INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Povedzte, kde bývate

Povedzte, kde bývate

… a váš dom odpovie (podľa ľubovôle doplniť – kto ste, akí ste, chcete byť alebo ako žijete, či chcete žiť).  Nič objavné, len účelová ponáška na známe anglické príslovie, povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si. 

Tupolevova 1 (harmónia, túžba, nádej)

Vidno to z piatich mostov

Netreba na to veľa. Len sa pozrieť. Bez náročného skúmania sa núka  odpoveď už  v prvom pohľade. Veď každý dom má svoje odlíšenia. V jednotlivostiach i celku. V polohe, veľkosti, výške i šírke, farebnosti, v chátrajúcom či v inovovanom vzhľade. To najmä. Napokon, píšeme o jednom i druhom, o lokálnych panelákových nemennostiach, viac však, častejšie a radšej, o zmenách. Pričom finále, po čase nápadné zmeny v okolí, začínajú celkom nenápadne. Odspodu lešením…

Ľubovnianska 10 (veselosť, optimizmus, šibalstvo)

Zmeny sa udiali a stále dejú – nie chvalabohu, ale vďaka ľuďom. Peknôt je dosť, pribúda ich každým dňom. Na pohľady z auta schádzajúc  z Mostov SNP, Lafranconi, Apollo i Prístavného sme už privykli. Sami pre seba, no tiež iným hovoríme, že je to po rokoch (a po ľuďoch) iná Petržalka. Na pohľad z električky, zo Starého mosta, si necelý rok privykáme. V utvrdení. Je to naozaj iná Petržalka.

Turnianska 4 (voľnosť, zvedavosť, hravosť)

Všimnime si, že pri schádzaní zo všetkých piatich mostov niet pred nami, vo výhľade, až na niekoľko ojedinelých bytových domov, neobnovených panelákov. Ba k pôvodnému, obnovenému bytovému fondu pribudli a stále pribúdajú nové moderné stavby. To je, a taká je naša súčasná Petržalka.

Osuského 1(pôvodná monumentálna maľba Mier z r. 1985, obnovená v r. 2015 – kontinuita, solidárnosť, budúcnosť)

Aj paneláky hovoria

Domy, aj keď sa zdá, že mlčia, lebo sú to len nemé pospájané panely, ľahko pomýlia. Ony však majú svoju reč. Privrávajú sa okoliu. Vyjadrujú, dávajú sa najavo. Predstavujú sa… Potom to, čo sa javí navonok – symbolom, kresbou, maľbou, výtvarnou kompozíciou, grafickým prvkom – je v skutočnosti ich vnútorným obsahom. Je možná úvaha, že je to nevyslovená reč panelákového osadenstva na voľnej, prázdnej, veľkoplošnej zateplenej štítovej stene domu?  Jeho nálady, atmosféra, vzťahy, predstavy, spôsoby? Keby tomu tak nebolo, asi by to tam, a také, nebolo…  (Čo znamená viac, len ako že sa niekomu niečo páči.)

Polereckého 9 (návrat k pôvodnému, návrat k prírode)

Ak sme doteraz písali, aj sa s odborníkmi a vlastníkmi bytov preli, či je Petržalka málo alebo až priveľa farebná, a že to sú jej znamienka krásy alebo nevkusu až ošklivosti, keďže snaha odlíšiť môže byť aj spevom morských sirén, všímame si teraz na domoch iné: nielen ako vyzerajú, čoho majú priveľa a čoho primálo, ale čo ostatným, okoliu hovoria… Čo môžu (resp. chcú?) povedať. Čo si pri pohľade na môže i náhodný chodec pomyslieť, domyslieť. (Čo je v textoch pod fotografie autorov prípad.)  Nie ako dom krikľavo odlíšiť, ale ho zaujímavo ozvláštniť. Znie to takmer rovnako, no je náramne rozdielne. A Petržalke potrebné.

Znievska 23 (ži a nechaj žiť alebo 48 bytov a 24 vtáčích hniezd pre dažďovníky, vrabce, sýkorky i netopiere)

 

Belinského 9 – 11 (vzájomnosť, nezávislosť, dôvera)
Andrusovova 7 (ambicióznosť, cieľavedomosť, odvážnosť)

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky