INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pred vodou mám rešpekt a vstupujem do nej ako priateľ

Pred vodou mám rešpekt a vstupujem do nej ako priateľ

Napriek dobrej kvalite vody nezaradil Úrad verejného zdravotníctva SR jazero Veľký Draždiak do zoznamu vodných plôch určených na kúpanie. Dôvodom sú drôty vysokého napätia. Kúpať sa tam teda môžete len na vlastnú zodpovednosť. A že zodpovednosť pri vode nie sú len prázdne slová, o tom svedčí aj prvá zbytočná smrť mladého človeka v tohtoročnej kúpacej sezóne. Nielen o bezpečnosti jazera sme sa rozprávali s tým najpovolanejším, predsedom potápačského klubu OCTOPUS – Bratislava Tomášom Ráczom, ktorý sa o čistotu petržalského jazera stará dlhé roky.

Tento rok ste pred letnou sezónou nečistili jazero Draždiak ako to bolo po iné roky. Čo to znamená pre Petržalčanov, ktorí sa v ňom budú kúpať? Je to vôbec bezpečné, keď netušíme, čo sa skrýva na dne?

– Pôvodný plán bol tento rok vyčistiť Veľký Draždiak a tiež Chorvátske rameno. Nie je vždy ľahké presvedčiť kompetentných úradníkov o prospešnosti našich predstáv, ale na petržalskom miestnom úrade to nebol nijaký problém. Dokonca sme sa nezávisle zhodli aj v presnej lokalite čistenia. Žiaľ, z dôvodu obmedzených finančných prostriedkov nebolo možné tento rok uskutočniť aj čistenie Draždiaka. Predpokladám, že v budúcnosti sa to zlepší a nájdu sa peniaze na pokrytie našich výdavkov za použitie drahej potápačskej techniky, ktorá sa pri takomto pracovnom potápaní značne ničí. Pretože Draždiak sa po minulé roky pravidelne čistil, môžeme konštatovať, že množstvo znečistenia na dne jazera je v uspokojivom množstve. Samozrejme, optimálne by bolo, ak by sa tam nenachádzala žiadna nečistota, veď aj na jednej sklenej črepine sa môže zraniť veľa kúpajúcich. Napriek tomu, že Draždiak nie je vyčistený, preskúmali sme ho a nenašli sme vo vode taký odpad, ktorý by priamo ohrozoval kúpajúcich. To však neznamená, že si kúpajúci nemusia dávať pozor. Paradoxne sa to týka malých hĺbok, kam dočiahnu a môžu sa o odpad poraniť

 

jazero Draždiak
jazero Draždiak

Po prvý raz ste tento rok čistili Chorvátske rameno a vytiahli z neho množstvo nebezpečného kovového odpadu. Čo je podľa vás potrebnejšie – čistiť rameno alebo jazero?

– Samozrejme tým, že sa v Chorvátskom ramene nekúpe, tak odpad by nemal byť nebezpečný. Je to však relatívne, pretože už som videl z mostov skákať do vody deti. Práve pod mostmi je nebezpečného odpadu najviac. Zatiaľ sa našťastie nič nestalo, ale ak sa tak stane, bude neskoro robiť opatrenia. Voda Chorvátskeho ramena odpad neschová. Je tam malá hĺbka, a tak všetko vidieť dlhé roky. Potrebnejšie bolo preto čistiť rameno.

Nestaráte sa len o petržalské „vody“ ale aj o Kuchajdu. V čom je iná oproti Draždiaku?

– Každá voda má svoje špecifiká, každá je iná. Preto aj taktika čistenia musí na to prihliadať. Draždiak znamená pre potápačov vyšší komfort, pretože je priezračnejší. Dno je štrkové a voda sa tak nekalí. Kuchajdu čistia len tí skúsenejší a musia byť pripevnení o bóje. To preto, aby ich bolo možné v prípade potreby lokalizovať.

Zástavka Chorvátske rameno zrušená
Zástavka Chorvátske rameno zrušená

Čo priviedlo k potápaniu vás? A čo k nemu láka iných?

– Od detského veku mám vzťah k prírode a hlavne k vode. Už ako 4-ročný som na Starom moste nad Dunajom vyhlásil, že budem potápačom, a tak sa aj stalo. Moja potápačská kariéra je rozmanitá a nie je možné opísať ju niekoľkými vetami. Žiaľ, nová doba priniesla rôzne „módne trendy“ aj v potápaní. Potápačmi sa za niekoľko dní stávajú ľudia, ktorých potápanie ani nebaví a potápačský certifikát potrebujú len počas dovolenky v zahraničí alebo na liečenie svojich komplexov. Sú však aj výnimky, čo ma vždy poteší.

Cítili ste sa niekedy ako pátrač po dávno stratených pokladoch?

– Každé potápanie je pre mňa euforické. Zažívam pri ňom možno podobné pocity ako pátrač pri nájdení skutočného pokladu. „Môj poklad“ nemusí mať hodnotu zlata, a predsa ho tak vnímam. Zažiť to môže však len ten, kto sa celkom zžije s vodou a vstupuje do nej ako priateľ.

IMG_83232

Aký bol váš najnezabudnuteľnejší zážitok z potápania?

– Najkrajšie potápačské zážitky som zažil v našich sladkých vodách, ktoré väčšina z nás, aj potápačov, podceňuje. Vrcholnými zážitkami sú pre mňa krátke obdobia, keď sa ramená mútneho Dunaja na pár dní vyčistia a môžem sledovať podvodný život, ktorý je takmer počas celého roku skrytý.

A na aký by ste najradšej zabudli?

– Žiaľ, sú to zážitky spojené s dohľadávaním utopených. A práve aj preto, čím som starší, tým som pri potápaní aj opatrnejší a pred vodou mám rešpekt. Spomínam si však aj na čisto ľudský negatívny zážitok, keď som jednej rodine robil dvojmesačný individuálny potápačský kurz a po ňom som dohodnutú odmenu nedostal.

Podľa kalendára aj počasia sa konečne začalo leto. Ktoré miesta by ste odporučili nadšencom potápania?

– U nás sú to Senecké jazerá a v zahraničí jednoznačne Červené more v Egypte. Treba sa však poponáhľať. Situácia je každým rokom horšia. U nás sú to právne problémy a špinavá voda. V zahraničí je to nadmerný turizmus, ktorý postupne likviduje život pod vodou.

 OZ OCTOPUS patrí medzi najstaršie potápačské kluby na Slovensku. Jeho začiatky datujeme do 60. rokoch. Venuje sa takmer všetkým potápačským špecializáciám. V poslednom čase však svoju činnosť zameriava na ochranu vody.
 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky