INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Dni Petržalky – sen posunutý do reality

Dni Petržalky – sen posunutý do reality

S petržalským starostom Vladimírom Bajanom sa dnes stretávame menej často než v minulosti. Ale trvá to už viac ako štvrťstoročie. Z našich rozhovorov by sa dal poskladať životopis sídliska – od narodenia novodobej samosprávy, cez turbulentné časy jej usádzania sa v praxi a v živote občianskej spoločnosti – až po dnešok. Nepoznám veľa komunálnych politikov, s ktorými by novinár mohol zdieľať toľko udalostí – pozitívnych aj negatívnych – formujúcich prostredie označované za betónovú džungľu, geto, králikárne.

Popravde, starosta najväčšej bratislavskej mestskej časti Vladimír Bajan si Petržalku odžil spolu s nami. A či ho niekto má (mal) rád alebo nie, nemá nič spoločné s faktom, že v súvislosti s jeho prácou je o čom hovoriť. Dvadsiate výročie Dní Petržalky oslávime o pár dní a to si naozaj zaslúži obzrieť sa dozadu a zaspomínať si na začiatky podujatia, ktoré veľkosťou presiahlo počiatočné očakávania.

Peter Nagy

Na začiatku nového roka si ľudia často dávajú predsavzatia, stavajú pred seba úlohy, ciele, posúvajú sny do reality. Tak to bolo aj v roku 1998. Sedeli sme spolu aj s Dankou Emeljanovovou – ešte aj dnes pracovníčkou miestneho úradu – a rozprávali sa o tom, že Petržalčania prichádzajú o veľa radostí, lebo nedobudované sídlisko je iné ako mesto, dedina. A priznám sa, že neviem kto z nás vytiahol ako tromf hody. Veselica, zábava, stretávanie sa rodín, obyvateľov, cezpoľných…

  • Kto to bol, nie je podstatné. Dôležitejšie na tej spomienke je to, že sme reálne začali snívať o tom, že Petržalka si hody zaslúži tiež. Nápady sa začali nabaľovať a ustálili sa na základe – zorganizujeme Deň Petržalky. V tom čase sme mali o dvadsať rokov menej – dnes by sme možno videli pred sebou toľko prekážok, že by sme do toho nešli. Nemali sme skúsenosti, veľa peňazí, za sebou žiadne agentúry, ktoré by na kľúč zhmotnili myšlienku, plány. Ale zase veľa ľudí malo chuť a motiváciu urobiť niečo, čo Petržalku zbaví v tom čase populárnych negatívnych prívlastkov. Aj preto sa z Dňa Petržalky stali Dni Petržalky. Začali sme rozmýšľať o koncerte na Závodisku, potom o sprievodných programoch a aby toho nebolo málo, vymysleli sme, že do toho zapojíme šport a turnaje – futbalový a basketbalový – na základných školách. V Petržalke sa v tom čase rozšírilo korčuľovanie – tak prečo nespraviť beh… a osloviť skateboardistov…

Viem, písali sme tie nápady na papier a dopĺňali ho zoznamom ľudí, o ktorých sme si mysleli, že do toho pôjdu, že pomôžu. Nielen organizačne, ale aj s propagáciou – aby ľudia vedeli, aby prišli.

  • Priznám sa, že toho som sa bál najviac – či prídu. Či nebudú kapely a detské folklórne súbory vystupovať pred tou velikánskou plochou Závodiska bez divákov. Povzbudilo ma, že myšlienku Dní Petržalky podporili aj vtedajší poslanci miestneho zastupiteľstva. To obdobie bolo prajné aj v tom, že bez ohľadu na politickú príslušnosť konali poslanci v prospech obyvateľov, nech prišiel s nápadom ktokoľvek.

Čo vás v procese príprav Dní Petržalky najviac prekvapilo?

  • V prvom rade som ledva rozchodil nápad, že starosta pôjde ulicami Petržalky až na Závodisko v koči a oblečený v dobovom kostýme. Ale malo to svoje opodstatnenie, keďže sme termín podujatia zastrešili dátumom pripojenia Petržalky k bratislavskej kapitule. A najväčšiu radosť som mal z toho, ako nadšene sa zapojili do športových turnajov žiaci a ich učitelia. Celé dopoludnie som sa presúval z jedného ihriska na druhé a skutočne som si užíval, ako zrazu Petržalka ožila. A nezabudnem ani na to, ako zareagovali ľudia na výzvu, aby nám poslali návrhy na Osobnosť Petržalky. Ak si dovtedy neuvedomovali, koľko vzácnych ľudí žije v ich blízkosti, tak zrazu sa nám začali hrnúť tipy a aj sami sme zistili, že naše sídlisko sa má kým pochváliť.

Osobnosti Petržalky ste v prvom a niekoľkých nasledujúcich ročníkoch dekorovali pred galakoncertom na javisku a pred tisíckami návštevníkov. Prečo ste od toho upustili, pretože v súčasnosti oceňujete osobnosti v komornom prostredí?

  • Od prvých ročníkov sa toho veľa zmenilo. Je pravda, že podujatie má dnes sofistikovanejšiu podobu – nie takú, v dobrom slova zmysle, živelnú, ako v začiatkoch. Návštevnosť jeho popoludňajších programov a galakoncertu má niekoľkonásobne vyššiu účasť, pribudli sprievodné programy, zoznam miestnych organizácií, ktoré sa na podujatí podieľajú je oveľa väčší… Stalo sa tak predovšetkým z organizačných dôvodov – aj keď si myslím, že osobnosti by sme mali vrátiť pred tváre tisícok ľudí.

Na dvadsať ročníkov Dní Petržalky by sme mohli spomínať dlho. Za ten čas boli ich súčasťou mnohé kapely, moderátori, umelci, športovci – tvorili ich príbehy ľudí, radosť z ohňostrojov, dobrá nálada, prajní ľudia – domáci i z druhého brehu Dunaja. Ktorý odkaz Dní je pre vás najpodstatnejší?

  • Keď som prvýkrát nastúpil na post starostu Petržalky, bol som plný odhodlania zmeniť k lepšiemu všetko, čo je v silách úradu. Veľmi rýchlo som si uvedomil, koľko problémov má sídlisko a jeho obyvatelia. Bolo to ako deravý balón – jednu dieru zapcháš a fučí z druhej. Petržalčania boli odvšadiaľ, z rôznych kútov Slovenska – a mnohí brali sídlisko len ako prechodné bydlisko. Nevedel som, dokiaľ to tak bude, ale veril som, že raz príde čas, keď sa z Petržalke stane ich domov. A k tomu dopomáhali aj také neproblémové “maličkosti” – ako Dni Petržalky. Niečo, čo predstavuje identitu, spoločné zdieľanie, spolupatričnosť, pocit, že toto je naše a tu som doma. Zrazu sme mali svoje hody, tak ako všetky mestá a dediny. A to vďaka ľuďom, ktorí si povedali, že keď niečo môžu spraviť – tak musia. A všetkým, ktorí sa podieľali (a podieľajú) na tom, že Dni Petržalky dnes k Petržalke neodmysliteľne patria, a na ktoré sa všetci dlho vopred tešíme, sa chcem POĎAKOVAŤ. Organizátorom, účastníkom, aj tým, ktorí na Závodisko každý rok chodia a vytvárajú tam skvelú atmosféru.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416