INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Prvý oplotený výbeh pre psov bude už v lete

Prvý oplotený výbeh pre psov bude už v lete

Chov psov v mestskom prostredí je jednou z diskutovaných tém už niekoľko rokov. Legislatívna úprava postihu nezodpovedných majiteľov psov nedáva samospráve veľa možností ako tento problém riešiť. Po úspešnom projekte „vrecká na psie exkrementy platiteľom dane za psa zadarmo“ pripravila Petržalka ďalší, ktorý by mal opäť prispieť k čistote a poriadku. Už počas týchto letných prázdnin budú môcť Petržalčania začať využívať prvý oplotený výbeh pre svojich štvornohých miláčikov.

velký a malý pes

Najväčšie bratislavské sídlisko s viac ako stotisíc obyvateľmi je veľmi pestré nielen čo do zloženia obyvateľov, ale aj ich záujmov, preferencií a hodnôt. Mestská časť Bratislava-Petržalka podporuje vytvorenie priaznivých podmienok pre život a bývanie pre celú širokú škálu Petržalčanov. Veľké zastúpenie v tejto komunite majú aj majitelia psov. Z dôvodu výstavby Nosného systému MHD výrazne klesne výmera existujúcich plôch určených pre voľný pohyb psov na území Petržalky, a preto sa samospráva rozhodla vybudovať prvý oplotený výbeh, ktorým nahradí zatrávnené plochy, doteraz využívané majiteľmi psov na prechádzky. Lokalitu, ktorú nebude ohrozovať žiadna výstavba, zvolila mestská časť na trávnatej ploche medzi Rusovskou cestou, Wolkrovou ulicou a Panónskou cestou. Oplotený pozemok s výmerom takmer 66 árov bude pozostávať z trávnatej plochy so stromami o výmere 5858 štvorcových metrov a cvičiska s výmerom 800 metrov štvorcových. Na cvičisku budú prvky pre cvičenie psov a od výbehu ho oddelí plot. Režimované bude podľa prebiehajúcich kurzov na výcvik psov, ale mimo týchto hodín bude cvičisko prístupné pre každého, kto si chce so psíkom zatrénovať len tak. V areáli výbehu osadili projektanti lavičky, aby si majitelia mohli aj posedieť a porozprávať sa. Chýbať nebude ani dostatočný počet smetných košov na exkrementy. Vstup do výbehu bude dvomi vchodmi – jedným od Panónskej cesty z podchodu pod Rusovskou cestou a druhý od križovatky Rusovská – Wolkrova. Pri každom vstupe nájdu majitelia psov informačné tabule s Prevádzkovým poriadkom. „Oplotený výbeh pre psov chceme vybudovať nielen pre potreby majiteľov psov. Som presvedčený, že zároveň prispejeme aj k eliminovaniu množiacich sa konfliktov, k vyššej bezpečnosti Petržalčanov a v neposlednom rade aj k čistote chodníkov a trávnikov,” povedal starosta Vladimír Bajan a dodal: „V minulom roku si pre vrecká zdarma prišlo až tisíc Petržalčanov. V tomto štvrťroku je to už takmer 500. Výbeh pre psov bude ďalším pokusom samosprávy poradiť si s nezodpovednými majiteľmi aj bez potrebnej kvalitnej právnej úpravy.“

pes, mdrska vyzla web

Vybudovaním oploteného výbehu pre psov s cvičiskom na Wolkrovej ulici – v spolupráci s partnerom spoločnosťou Doggie s.r.o. – deklaruje samospráva podporu chovateľstva psov a zároveň bezkonfliktné spolužitie komunity chovateľov psov a ostatných obyvateľov mestskej časti, nakoľko výbeh a cvičisko budú slúžiť aj ako prevencia voči agresívnemu správaniu zvierat. Mestská časť plánuje vo výbehu usporadúvať osvetové akcie, workshopy a tematické podujatia zamerané nielen na výchovu a zvládanie psov, ale aj ich majiteľov. Po spracovaní projektovej dokumentácie potrebnej pre získanie stavebného povolenia, plánuje samospráva realizácia v mesiacoch máj až jún 2014. „Ak sa výbeh osvedčí v praxi sme pripravení postupne budovať ďalšie, pričom využijeme získané skúsenosti ale aj podnety od obyvateľov, ktorí ich budú so svojimi psíkmi využívať,“ prisľúbil starosta.

 • Peter

  Lepšie je robiť niečo ako nič, ale je otázne či to urobené niečo vôbec niekto domyslel.

  Pokiaľ dobre čítam, tak ten psí výbeh a cvičisko by malo byť na dobre známom mieste pre lokálnych psíčkarov pod názvom „lesík“. To miesto vidím každý deň z okna môjho bytu a musím povedať, že je to naozaj miesto, kde sa chodievajú venčiť psy.
  No nie je to len miesto pre nich !
  Dá sa tam sadnúť do tieňa pod stromy a to nemusíte mať ani psa. Dokonca je v strede asfaltová cesta, kde sa najmenšie ratolesti učia po prvý krát bicyklovať, korčulovať, kedže nie sú ohrozované žiadnou premávkou a v dnešnej dobe väčšina malých plemien psov venčiacich sa tam, ktoré sa momentálne preferujú sú skôr pre nich zábavou ako postrachom .
  V poslednom čase sa tam zdržiavajú bez vodítka hlavne bojové plemená, ktoré vidíte zakusnuté a zavesené vo visiacej pneumatike zo stromu hojdajúc sa tam aj niekoľko minút. Každý psíčkar si rozmyslí či sa vôbec priblíži ku takýmto psom so svojím miláčikom, ak ich pri prichádzaní do „lesíka“ uvidí. Ten režim púšťania so vzájomným sa rešpektovaním majiteľov psov tu platí roky aj bez nejkých plotov, ale pravdepodobne si niekto po 30 tich rokoch potrebuje zapísať dobrý bod“ do voličskej knižky.

  Ale dostaňme sa k trocha závažnejšej veci.
  Chodievam na hrádzu pravidelne bicyklovať a verte, že neprejdete len tak bez povšimnutia okolo cvičiska psov. Nevidíte ho, ale určite ho budete POČUŤ. A to
  je ten hlavný problém !

  Z času na čas v  „lesíku“ sa nájde pes, ktorý hafká ako zbesný a poviem vám po celom dni hluku od áut autobusov a železničnej dopravy ( ktorá posunovaním celú noc znepríjemňuje spanie) si neviem predstaviť koncentráciu väčšieho množstva psov na tomto mieste napríklad aj v podvečer.

  Vážený pán primátor dajte si také pokusné cvičisko ku svojmu bývaniu !!! To som zvedavý, kde budú parkovať budúci nadšenci psíčkárskeho výbehu, veď načo by to niekto domyslel. Prečo ste to neurobili hocikde v okolí chorvátskeho ramena, kde je dostatok miesta a voľného priestranstva ? Prečo ste to neurobili v nádhernom prostredí malého draždiaku ? Prečo ste to neurobili o pár metrov ďalej na Šrobárovom námestí v blízkosti Macharovej pri protihlukovom múre čo stojí popri železnici, kde je dostatok miesta pre výbeh aj parkovanie a ušetrili by ste stavanie jednej strany plotu ?

  Je viditeľné, že toto umiestnenie vyberal a navrhol niekto, kto včera docestoval s dvoma igelitkami bývať do BA. Je smutné, že tu rozhodujú ľudia, ktorí ani nemajú poňatia o zaužívaných dlhoročných zvyklostiach v jednotlivých lokalitách Petržálky.

  O tento „lesík“ sa zaujímalo už niekoľko developerov a nie jedna petícia bola napísaná proti stavaniu a komerčnému využitiu tohoto priestoru, ale to už si na úrade hluchý a slepý nepamätajú. Pevne verím, že tieto pozemky ostanú stále v majetku mesta a nebudú žiadnym spôsobom prenajaté ku komerčnému využitiu čo sa tu v tichosti podľa mňa pripravuje.

  S pozdravom niekoľko desiatok rokov bývajúci a platiaci
  daňovník v Petržálke.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Ochrana osobných údajov: kliknite SEM.