INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Psie safari

Psie safari

Je to nevoňavá téma. Navyše konfliktná.  V paneláku, v okolí, v celej Petržalke. Reč je o tých majiteľoch psov, po ktorých „to“  ostáva…. Nie je to príjemná téma ani na čítanie. Je však skutočná. Tak ako sťažnosti a hnev Petržalčanov – dokedy má byť väčšina obyvateľov obeťou psej „potreby“, po ktorej si menšina, konkrétni majitelia psov, nesplní zákonnú  a ľudskú povinnosť odstrániť „urobené“.

Všetko naopak?

Pred koncom minulého roku polícia dolapila muža, ktorý útočil na ženy fekáliami. Médiá triumfálne oznamovali: Chytili hov..mana, konečne si môžu ženy vydýchnuť a bez strachu chodiť po bratislavských uliciach. Petržalské deti spolu s rodičmi si však stále nemôžu vydýchnuť, nemôžu sa zbaviť iného strachu – sadnúť si do trávy, pobehať po nej, zahrať si futbal. Je zahnusená psími výkalmi. Ilustračne, pravdivo: Pod oknami jedného paneláku na Lúkach III, na trávniku o ploche 11 krát 6 metrov sa dalo v jeden aprílový deň napočítať 21 psích exkrementov. V kadejakom stave. Jeden „exponát“ na 3 m2.

psy, venčenie

V našej Petržalke je to v ostatných rokoch akosi – naopak. To, čo má byť, nie je, čo nemá byť, je. Autá sú na chodníkoch – a mamičky tlačia kočíky v premávke po uliciach. Detské ihriská sú ohradené plotmi, v nich tlačenica detí s rodičmi – a po šírych zatrávnených vnútroblokoch sa preháňajú psi. Také safari neobmedzenej voľnosti a bezpečia nemajú ani slony v Afrike, tam na ne striehnu pytliaci. Tu, v našom petržalskom safari, vo výbehoch bez oplotenia, sú psi až úzkostlivo chránení majiteľmi. Mnohí však s nezáujmom, ľahostajnosťou, ba až štítením sa toho, čo ich chránenci v petržalskom safari zanechávajú.

exkrementy, psy

Výchova kosačkou

Koncom apríla prišli na Lúky III kosci. Bolo načase. Tak ako, chlapi? Tí, s ručnými motorovými minikosačkami, len mávli rukou. Každý deň od topánok až po čiapku sú od … použijú iný výraz. Trafí ich do očí, do tváre… Ten, čo sedí za štvorkolesovou kosačkou sa sťažuje, že podvečer sa už nemôže poriadne nadýchnuť. Toľko svinstva vírilo vzduchom. Nikotín, decht z cigariet sú proti tomu ozón. Za najzamorenejšie miesta, kde práve oni kosia, označujú okolie Holíčskej ulice, potom vnútroblok ulíc Znievska – Budatínska – Lietavská, trávnaté plochy v Zrkadlovom háji a tiež okolie železničnej stanice. Aké oni majú riešenia? Netreba dávať žiadne pokuty za nezbieranie exkrementov, sú nijakým trestom. Nepomôžu. Treba ísť na to – výchovou. Každý majiteľ, bez ohľadu na pohlavie, ktorý neodprace po svojom psovi čo nakydal do trávy, by mal povinne absolvovať s nimi jednu šichtu. Od rána do večera na najvyberanejších plochách. Poznajú ich. A problém nezbierania exkrementov by navždy z Petržalky zmizol. Aj preto, lebo práve Petržalka je ako mestská časť, podľa koscov, najviac postihnutá psími exkrementami. Absolútnym množstvom i plošnou hustotou.

kosenie

Násobené, delené, vypočítané

Je spriemerovaný údaj, že stredne veľký pes za rok vyprodukuje cca 90 kg exkrementov. Možno dva fúriky… Porovnajme s odstupom skoro desiatich rokov, čo sme písali v PN vtedy a čo píšeme dnes.

V roku 2007 Miestny úrad evidoval v Petržalke 3 a pol tisíc psov, odhad bol však až 12 tisíc psov. Násobme 90 kg počtom odhadovaného stavu psov. Firma, ktorá zabezpečovala zber zo 153 odpadových nádob, vyviezla z Petržalky 21 ton exkrementov. Teda hmotnosť, ktorá predstavuje „produkciu“ 233 psov… Koľko toho zostalo po zvyšných psoch? A kde? Pomôcka: na jeden nákladný železničný vagón o dĺžke 10 metrov možno naložiť 25 ton materiálu ako štrk, uhlie, piesok i – exkrementy?

 

vagón, vlak

V roku 2015 evidujeme v Petržalke 5 682 registrovaných daňovíkov, ktorí zaplatili daň za psa či psov. Odhad skutočného možného počtu psov? Opatrné číslo – snáď 8-tisíc či viac ako 10-tisíc? Je to hádanie. Skutočnosťou je, že firma z 215 odpadových nádob vyviezla z Petržalky 121 ton psích exkrementov, čiže v sumáre ani nie od 1 a pol tisíc psov. Otázka je tá istá – kde zostáva zvyšok? I keď treba vziať do úvahy, že isté množstvo končí aj v 400 košoch na drobný komunálny odpad. No i tak… Napokon, ako je na tom Petržalka dnes, povedali už kosci…

 

  • Zemn

    Vsetko je o ludoch ty su hnusny a arogantny ked ich upozornite ze nezbieraju hovna tak ich to nazaujima a len sa smeju…takze jedno velke hnoisko namiesto petrzalky mame fuj

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky