INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Aj takáto je Petržalka

Idúcky od Technopola popri Chorvátskom ramene k jazeru Veľký Draždiak sa núka obraz hodný plátna maliara. Stromy, voda, v nej lekná, na brehu dom – panelák. Farebný súlad, harmónia prírody a ľudí, ich stavby. Topoľčianska ul. 17. Jednoduchosť, prirodzenosť, citlivosť. Vo výsledku príjemnosť, príťažlivosť, peknota.

Je prvým z panelákových štvorčiat. Susedné, dvanásťpodlažné č. 19 a 23, sú tiež obnovené, líšia sa len v odtieňoch zelenej farby. Dom č. 21 majú zatepliť o rok. Ako sa vyjadrili jeho obyvatelia, manželia, aj ten ich by chceli mať v zelenom. Aspoň sa o to pousilujú. Aby bola kontinuita.

Topoľčianska 17

Lebo keď sme pred dvoma rokmi v PN poukázali na farebný chaos Petržalky, reakcie boli rôzne. Od súhlasu, že mestská časť nemá byť ako lečo, až po odmietnutie, čo nás do toho, je to vec vlastníkov bytov ako spoluvlastníkov bytového domu a – basta! Argumenty architektov, urbanistov, výtvarníkov, že existuje verejný priestor, kam patria aj domy ľudí, že spoločné bývanie v činžiaku, v meste je iné ako individuálne v rodinnom dome, na vidieku, že existujú také kategórie ako sused, ulica, štvrť, že estetika, farebné riešenia obnovovaných domoch sú naozaj odbornými riešeniami, lebo panelák nie je „omaľovánkou“, ktorú si amatérsky gebrí komu sa ako zapáči – a že to všetko treba vnímať, uvedomovať si aj rešpektovať – ostalo vtedy visieť ako otázniky bez odpovedí.

Kto-čo neoddeľuje, ale spája

Vari polovica Petržalky je už zateplená, obnovená. Hľadáme v nej iné paneláky. Nie tie, ktoré možno krájať ako salámu podľa vchodov, odlišných farebných kombinácií či grafických kreácií. Nehľadáme také, čo vo výraze krikľavosťou a nesúladom vedľa seba kričia, rozdeľujú dom, oddeľujú ľudí od seba. Naopak, nachádzame tie, ktoré farebne, susedsky ladia. Ak nie celkom a vo všetkom totožné, potom aspoň v základoch farebne zhodné, či približné, čo nie sú päsťou do oka.

Pohľad z 10 podlažia na Jungmannovej pripomína už v novom šate Petržalku spred tridsiatich rokov.

Keď líniová stavba, ktorej osadenstvo je zložené z viacerých bytových domov a v správe rôznych správcovských spoločností je v súlade, ako sa zvykne hovoriť – rôzneho a rozmanitého, no predsa v jednote. Ako výsledok dohody, že sa ľudia dvoch, troch i štyroch domov stretli, alebo ako skutočnosť, že sa iba prispôsobili rešpektujúc právo prednosti toho, kto zatepľoval ako prvý… To je aj najčastejšie.

O paneláku na Budatínskej 53-59 sa hovorí, že patrí medzi najkrajšie. Druhý sa prispôsobil prvému.
Líniová stavba v modrobielej línii na Ševčenkovej 25-33

Tak je tomu aj na Krásnohorskej 16, 18. Zástupkyňa vlastníkov na šestnástke Štefánia Nagyová netají, že boli druhí, po osemnástke. Najskôr vychádzali z farebnosti vlastného vstupu do domu, potom z prispôsobenia sa susedovi. Ba dodala aj niečo navyše: Panelák berú ako celok, individuálne umiestňovanie satelitov a klimatizácii na fasádu nedovoľujú. Dom, jeho múry sú spoločné, patria všetkým. Len vlastníci na schôdzi môžu dať súhlas, a to sa ešte nestalo!

Netreba hádať, čo tri domy s tromi správcami na Krásnohorskej 16, 18, 20 spája…

(Jednoduchý recept aj pre panelák na Lúkach, ktorý patrí k tým krajším. Ale iba zozadu. Spredu sotva. Na fasáde má vycapených 20 „tanierov“, satelitov, čo je asi petržalský panelákový rekord… Kam ich umiestniť, upevniť, odpoveď možno nájsť na Holíčskej 20. Sú na streche, na pôvodnej televíznej anténe, ale aj na šachte výťahu.)

Satelity nepatria na fasády, ale na strechy – dôkaz na paneláku Holíčska 20

Keď je v dome architekt

To už je aktívny farebný príbeh na Holíčskej 17, 19, 21. Čo dom, to iný správca. Obyvateľom sedemnástky  a zároveň zástupcom vlastníkom je Ing. arch. Rudolf Melčák, laureát ceny Dušana Jurkoviča. I keď doma nie je nikto prorokom, neponechal nič na náhodu. Diskutoval, vymieňal si názory, jednotlivosti skladal do celku. Ako profesionál presviedčal  (v Petržalke riešil viacero bytových domov, 10 z nich je skolaudovaných) argumentmi. Napríklad, že sýte, tmavé farby sú problémové najmä na veľkých a zatepľovaných plochách. Časom ich čaká blednutie a šednutie, praskanie od vysokých rozdielov teplôt deň-noc, slnko-tieň. Kde sú veľké a zatepľované plochy – obytné miestnosti, navrhol dva zo svetlých odtieňov šedej. A tam, kde sa pri vystupujúcich hmotách loggií dáva úprava tenkou vrstvou zateplenia len kvôli zjednoteniu a vyrovnaniu uskakujúcich panelov, navrhol dať výraznejšiu farbu. Teda plošne základ šedá a len ako akcentujúci prvok – na vystupujúce hrany loggií – farba. Na jednom dome zelená, na druhom po mesiaci oranžová a na tretí, i keď až po roku, červená. Výsledok príťažlivých holíčskych trojičiek je vidieť doďaleka.

Holíčska 17, 19, 21 – tri domy v jednotnom farebnom zámere. Oranžový sused je už namiešaný z iných sudov.

Kľúč na /ne/vkus má aj správca

Buď mlčí ako ryba a guláš z farieb ponechá na vlastníkoch, alebo ich orientuje, ponúka možnosti, odborníkov – architektov, urbanistov, lebo vidí ďalej ako za roh. Paneláky „súladu“, ktoré nekončia pre ich vlastníkov záujmom o ich dva či tri vchody, ale sú pre nich celou stavbou, vnímajú susedov, vidia sa ako súčasť ulice, námestia, majú v Petržalke najčastejšie sa opakujúcich správcov.

Foto č. 3
Pošta na Furdekovej ústi do rovnako farebného bytového domu na Mlynarovičovej 13-15

Patrí sa ich uviesť: Bytové družstvo Petržalka, Bytový podnik Petržalka, Váš správca, Petržalská správcovská spoločnosť a i.  Kľúč na vkus by mali starostlivo opatrovať, nestratiť ho, a už vôbec nie zlomiť. Obnoviť treba ešte druhú polovicu Petržalky.

Vynovený dom na Gessayovej 10-20 s tromi správcami sa štruktúrou farebnosti priznáva, že je panelák. Aký bude sused?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky