INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalka ako príklad v starostlivosti o zeleň

Petržalka ako príklad v starostlivosti o zeleň

Naša mestská časť má v správe 183 hektárov zelených plôch. Je v tom zahrnutá sídlisková zeleň, Sad Janka Kráľa, Tyršovo nábrežie a lužné lesy. Tieto plochy sa kosia podľa potreby a finančných zdrojov, približne päťkrát ročne. O zeleň sa stará naozaj príkladne. Že a vám to nezdá? Že na mnohých miestach je burina po kolená? Je to preto, že nie všetka petržalská zeleň je v správe mestskej časti. 

Okolie Chorvátskeho ramena od Námestia Hraničiarov po Janíkov Dvor na trase plánovanej električky spravuje spoločnosť METRO, ďalšie pozemky vrátane zelene pri cestách II. triedy má v správe hlavné mesto. Iné plochy patria vodohospodárom a súkromným vlastníkom. Kosí sa už aj tam, ale až po urgenciách petržalského miestneho úradu. Mnohí sa spamätajú až vtedy,  keď mestská časť začne správne konanie s hrozbou pokuty. “

VPS, zeleň

Mestská časť pritom všetkým každoročne zasiela harmonogram kosenia trávnikov a vlastníkov písomne vyzýva, aby zabezpečili kosenie na pozemkoch v ich vlastníctve. “Vzhľadom na súčasné priaznivé podmienky pre rast vegetácie boli vlastníci pozemkov opätovne vyzvaní na urýchlené vykonanie nápravy, aby sa k svojim zvereným zeleným plochám správali rovnako zodpovedne ako my,” povedala vedúca oddelenia životného prostredia miestneho úradu  Zuzana Juhásová.

Niekde sa mulčuje

Práve kosenie dáva ľuďom, ktorí sa o pekné prostredie starajú, v týchto týždňoch najviac zabrať. “Od jarných mesiacov do obdobia jesene je najdôležitejšia kosba trávnatých plôch. Rast trávy na plochách je závislý na dĺžke vegetačného obdobia a na klimatických vplyvoch, najmä zrážkach a teplote. V základných a materských školách je potrebné kosiť o niečo častejšie,” hovorí Martin Füzek, riaditeľ Miestneho podniku verejnoprospešných služieb Petržalka.

VPS, zeleň

Füzek ďalej uviedol, že Petržalka na vybraných plochách kosí mulčovaním, kedy sa kosí častejšie a pokosená tráva sa necháva na mieste. Princíp mulčovania spočíva v navrátení živín vyprodukovaných rastom trávy späť do trávnika, pričom sa musí dodržať frekvencia  kosenia, aby tráva neprerástla. Celý efekt tejto technológie spočíva v nízkom poraste, vrátení živín, zabráneniu rastu plevelu a nežiaducich druhov tráv, ktoré neznášajú vysoký počet kosení, lebo im to bráni v rozmnožovaní.

Takéto kosby sa musia vykonávať približne dvakrát častejšie. “Nezanedbateľný efekt je v období sucha, ako napríklad minulý rok. Trávnik po kosení touto technológiou je oveľa dlhšie zelený, pričom okolité porasty už spálilo slnko, sú suché a žlté. Príkladom mulčovania je Námestie republiky a lúka pri areáli kostola Sv. rodiny,” doplnil Martin Füzek.

Nielen o tráve

Starostlivosť o zeleň, na ktorú mestská časť vynakladá vyše milión eur ročne, však nie je len tráva. “Aktuálne vykonávame orezy drevín hlavne v korunovej časti z dôvodu bezpečnosti, presvetlenia, nedostatku svetla v bytoch, poškodzovania a zasahovania do fasád domov, a v neposlednom rade z dôvodu tvarovania a úpravy korún. Zo zákona to smieme robiť od 1. apríla do 30. septembra. Rany po rezoch sa v tomto období zahoja najlepšie. Stromy ich zaplavia miazgou a ošetria si ich vlastne samé,” dodal Füzek.

VPS, zeleň

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti sú aj kríky či živé ploty, ako aj čistenie plôch od odpadkov z nezabezpečených kontajnerových stojísk či ktoré odhodia ľudia. Mestská časť pripravuje projekt osadenia lavičiek a odpadkových košov, čo sa bude realizovať v letných mesiacoch. Na Šrobárovom námestí bolo vysadených  14 kusov marhúľ. Novinkou je výsadba záhonov v štrkovom podloží (CCCentrum Fedinova).

Čo je údržba zelene

Pod starostlivosťou o zeleň sa rozumie najmä kosenie, vyhrabávanie, udržiavanie čistoty na plochách zelene, rez drevín a ich ošetrovanie, ochrana proti škodcom. Zabezpečujeme aj pravidelnú údržbu novovysadených parkov, námestí, vnútroblokov ako aj pravidelnú zálievku,” vyratúva Juhásová s tým, že mestská časť každoročne vysadí zhruba 80 nových stromov. Celkovo na výsadbu drevín vynakladá okolo 30-tisíc eur.

VPS, zeleň

Neváhajte nás kontaktovať

Pri úprave verejných plôch našej mestskej časti je vždy čo zlepšovať, treba poukazovať aj na chyby, a preto sa neváhajte obrátiť na Zelenú linku s číslom 02/ 63 820 158. Zelená linka slúži občanom ako odkazovač, na ktorý môžu zaznamenať svoje podnety, postrehy či žiadosti na čistotu a poriadok v Petržalke.

Predzáhradky

Na čom sa ľudia spolupodieľajú, to si budú viac vážiť a chrániť. Aj to je základnou filozofiou projektu Predzahrádky, na ktorú mestská časť vynakladá ročne zhruba 15- tisíc eur. „Zámerom tejto aktivity je zapojiť obyvateľov Petržalky do zveľaďovania okolia svojich domov a tým iniciovať aktívnu účasť na udržiavaní novovytvorenej zelene, ako aj vytváranie pozitívneho vzťahu k zeleni prostredníctvom estetického pôsobenia aj u najmladšej generácie,” povedala Zuzana Juhásová.

VPS, predzáhradky

Obyvatelia, ktorí majú záujem o skrášlenie bezprostredného okolia svojich bytových domov, majú dve možnosti. Mestská časť im predzahrádky vytvorí alebo poskytne materiál a odborný dohľad. „Podmienkou poskytnutia materiálov alebo kompletnej realizácie úprav je zaslanie vyplnenej žiadosti o rekonštrukciu, ktorá sa nachádza na internetovej stránke mestskej časti – tlačivo „Petržalské predzáhradky. Žiadosť sa podáva  prostredníctvom správcu bytového domu, alebo zástupcu vlastníkov s uvedením kontaktnej osoby, s ktorou sa spojíme kvôli obhliadke a prípadnému upresneniu požiadaviek,” vysvetlila Juhásová.

Minulý rok sa takto vytvorili predzáhradky v 11 lokalitách Petržalky  pri bytových domoch Šintavská 12-14, Topoľčianska 29, Vavilovova 16, Polereckého 9, Holíčska 21, Holíčska 46, Romanova 2-12, Budatínska 19, Budatínska 21., Jasovská 39 a Smolenická 14. Obyvateľom v piatich lokalitách poskytla mestská časť Bratislava rastlinný materiál, alebo substráty, potrebné k dotvoreniu už jestvujúcich predzáhradiek

VPS, predzáhradky

Úprava zelene pred Cik Cak Centrom

V rámci nových sadovníckych úprav boli na jar vysadené dva stromy. V júni sme v časti pred sobášnou sieňou vytvorili nové záhony, na ktoré boli vysadené rôzne kvitnúce trvalky, okrasné trávy a kvitnúce kríky. Tieto výsadby budú skrášľovať okolie počas celého roku. Celá výsadba bola navrhnutá tak, aby bola čo najviac minimalizovaná údržba. V letnom období tu ešte plánujeme umiestniť päť lavičiek a dva odpadkové koše.

  • slavka

    Tak pred mesiacom bola trava po kolena, medzi Kauflandom a Rovniankovou takzvanej jame . Po urgenciach zacali kosit. Neviem ci niekto z kompetentnych, aj kontroluju pracu ktoru vykonavaju pracovnici. Pretoze to bolo. pokosene otrasne niekde trava do pol lytka. Takze za dva tyzdne to bude tak isto, ako pred kosenim. Je velky problem mesta, aby kosili travu priebezne a nie, ak je trava az po kolena? Kosenie v tejto lokalite je problemom viac rokov. Boli by sme vdacni, ak by mesto tento problem uz konecne riesil. Dakujeme.

  • disqus_7ZE1qpeueh

    rameno, pri novej elektricke, kolko mesiacov tam nebolo kosene ? o com vlastne je tento clanok ? o tom, ze aspon nieco prezentujme aj ked neni to pravdive…

  • PHk

    Nestačí len vysádzať nové stromy, ale aj vykonávať ich priebežné ošetrovanie. Tak napr. pri väčšine novo vysadených stromoch ich podpery po čase zmenia svoju funkciu (odhnitím), t. j. nie sú podperou, ale stromy sú podperou podpier ! Je to nielen neestetické, ale pre rast stromov aj škodlivé. Tak isto nikto sa nestará o ošetrovanie tzv. vlkov z kmeňov vysokokmenných stromov, napr. na Jungmanovej alebo pri tzv. kanáli (85 stromov). Aj by som ich odrezal, ale sa viac bojím napadnutia spoluobčanmi ako psami, taká je dnešná doba bez morálky a zodpovednosti.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky