INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Počasie potápačom neprekážalo

Počasie potápačom neprekážalo

Za 20 rokov, čo Petržalka organizuje čistenie okolia Chorvátskeho kanála, sa stalo hádam iba raz, že počasie túto brigádu,  ktorá rokmi prerástla vo veľké upratovanie, na ktorom sa zúčastňujú každoročne zamestnanci úradu, poslanci, žiaci, seniori a mnohí ďalší Petržalčania, zrušilo. Stalo sa tak aj teraz, v piatok 21. apríla. Náhradný termín ešte nie je známy, určite však  budeme o ňom včas informovať.

Komu ale zima, predsa len na toto ročné obdobie nezvyčajná, neprekážala, boli potápači z klubu Octopus, ktorí sa tradične k čisteniu Chorvátskeho kanála pridávajú. Tí sa teda aj tento rok pustili do čistenia jeho dna. A veru vytiahli z neho kadečo – odpadkové koše, smeti, oceľové rúrky, pneumatiky a iné predmety, ktoré do vody nepatria. „Toľko predmetov, koľko sme vytiahli tento rok, sa nepamätáme,“  povedal šéf potápačov Tomáš Rácz.

Päť potápačov pri práci používalo špeciálne vaky a kanistre, ktoré napustili vzduchom. O odvoz  vyloveného odpadu sa postarali pracovníci  petržalského Miestneho podniku verejnoprospešných služieb.

Potápači sa jedným úlovkom predsa len pochválili  – pri čistení ramena našli aj jednu z korytnačiek,  ktoré tam žijú, čo je dôkazom toho, že napriek všetkým smetiam, ktoré tam ľudia nahádžu, sa tam korytnačkám darí. Nepochybne aj preto, že kanál potápači pravidelne čistia.

Potápači z klubu OCTOPUS neoddychovali ani v sobotu. Po tom, čo v piatok takmer osem hodín čistili úsek Chorvátskeho kanála pri pontónovom moste, pustili sa do čistenia ďalšieho úseku jazera Veľký Draždiak. Tentoraz vo vzdialenosti asi šesť až osem metrov od brehu hľadali najmä nebezpečné predmety na dne v úseku od detského ihriska až po zátoku pri lese.

Na dne Draždiaka potápači objavili aj vrak potopenej lode

Okrem plastových a sklenených fliaš vytiahli aj pneumatiku, v ktorej bola zabetónovaná lešenárska rúrka. Tá bola postavená vo vode a predstavovala veľké riziko najmä pre deti, ktoré rady skáču z vodných bicyklov. „Pri pohľade z člna alebo vodného bicykla nemáte šancu si všimnúť takúto hrozbu pod hladinou. Skok do vody môže mať potom katastrofálne následky,“ dodal predseda spolku ochrancov vody Tomáš Rácz. Zo dna vylovili aj spodnú kovovú časť detského kočíka, niekoľko uhynutých rýb, ale aj plastovú loďku, ktorú najmladší z ochrancov, Matúš, pomenoval príznačne Titanic. Starosta Petržalky Vladimír Bajan si spoluprácu s ochrancami vody pochvaľuje. „Sú to profesionáli a svoju prácu berú mimoriadne vážne. Pri čistení sú precízni a veľmi ochotne sa porozprávajú aj s Petržalčanmi, ktorí sa pri nich pristavia a zaujímajú sa o ich náročnú prácu.“ Spoločnosť bude aj tento rok na Draždiaku zabezpečovať vodnú službu počas letných prázdnin. O ich úprimnom záujme o čistotu našich vôd svedčí aj skutočnosť, že sa chlapci minulý rok v  rámci týždňa dobrovoľníctva rozhodli vyčistiť aj časť ďalšieho jazera – Malý Draždiak.

Počas Týždňa čistoty upratovali aj basketbalisti

Petržalka organizuje projekt „Týždeň čistoty“ už od októbra 2015. Po prvej akcii, ktorá sa stretla u obyvateľov s neobvyklým záujmom, ju mestská časť úspešne zopakovala aj minulý rok a inak to nebolo ani teraz. V apríli sa do projektu prihlásili okrem väčšiny petržalských základných škôl aj obyvatelia z desiatich lokalít Petržalky a aj športové kluby, napr. basketbalový klub na Budatínskej či vodáci z klubu Dunajčík. Dobrovoľníkom zamestnanci úradu vydali vyše 500 vriec na odpad a o ich odvoz sa postaral petržalský Miestny podnik verejnoprospešných služieb Petržalka.

V nedeľu, 9. apríla, sa hneď zrána stretlo viac než 50 brigádnikov z radov rodičovhráčov, trénerov a priateľov basketbalového klubu BSC Bratislava. Začali čistením školského dvora a okolia Základnej školy na Holíčskej, kde trénujú viaceré detské kategórie. Potom sa celá skupina brigádnikov vydala k Chorvátskemu ramenu, pričom aj cestou zbierala odpad na verejných priestranstvách. Popri ramene sa dostali až k Základnej škole na Turnianskej, kde už tretí rok beží projekt Englishball – basketbal spojený s angličtinou.

Tomáš Erneker, tréner a predseda klubu, vníma túto iniciatívu pozitívne: „V BSC trénuje viac ako 250 detí vo veku od 6 do 18 rokov. Pôsobíme v šiestich petržalských základných školách. Teší nás, že sme svojou troškou mohli prispieť k zveľadeniu priestorov, v ktorých sa denno-denne pohybujú naši hráči. Týmto zároveň ďakujeme mestskej časti Petržalka aj za poskytnuté vrecia na odpad a pracovné rukavice.“

„Sme radi, že sa zapojilo toľko detí a rodičov, vyzbierali sme viac než 15 veľkých vriec odpadu a odpracovali viac ako 150 dobrovoľníckych hodín. Snažíme sa ísť príkladom a ukazovať deťom v praxi, ako sa správať zodpovedne voči vlastnému životnému prostrediu,“dodáva T. Erneker.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky