INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Oddych s najlepším priateľom

Oddych s najlepším priateľom

Leto, dovolenky, cestovanie… a otázka, či naši štvornohí priatelia pocestujú s nami. Dá sa to a mnohí si takú parádnu zmenu vo svojom živote dokážu celkom užiť. Sami sme s našimi dvomi štvornožcami Alanom – briardom a Rebekou – cairnteriérkou minulý víkend zdolávali hrebene rakúskeho pohoria Hochschwab. Alan zvládal aj úseky s reťazami zatiaľ čo Rebeka sa radšej ukryla do bezpečia ruksaku (menej skúsení neskúšajte!). Dva dni po návrate domov sa ani nepohli, odpočívali s parádnou svalovou horúčkou, ale spokojní.

Alan trpí kinetózou, jednoducho cestovanie autom mu prináša zdravotné problémy. Stačí, že vidí otvorený kufor auta a začne masívne slintať, čo je psychicky podmienená porucha. V aute potom pravidelne zvraciaval. Tento jeho stav už musíme zvládať pomocou liekov, osvedčil sa nám liek s látkou difenhydramín. Veterinárni lekári by vám mali vedieť poradiť lieky podľa dĺžky cesty a hĺbky vašej peňaženky, keďže tie najmodernejšie bez sedatívnych účinkov sú, žiaľ, pomerne drahé.

Alana prevážame v prepravnom boxe, v ktorom sa cíti bezpečne a cestu lepšie toleruje. Rebeka je úplne iná, dá sa povedať, že cestovanie miluje. Najradšej má miesto vpredu pod nohami spolujazdca, čiže mojej manželky. To jej ale nemôžeme dovoliť, pretože je tam vývod klimatizácie a výsledkom bude takmer určite dramatické prechladnutie, kašeľ, horúčka. Preto ak s vami psík cestuje v kabíne auta, je potrebné sa vyvarovať vystaveniu chladnému vzduchu z klimatizácie, ale aj prievanu.

V žiadnom prípade si nezabudnite petpas s platným očkovaním a čipovaním. Aj keď na Slovensku čipovanie nie je povinné, pri ceste za hranice je potrebné. Nezabudnite na to, aby ste v zahraničí nemali zbytočné problémy! Pri návšteve južných európskych krajín je rozumné niekoľko dní pred vycestovaním aplikovať preventívny prípravok pred srdcovými červami, ktoré prenášajú tamojšie komáre, nákaza sa nedá liečiť a bežne končí úhynom.

Nezabudnite si zobrať dostatok vody, nielen pre seba, ale aj pre svojich štvornohých priateľov a robte časté prestávky. Mačky si prosím so sebou k moru ani na hory neberte. Šťastnú cestu vám i štvornohým priateľom prajú veterinári z Veterinárnej kliniky PET-VET, ktorých nájdete na Starohájskej 35, tel. 6241 2496, www.petvet.sk.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky