INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Študenti objavili petržalské vojenské múzeum

Študenti objavili petržalské vojenské múzeum

Niektoré gymnáziá z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja sa rozhodli svoje teoretické vedomosti o druhej svetovej vojne a holokauste spojiť s návštevou miest, ktoré toto obdobie našich dejín dokladujú aj dobovými artefaktmi. Navštívili teda Múzeum holokaustu v Seredi, ale aj Vojenské múzeum v historickom opevnení Petržalky v bunkri BS-8 Hřbitov na Kopčianskej.

,,V našom gymnáziu v Prievidzi máme žiakov, ktorí sa zaujímajú o vojenské dejiny, oni nám odporučili bunker, tak sme si tento výlet spojili  a myslím si, že sme urobili dobre,“ ozrejmila návštevu jedna z učiteliek. „V Seredi sa žiaci dozvedeli o holokauste a vo vojenskom múzeu sa oboznámili s dejinami československej armády a s informáciami o prvej aj druhej svetovej vojne, čo je veľmi dobré spojenie. Bonusom pre našich žiakov bolo, že členovia Občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre poobliekali viacerých študentov v bunkri do historických uniforiem, požičali im čiapky, výstroj a výzbroj bývalých vojakov a tak si mohli na vlastnej koži vyskúšať plnú poľnú na miestach, kde sa tvorili  naše vojenské dejiny.“,,Je to krásny vojenský areál, žiaci mali  jedinečnú príležitosť dozvedieť sa viac o vojenských dejinách v originálnom bunkri ako v škole pri tabuli,“ s úsmevom nám povedala učiteľka Eva H. z gymnázia v Trnave, podobne odpovedali aj učiteľky z Galanty, Skalice, Trenčína a Popradu.

Žiaci stredných a základných škôl z Bratislavy a okolia, ktorí v tomto predprázdninovom období chodievajú do vojenského múzea, si už tradične v rámci branného cvičenia vypočujú historické fakty o vojenskom bunkri z obdobia roku 1936 – 45. V areáli bunkra vojaci Regrutačného strediska Bratislava pod vedením rot. Jána Balažíka oboznamovali  študentov s ich činnosťou a špecifikách služby v Ozbrojených silách SR, príslušníci Vojenskej polície Bratislava  sa študentom prezentovali statickou ukážkou techniky, výstroje a výzbroje. Svoju šikovnosť si študenti mali možnosť vyskúšať počas čiastkových branných cvičení ako hod granátom, použitie prostriedkov individuálnej ochrany jednotlivca, maskovanie a iné.

V programe sa predstavila Čestná stráž prezidenta, ukázali historické uniformy, zbrane a predviedli vojenskú disciplínu. Na záver branného cvičenia bola pre študentov pripravená kynologická ukážka poslušnosti psa a ukážka zadržania páchateľa, ktorú zorganizovalo  občianske združenie Major pod vedením Martina Wurellyho. Usporadúvanie branno-športových hier pre stredoškolákov v areáli bunkra BS-8 sa koná už štyri roky vďaka  podpore Ministerstva obrany SR, Mestskej časti Bratislava-Petržalka, Vojenského historického ústavu Bratislava a Občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“. Koniec školského roka  klope na dvere, slovo sme dali aj podpredsedovi OZ ZPB Michalovi  Dzurišovi, aby zhodnotil záujem a účasť škôl na branno-športových hrách v areáli vojenského múzea. „Ak porovnám záujem škôl o branno-športové hry s rokom 2016,  tento rok bol o takmer 30% vyšší, čiže za 3 mesiace prišlo 29 škôl. Tieto branné aktivity sú pre školy dobrovoľné, ale ak by branná príprava bola  povinná, bol by záujem obrovský.  Mladých treba viesť k vlastenectvu.“

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky