INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Inventúra bezpečnosti

Inventúra bezpečnosti

Niekedy je dôležité nielen posúvať veci dopredu, ale zaručiť, aby sa neposúvali dozadu,“ hovorí riaditeľ spoločnostiRYS Peter Grečko. Petržalčania túto spoločnosť veľmi dobre poznajú už veľa rokov. Jej meno je totiž spojené s bezpečnosťou bývania a úplne konkrétne so zabezpečením našich domov pomocou DEK kľúčov. Sú pre nás absolútnou samozrejmosťou, pomáhajú udržať poriadok vo vchodoch, zabraňujú, aby sa nám po schodiskách potulovali všelijaké živly, o zlodejoch ani nehovoriac. V Petržalke spoločnosť RYS rozmiestnila neuveriteľných 240-tisíc DEK kľúčov.

A toto môže po čase robiť problémy. Elektronické kľúče totiž nemajú len tí, ktorí v tom ktorom byte bývajú, ale aj ich príbuzní či kamaráti. A mnohí z nich kľúče stratili, prípadne ich pri sťahovaní nedali novým nájomníkom, ani ich neodovzdali správcom domov. A tak sa môže stať, že sa dostanú aj do nepovolaných rúk. Preto je dôležitá inventúra. Koľko kľúčov sa reálne používa a kto ich reálne používa.

Začali na Medveďovej

Dom na Medveďovej 21 je citlivým objektom. Bývajú tam ľudia zo sociálne slabšej populácie a starí ľudia. Na 246 bytov vydali 850 DEK kľúčov, čo rozhodne nie je málo. K ich inventúre správa domu pristúpila preto, že začali narastať prípady poškodzovania majetku, zvyšovala sa hlučnosť, častejšie sa objavovalo rušenie verejného poriadku. Jasné signály, že sa tam pohybujú ľudia, ktorí tam nemajú, čo hľadať.

Ako každá inventúra, aj táto mala spraviť poriadok v tom, koľko kľúčov a kto ich ako používa,“ vysvetľuje Peter Grečko. Z databázy napokon vymazali 150 kľúčov, ktoré sa vôbec nepoužívali, alebo sa používali neoprávnene osobami, ktoré v dome nebývajú, a sprehľadnili používanie ostatných.

Keď sa pozrieme do záznamov, jasne vidíme, ktorý DEK kľúč sa používa denne a ktorý len občas. Aj v ktorých časoch. Jednoducho sa dá potom odhaliť, že hoci je niektorý nahlásený ako kľúč pre návštevu, používa sa pravidelne ráno aj večer. Vtedy treba preveriť, či nejde trebárs o nájomníka, ktorý v tom dome býva načierno. To je už však úloha správcu,“ vysvetľuje Peter Grečko. Iste, môže sa stať, že denne niekto dochádza povedzme za svojou mamou, alebo ktosi na pár dní prichýlil kamarátku, ktorá rekonštruuje byt. To sa však zvyčajne veľmi jednoducho vysvetlí. Napokon – všetko je o komunikácii… Isté však je, že takéto inventúry dokážu odhaliť množstvo bývajúcich načierno a priniesť aj nemálo peňazí do správcovskej kasy.

Inventúra v praxi

Inventúra trvá 7 až 14 dní. Počas nej sa do vchodu domu umiestni displej. Zároveň každý nájomník dostane do schránky návratku so žiadosťou, aby identifikoval všetky DEK kľúče, ktoré boli na jeho meno, resp. na konkrétny byt, vydané. Spraví to tak, že priloží kľúč k displeju, opíše číslo, ktoré sa tam objaví, do návratky a pripíše, kto ten kľúč používa – bývajúci alebo návšteva. Kľúče, ktoré sa počas inventúry neidentifikujú, z databázy vymažú. Tým sa napríklad zabráni tomu, aby niekto nezneužil kľúč, ktorý sme stratili, alebo ho omylom so spolužiakmi zamenili deti. Samozrejme, môže sa stať, že z nejakého dôvodu nie je možné niektorý kľúč počas inventúry identifikovať (má ho napr. dieťa, ktoré žije alebo študuje v zahraničí) a nechceme ho zrušiť. Aj vtedy je najdôležitejšia komunikácia. V tomto prípade so správcom domu.

Nie je problém mať na byt viac DEK kľúčov, ako je počet nájomníkov, len treba mať v tom poriadok, aby sa nechtiac či úmyselne nezneužívali,“ uzatvára Peter Grečko.

Inventúra sa postupne bude týkať všetkých DEK kľúčov. Aby sme sa doma stále cítili bezpečne.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky