, keď mi nič nehrozí. Často sa však stáva, že vodič odbočí bez smerovky a bezohľadne ma obmedzí. Skúste si niekedy všimnúť parkovanie vysokých áut – takmer vždy stoja tak, že nemáte prehľad, či niekto nevychádza z bočnej uličky. Všetko je to o ľuďoch a o ich ohľaduplnosti. Preto by som rada vyzvala vodičov, aby brali do úvahy, že občas sú aj oni cyklistami a určite sú chodcami. A rovnako by som uvítala pocit, že niekomu okrem mňa samej záleží na mojom zdraví a živote. Inak verte, že každý deň pri jazde na bicykli do práce veľmi riskujem.

(príspevok je krátený)

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky