INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Odpad z Chorvátskeho ramena zaplnil veľkokapacitný kontajner

Odpad z Chorvátskeho ramena zaplnil veľkokapacitný kontajner

Nákupné vozíky z neďalekého Kauflandu, označenie autobusových liniek, detské kočíky, vaňa, evidenčné čísla automobilov, pneumatiky a ešte viac odpadu vytiahli minulý piatok potápači z Chovátskeho ramena.

Čistenie zorganizovala petržalská samospráva a do aktivity sa k pracovníkom miestneho úradu a miestneho podniku verejnoprospešných služieb pridali aj žiaci petržalských škôl a petržalskí seniori. Okrem vôd ramena a jeho okolia vyčistili aj oblasť budovy zvanej Ludus a skate parku. Čln, z ktorého pracovníci VPS čistili hladinu ramena, zapožičal Slovenský vodohospodársky podnik Bratislava, odštepný závod Šamorín. Ruku k dielu pridali aj dobrovoľní hasiči z Petržalky. O občerstvenie prítomných sa postarala firma Straubyt.

IMG_8243

Po prvýkrát sa pod vedením Tomáša Rácza pridali aj potápači z klubu OCTOPUS, ktorí v minulosti pomáhali s čistením Veľkého Draždiaka. Opýtali sme sa ho na podrobnosti:

„Vzhľadom na to, že rameno sa zatiaľ v takomto rozsahu nečistilo, bol odpad rôznorodý a tým aj nebezpečný. Videl som totiž už skákať do ramena deti práve na miestach, kde sa takýto odpad nachádzal. Išlo predovšetkým o rôzny stavebný kovový odpad – lešenárske trúbky, nákupné vozíky z neďalekého Kauflandu, prenosné kovové označenie autobusových liniek, detské kočíky, predmety pochádzajúce pravdepodobne s trestnej činnosti – kompletná ešte nepoužitá vŕtačka v puzdre, evidenčné čísla automobilov, pneumatiky, množstvo skleného odpadu a podobne. Všetok tento odpad mal objem asi tri kubické metre.“

Máte skúsenosti s čistením jazera Draždiak, v čom bola práca v ramene iná?

„Čistenie ramena oproti čisteniu Draždiaka bolo náročnejšie vzhľadom na množstvo odpadu lokalizovaného na menšej ploche. To znamená pre potápača zvýšené riziko poškodenia drahého výstroja. Aj pohyb potápača musí byť opatrnejší, aby neskalil vodu, pretože dno ramena je bahnité. Na Draždiaku je situácia jednoduchšia a bezpečnejšia. Dno je tam štrkovité aj rozvírený piesok sa rýchlejšie rozptýli.“

Cistenie Chorvatskeho baby

Čistenie bolo rozdelené na štyri etapy a pozvané boli školy, ktoré to mali k jednotlivým stanoviskám najbližšie. Napríklad žiačky zo ZŠ Gessayova, pod dozorom učiteľky Márie Pilárikovej, sa priznali, že si predpoludnie mimo školy užívali, ale podľa vlastných slov sa neulievali a čistili od smetí nielen brehy ramena, ale aj hladinu, kam dosiahli. Okrem školákov a seniorov sa zapojili aj dobrovoľníci, a to nielen obyvatelia Petržalky. Oslovili sme trojicu mladých dám, z ktorých iba jedna býva na našom sídlisku, zvyšné prišli z Ružinova a dokonca až z Vrakune.

Jana z Gessayovej: „Chodím k Chorvátskemu ramenu behávať a už dávnejšie si všímam neporiadok okolo. Chcela som nejaké čistenie zorganizovať aj sama, preto keď som na facebooku videla pozvánku, zavolala som aj kamarátky, vzali sme si voľno a prišli sme. Zamerali sme sa na ohorky, ktoré sú malé a len málokto ich zbiera. Začali sme pri Jungmanovej a mali sme skončiť pri Kauflande, ale pretože sme ešte nemali plné vrece, pokračovali sme aj ďalej.“

IMG_8048

Počas piatkového čistenia sa ručne vyzbieralo 60 vriec odpadu a ďalšie množstvo vylovili potápači, hasiči, vodohospodári a pracovníci VPS z vody Chorvátskeho ramena – zaplnený bol tak jeden veľkokapacitný kontajner. Evidovaných „čističov“, teda tých, čo sa prihlásili na oddelení životného prostredia, bolo 91. Akcie tohto typu organizuje mestská časť Petržalka pravidelne niekoľkokrát v roku nielen v pracovných dňoch, ale aj cez víkendy. O tej najbližšej budeme obyvateľov včas informovať prostredníctvom PN aj webstránky miestneho úradu www.petržalka.sk. Ak obyvatelia majú záujem, môžu sa prihlásiť už teraz na oddelení životného prostredia na jana.jeckova@petrzalka.sk alebo na tlačovom oddelení a budú zaradení do databázy dobrovoľníkov a informovaní vopred prostredníctvom mailu.

Viac fotiek z čistenia vo fotogalérií pod článkom

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky