INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bunkre v ohrození

Bunkre v ohrození

Urbanistické usporiadanie Petržalky, našťastie chráni jej obyvateľov pred materiálnymi škodami. Voda, však vážne ohrozuje bunkre, ktoré sa len pred pár rokmi stali vďaka úsiliu dobrovoľníkov, vyhľadávanou atrakciou slovenských i zahraničných turistov. O aktuálnej situácii v zaplavenej oblasti sme sa rozprávali s Róbertom Hajastekom z občianskeho združenia Múzeum petržalského opevnenia (MPO, pozn. red.).

 

V Bratislave bol vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Počítali ste s takouto možnosťou?

S veľkou vodou sme počítali každý rok, pretože podľa doterajších informácií bola hladina v roku 2002 pri B-S 4 vo výške 180cm. Prognóza hladiny aktuálnej povodne je ešte o niečo vyššia. Riadime sa heslom šťastie praje pripraveným a pri pomyslení na škody, ktoré môže voda napáchať na nami krvopotne zrekonštruovaných bunkroch, sme ani nemohli konať inak.

Aké opatrenia si situácia vyžiadala?

Počas predchádzajúcich období sme vyrobili súčasti protipovodňovej bariéry v lomenom vchode B-S 4, B-S 3 a B-S 2. Tieto sme od nedele, keď hladina presiahla sedem metrov osádzali do vchodov objektov. Bolo nutné zatesniť všetky granátové sklzy, okienka podporných a hlavných strieľní, hlavný vchod a sklzy pre nábojnice pomocou silikónu a PUR peny. Už v nedeľu bolo jasné, že keď voda opadne, bude nutné odstrániť všetky tieto prvky, čo nebude jednoduché ani lacné. Samozrejmosťou je evakuácia najcennejších kúskov expozície, uniforiem a strojov.

986815_4741340583633_1091759149_n

Monitorujete aktuálny stav?

Dokonca aj v týchto chvíľach, keď je už B-S 4, náš hlavný stan takmer dva metre pod vodou, sú dobrovoľníci na mieste a z hrádze sledujú stav. Vyzerá to tak, že bude nutné využiť nafukovací čln, aby sa dodatočne utesnili okienka strieľní pozorovacích zvonov. Takúto vysokú hladinu nečakal asi nikto. Momentálne sú naše štyri objekty minimálne pod dvojmetrovou hladinou vody. Pozorovateľný z cyklohrádze je iba objekt B-S 4.

Čo nastane, ak voda prenikne do priestorov bunkru?

Dúfame, že sa to nestane, pretože objekt je hermeticky utesnený. Toto utesnenie, však nebolo nikdy odskúšané. Až o pár dní sa dozvieme, či sa nevyskytli priesaky a či naša práca nebola márna. Ak by sa voda predsa len dostala do priestorov objektov, pri tejto hladine by to znamenalo kompletné zaplavenie všetkého, čo sa nedalo narýchlo demontovať alebo sa už nedalo uskladniť. Okrajovo spomeniem agregát, ktorý má cez 700kg, podlážky, rôzne menšie prístroje ako vŕtačky, všetky drevené debny. Je toho skutočne veľa. Tie najhodnotnejšie veci, boli však už evakuované.

Materiálne škodu, by zrejme utrpeli i samotné objekty…

Po technickej stránke, by voda po vniknutí spôsobila značné škody, keďže vysušiť ju v priestoroch, obklopených tak hrubým železobetónom, je veľmi ťažké. Bolo by potrebné všetko vynosiť a začať takpovediac odznova, ako keď sme v roku 2011 prišli do naplaveninami a vodou naplneného bunkru.

Počítalo sa pri stavbe bunkrov aj so zvýšením vodnej hladiny?

Precíznosť a pragmatickosť s akou boli tieto objekty navrhnuté, je skutočne udivujúca. Protipovodňovou bariérou je vybavený každý objekt v tejto povodňovej zóne. Jedná sa o dve drážky v betóne v každom z vchodov, do ktorých sa uložia dosky a vytvoria tak dve steny, medzi ktoré sa dá íl alebo piesok. Spolu by táto vrstva mala vytvoriť nepreniknuteľnú bariéru, avšak len do výšky približne 170cm. Keďže sa od roku 1935 povodie Dunaja výrazne zmenilo, boli sme nútení pristúpiť k použitiu dodatočných opatrení.

Na minimalizácii škôd aktívne pracujete už od nedele. Koľko ľudí ste museli povolať do boja s ničivým živlom?

Celkovo sa na prípravách podieľali všetci členovia MPO plus pár kamarátov, dohromady približne dvanásť ľudí. Čas strávený prípravou sa nedá presne vykalkulovať. Pripravujeme sa už dva roky, stále niečo vylepšujeme a inovujeme. V každom prípade je od nedele takmer NON-STOP pohotovosť pre všetkých zúčastnených. Bolo potrebné vysťahovať množstvo vecí, len ochranný poklop kanónu má približne 120 kilogramov, bolo ho potrebné vytiahnuť z priekopy s hĺbkou tri metre a následne nad touto priekopou aj osadiť, utesniť a prišróbovať. Je to skutočne práca na plný úväzok v maximálnom nasadení síl. Ďakujeme zúčastneným, ktorí pomáhali pri prípravách. Zostáva len dúfať, že neboli márne.

MPO ďakuje fanúšikom za prejavenú podporu. Aktuálne informácie môžete sledovať na ich facebook stránke Múzeum petržalského opevnenia.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.