INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalku oslavovali tisícky ľudí

Petržalku oslavovali tisícky ľudí

Jarmok, atrakcie pre deti, burza kníh, súťaže a množstvo výbornej muziky. Tak miešajú tradičný kokteil galaprogramu, ktorý uzatvára Dni Petržalky. Vysoká návštevnosť naznačuje, že rozmanitosť ingrediencií sa osvedčila aj pri XVI. ročníku.

Tretia júnová sobota bola horúca. Napriek tomu sa areál Závodiska zapĺňal už doobeda. Lákali výrobky od slovenských remeselníkov, prezentácia komunitných organizácií, množstvo súťaží, atrakcií a koncertov pre všetky vekové kategórie.

Súťaž o najlepší guláš

Jedenásť kulinárskych tímov sa skláňalo nad kotlíkmi s gulášom, ktorý okrem návštevníkov ocenila aj odborná porota. Tá napokon rozhodla, že najkvalitnejšiu prácu odviedli Ježibabini vnuci. „Aj tento rok boli výkony tradične dobré a ako porota sme sa poriadne natrápili. O víťazovi rozhodla chuť, použité ingrediencie, konzistencia a v neposlednom rade samotný vzhľad,“ skonštatoval zástupca starostu Martin Miškov. Napriek snahe sme recept od víťazov nezískal, prezradili však, že vsadili na fazuľu, údené predné a zadné, dobre vyúdený bravčový bôčik bez rebier a vyškolené chuťové bunky.

IMG_0854

Kniha za 30 centov, deti a seniori

Literárnych gurmánov potešil stánok Miestnej knižnice, ktorá ponúkala knihy vyradené z fondu za symbolických 30 centov. „O tom, že naša burza je veľmi populárna svedčí aj fakt, že takto sme posunuli ďalej k čitateľovi až 1600 kníh, pričom v ponuke bolo až 3000 titulov,“ zhrnula zástupkyňa riaditeľky Miestnej knižnice Petržalka Anna Homolová

Rušno bolo aj okolo malého pódia, kde sa koncentrovali atrakcie pre najmenších. Okrem kreatívnych dielní v réžii klubov z Kultúrnych zariadení Petržalky (KZP) spomeňme napríklad malých folkloristov, žiakov z HIPHOP fakulty či divadielko o dilemách pravekého vegetariána. Malé pódium patrilo i vekovo vyzretejším účinkujúcim. Vystúpili petržalskí seniori zo súborov Melódia, Petržalčanka a dychová kapela.

IMG_1029

„Trvám na tom, že platí parafráza známej vety, všetci sa stretneme raz v Petržalke, pretože podľa mňa takmer neexistuje človek, ktorý by s ňou niečo nemal spoločné,“ vyhlásil moderátor hlavného programu Števo Skrúcaný. Na sídlisku mu býval najlepší kamarát Miro Noga, bývalá manželka Zuzka Tlučková a od škôlky až po gymnázium tu študovali aj jeho deti. „Petržalčanov mám rád i preto, že sú to väčšinou normálni ľudia, ktorí sa na nič netvária, sú takí akí sú, o čo sa snažím aj ja celý život, raz viac, inokedy menej úspešne.“

My len dodajme, že v roku 1995 sa Števo Skrúcaný s Mirom Nogom zhostili aj úlohy krstných otcov Petržalských novín, ktoré uviedli do sveta spolu s vtedajším prezidentom republiky Michalom Kováčom.

Program na hlavnom pódiu

Prvý koncert na hlavnom pódiu patrí víťazovi súťaže amatérskych kapiel, ktorú organizuje KZP. „Je to živá kapela, kvalitná, profesionálna, chalani majú vtipné texty, myslím, že to zaujme mladú generáciu,“ povedal o Flow factory riaditeľ DK Lúky Adrián Pullman. Chalani sprevádzaní sympatickou klávesáčkou hrajú len štyri mesiace, no ich vystúpenie veľmi bavilo. „Takto sme sa trochu spropagovali, ak budeme makať, možno sa budúci rok dostaneme aj na plagát,“ vyhlásil s úsmevom frontman Hamik. Ani mladé rockerky z Poison Candy sa nenechali zahanbiť, aparatúra im nielen pristane, ale vedia na nej spraviť aj poctivý hudobný bengál.

IMG_1080

Z polohy „sedmo“ do polohy „skočmo“ dostal fanúšikov Polemic. „Hralo sa výborne, napriek skoršiemu času a ultrapražiacemu slnku ľudia povstali, hneď sa nahrnuli pod pódium, spievali, tancovali a my viac nepotrebujeme,“ komentoval atmosféru saxafonista Petko.

Skupina Banda opäť potvrdila, že slovenský ľudový repertoár je možné kvalitne pretaviť do wordmusic. Lojzo – optimistická bratislavská partička aj tentoraz potešila všetky generácie fanúšikov. Poslednou slovenskou kapelou, ktorá roztancovala dav bol Vidiek. Životná energia Janka Kurica sa niesla ako vlna celým areálom. „Do Petržalky chodím rád nakupovať, stretávam sa tu so samými milými ľuďmi a v tom je jej sila, treba držať pohromade, byť hrdý na to, kde človek žije a kde možno aj zomrie,“ odkazuje prostredníctvom Petržalských novín nielen obyvateľom nášho sídliska.

IMG_1155

Osobnosti Petržalky

XVI. ročník bol výnimočný, uplynulo 40. rokov od položenia základného kameňa panelového sídliska. Vizitkou súčasnej Petržalky sú zaiste aj jej osobnosti, ktoré na galaprograme tradične oceňuje starosta.

Ocenenie Osobnosť Petržalky za mimoriadne zásluhy v oblasti kultúry získal riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Riaditeľke ZŠ Holíčska Elene Rapovej patrí za rozvoj školstva v podmienkach mestskej časti i v celom bratislavskom regióne. Za mimoriadne zásluhy v oblasti zdravotníctva bol titul udelený MUDr. Marcele Skrakovej, primárke Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK a FNsP. Za humanitné poslanie a za osobitný prínos v oblasti práce s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením starosta ocenil Dušana Mikulca, riaditeľa neziskovej organizácie Lepší svet. Za mimoriadny prínos v oblasti cyklistiky, jej propagácie a výchovy mládeže k športu si titul prevzal niekdajší cyklistický reprezentant a dlhoročný tréner Karol Pátek. Majku Kovačíkovú, dámu, ktorá dôverne pozná pohľad zo zákulisia KZP, tentoraz starosta pozval na hlavé pódium, aby jej osobne poďakoval a udelil titul Osobnosť Petržalky za celoživotnú prácu v oblasti kultúry.

„Ak niekto hovorí o Petržalke ako o anonymnej zástavbe, určite nehovorí o anonymných ľuďoch. Je veľa tých, ktorým pre ňu bije srdce,“ povedal Vladimír Bajan na margo ocenených.

Ako správni Petržalčania podujatie podporila ako partner aj spoločnosť IMPA. Zabezpečila mobilitu celého eventu. Niekoľkotýždňovú petržalskú „tour“ zavŕšila IMPA na Dostihovej dráhe, kde pre návštevníkov pripravila malú ŠKODA prehliadku modelov Citigo, Rapid, Yeti a nechýbali ani novinky Octavia a Octavia Combi.

Veľkolepé finále

Vyvrcholením hudobného programu bolo vystúpenie kapely Rico Sanchez & The Gypsies, ktorá za posledných desať rokov odohrala viac než 500 koncertov. Hity ako Bamboleo, Volare, Baila me, ale aj autorská tvorba zostavy skvele zapadla do horúceho letného večera. Ako už býva zvykom, s najväčšou oslavou Petržalky sme sa rozlúčili ohňostrojom. Vďaka za výborne zorganizované podujatie patrí pracovníkom KZP, ale aj policajným a záchranným zložkám, ktoré sa starali o komfort a bezpečnosť tisícov návštevníkov.

IMG_1858

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.