INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Psie safari (3)  – Čo nestojí ani jediný cent

Psie safari (3) – Čo nestojí ani jediný cent

Redakčná kolegyňa Michaela poznamenal vecne: Čo chceme v Petržalke dokázať veľké – vo výstavbe pre ďalšie desaťtisíce novo-Petržalčanov, čo po poslednú zastávku električky v Janíkovom dvore, čo v potrebnej multifunkčnej hale na šport a kultúru, keď si nedokážeme poradiť s tým, čo zostáva po psoch. Čo ich majiteľa nestojí ani jediný cent, nikomu sa nesiaha na plat, dôchodok, netreba na to eurofondy, ani výberové konania, stačí sa iba zohnúť a prejaviť viac človečenstva, petržalskosti, zodpovednosti, slušnosti a ohľaduplnosti voči ostatným, okoliu, mestu. Pokračujeme a zároveň dokončujeme nevoňavú tému… 

Tak – chalúpkovsky, všetko naopak

Ušla sa nám výčitka. Píšete len o tom, čo zostáva po psoch okolo domov, na tráve, chodníkoch, terasách, schodoch, námestiach, na verejných priestranstvách, ako si mnohí ich majitelia neplnia povinnosti odpratať „to“. Vôbec sa však nezmieňujete o tom, čo psi zanechávajú v bytových domoch. Ako si „značkujú“ výťahy, steny a rohy chodieb, schodiská, stojany na kvety, ba niekde z dlhého čakania na pána, ktorý ho má „vyvenčiť“, naložia svoju veľkú psiu potrebu na podlahu ešte v paneláku. Majú to ostatní obyvatelia tolerovať, ticho strpieť? Najmä po tom, čo si dom obnovili, vymaľovali spoločné priestory, vymenili podlahy, zrekonštruovali výťahy alebo ich vymenili za nové? Až na vzácne výnimky sa nik z „pánov či paničiek“ za sajrajt psov neospravedlní, ani sa neunúva „to“ odpratať, očistiť, poumývať, dezinfikovať. V dome sú predsa deti…  Kto upozorní majiteľa psa, že dom je pre ľudí, a nie verejný záchod pre jeho psa, že je zaň zodpovedný, reakcie sú zaručené a známe. Majiteľ psa to hodnotí ako útok človeka – na psa… Vyčítajúcemu sa ujde  záplava nevybraných slov, ba i hrozba fyzického útoku povinného na nevinného. Čiže tak chalúpkovsky – všetko naopak. Povinnosť ako prehra, vina ako víťazstvo. Čo s tým?  Ako na to? 

psy, značka

Platiť či neplatiť za psa aj v paneláku

Netvárme sa, že o tom nevieme, že sa o tom nehovorí. Téma každoročne rezonuje po 31. máji, keď správcovia domov doručia vlastníkom bytov vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu za predchádzajúci kalendárny rok. V minulom čísle PN sme v rozhovore s veterinárom uviedli, že v Petržalke na 45 tisíc bytov pri odhadovanom počte 11 tisíc psov pripadá jeden pes na štyri byty. Veterinár označil tento pomer už za zaťažujúci pre obyvateľov domu. A pre mnohých aj obťažujúci. Psíčkári zvyknú hovoriť o svojom psovi, že to nie je iba zviera, ale ďalší člen rodiny. Nepsíčkári na to reagujú: Ak je  pes „členom rodiny“, domácnosti, bytu, nech majiteľ znáša zaň náklady na prevádzku celého domu, ako s ďalšou „osobou“ navyše. Veď tiež dom užíva, síce po svojom, psovsky.

pes

Pritiahnuté za vlasy? Či až strelené? Áno, aj nie. Autor si tieto názory, postoje, zdôvodnenia nevymýšľa, sú z ľudu. Petržalského. Len nebyť k iným názorom, pohľadom hluchým, ani slepým. Sú pamätníci „starého“ Bytového podniku v Petržalke, ktorí poznali dva bytové domy, v ktorých sa vlastníci na schôdzi vlastníkov dohodli, že majitelia psov budú prispievať väčšími sumami na upratovanie. Aj prispievali. Dobrovoľne-povinne.  Lebo domáci chodia so psom – von. Využijú výťah, elektrické osvetlenie spoločných priestorov, chodia po chodbách, schodoch, halách – v čase i nečase. Pes tiež produkuje komunálny odpad. V sumáre je to práve to, čo tvorí položky vyúčtovania označené v dome ako spoločné. Po rozpočítaní nejde o zanedbateľné čiastky. V celoročnom prepočte na jednu osobu v paneláku od 100 do 150 € . Niekde menej, niekde viac. Koľko ktorý byt zaplatí, záleží od celkových nákladoch, počtu osôb v dome a v konkrétnom byte.

Napokon v zák. č. 182/1993 Z.z.o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov sa § 10, ods. 6, o.i. uvádza: „Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia  sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome… sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru  považuje najmä osvetlenie spoločných častí  domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.“

smeti, kôš

Je ešte pre majiteľa bytu pes členom rodiny? Či už len vecou podľa § 123 Občianskeho zákonníka,  ktorú je vlastník v medziach zákona oprávnený ako predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Lebo vlaňajší októbrový pokus dvoch poslancov NR SR, aby sa do Občianskeho zákonníka dostalo novelizované ustanovenie ako § 119a, že: „Živé zviera má zvláštny význam a hodnotu ako zmyslami obdarený živý tvor. Živé zviera nie je vecou a ustanovenia o veciach sa na živé zviera použijú obdobne len v rozsahu, v ktorom to neodporuje jeho povahe.“– nebol úspešný. Na rokovaní NR SR skončil už v prvom čítaní bez väčšinovej podpory.  Takže aj tu treba hľadať niečo z odpovede, či platiť (aspoň niečo, po dohode všetkých, či väčšiny vlastníkov) v dome za psa, alebo to vôbec zamietnuť  ako úvahu. Žiadny zákon to priamo neuvádza, ale niektorý na niečo z toho navádza. Len si to vyložiť. Ako vždy, len po svojom.

psy2

Ani jediné euro!

Keď som sa spýtal kolegu, právnika, ktorý dlhší čas pôsobí na petržalskom Miestnom úrade, či sa rozpomenie na prípad, kedy riešili priestupok majiteľa psa, ktorý neodpratal psie výkaly po svojom psovi tak, ako mu to ukladá § 6, ods. 1, § 7, ods. 2, písm f), zák. č. 282/2002 Z.z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov a za ktorý možno uložiť podľa § 7, ods.3 pokutu do 65 €, jeho odpoveď znela: Vieš, že sa na také niečo vôbec nepamätám? A vzápätí dodal: To sa takmer nedá dokázať… Má pravdu, dôkazová núdza je na svedkovi, inej osobe, prípadne policajtovi obecnej či štátnej polície, ktorí by však, ak by to chceli nespochybniteľne zadokumentovať,  museli byť sami svedkami konkrétneho priestupku. Nuž, choďte a hľadajte… keď niektoré petržalské trávniky sú na „to“ psie „bohatšie a úrodnejšie“ ako záhorské borovicové lesy na suchohríby. (V roku 2015 neodprataných takmer 750 ton psích exktrementov.) A kde niet žalobcu, tam niet ani sudcu. Paradoxne, problém petržalských psov s ich dôsledkami až náramne pripomína problém petržalského parkovania. Veľa psov a malé územie, veľa áut a málo parkovacích miest. Psi robia hocičo, autá parkujú kade-tade. Sankcie žiadne. Nedodržiavanie právneho poriadku, ignorovanie slušnosti, obyčajov sa stali normou správania sa, vzťahov. Autá i psi znamenajú pre ich majiteľov viac ako ich blízki i vzdialení susedia, ba ako celá Petržalka.

exkrementy, psy

Nový erb Petržalky?

Počuli ste? Vraj sa uvažuje o novom erbe Petržalky. Súčasný – v striebornom štíte zo zelenej, zelenými krovinami a drobnými prirodzenými listnatými stromami porastenej trávnatej pažite vyrastajúci zlatý listnatý strom so zelenou prirodzenou korunou – už nevyhovuje. Ako uvádza web stránka Petržalky, že ide o „prírodný motív evokujúci azda známy miestny park, založený už v roku 1776, podľa mladšieho pečatidla z roku 1832“, už  nevystihuje dostatočne petržalskú skutočnosť.  I keď zelené kroviny, listnaté stromy, ba i trávnaté pažite v Petržalke naďalej sú, len z pažite dlhé roky nevyrastá zlatý listnatý strom. Ale každý deň v petržalskej tráve rastie, pribúda, množí sa čosi – čo nie je do dozlata. Je dohneda. Odhadovaných 30 nákladných železničných vagónov psích exkrementov sa nestratí, neschová, neprekryje.  „To“ a toľko, čo po svojich psoch neodstránili v roku 2015 ich majitelia. A vraj, práve oni sú tí „novoerboví“ navrhovatelia…

 

  • disqus_7ZE1qpeueh

    Celkom smutne ze autor vobec dokaze take nezmysli dat dokopy, ked uz je autor novin, tak by mal brat ohlad na vsetky strany a kritizovat nie len majitelov psov a ich okolie, ale aj ostatnych ucastnikov, co tak si pozriet okolie z ineho pohladu, ked uz tak pozriet aj fajciarov, jaj to uz je zla tema, ze jo pan autor ??? to by ste potom asi neboli taky oblubeny u vacsina ludi, kolko smeti najdete nie len po psoch, ale po fajciaroch, ako dodrzuju fajciari pravidla ? no asi tak ako majitelia psov, a napr cyklisti, ako oni dodrziavaju pravidla a ako to zatazuje okolie ,vytah a podobne? takze pan Autor namiesto nezmyselnych jednostrannych poznamok treba pouzivat tu vyrazku na krku comu sa hovory hlava, a v com je mozog. a potom pridete na to ze neni problem so psami a ich majitelmi . problem je v spolocnosti a v ludoch, ci je to majitel psa, fajciar, atd…, na vyriesenie problemu potrebujete uplne ine riesenie ako skoro +- kazdych par mesiacov popisujete nezmysli… tak ale ako je to teraz trend treba ukazovat len na majitelov psov, Bohuzial autorova norma je : jednostrannost a ubohost, ako vacsina obyvatelov petrzalky, mozno ze by ste mali najprv zacat od seba napr. zacat vnimat okolie a nie vnimat len majitelov psov a potom mozno nieco sa zmeni.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky