INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalská cesta smrti

Petržalská cesta smrti

Petržalka, po nemecky Engerau, bola od roku 1938 súčasťou Veľkonemeckej ríše. V tom čase mala približne 15-tisíc obyvateľov a žili tu Nemci, Maďari a Slováci. V Petržalke vznikol v roku 1944 nacistický koncentračný tábor so šiestimi podtábormi. V novembri toho roku sem prišlo 1 730 až 2 000 židov. 

Ak si ich smrť nenašla tu, stalo sa tak na ceste do ďalších táborov. Je to príbeh maďarských židovských väzňov, ktorých strážili, šikanovali a tých, ktorí nevládali pracovať, zabíjali rakúski strážnici, najmä Viedenčania. Do Petržalky priviezli vo vlakoch mužov od 20 do 60 rokov, väčšinou z Budapešti. Na deň dostávali prídel 330 gramov jedla. Zima bola v novembri 1944 tuhá, nemali pracovné oblečenie, okrem chladu trpeli podvýživou a šikanovaním. V čase nacistického režimu trpeli a umreli v pracovnom tábore Engerau na území Petržalky, dnes tu majú svoje spomienkové miesto. Pamätnú tabuľu im  dňa koncom marca slávnostne odhalili ministri spravodlivosti Slovenska, Rakúska a Maďarka – Lucia Žitňanská, Wolfgang Brandstetter a László Trócsányi. Tabuľu umiestnili na stenu reštaurácie Leberfinger, v tejto budove bývalých konských stajní bol od decembra 1944 do marca 1945 jeden zo šiestich podtáborov pracovného tábora určeného pre občanov Maďarska židovského pôvodu.

Celkovo bolo v tábore v neľudských podmienkach väznených viac ako 1 700 väzňov. „Uplynulo 72 rokov odo dňa, keď došlo k evakuovaniu tábora a presunu väzňov do Bad Deutsch-Altenburgu. Počas pochodu smrti boli zastrelené desiatky väzňov, ďalší boli zavraždení ešte predtým,“ pripomenula tragickú históriu ministerka Lucia Žitňanská. ,,Komando zložené z rakúskych dozorcov zavraždilo minimálne 13 väzňov priamo na nádvorí Leberfingera. Na tomto mieste sa premenil hostinec na tábor smrti, kde boli mučení a zavraždení nevinní ľudia,“ uviedla počas slávnosti konzulka veľvyslanectva Izraela Avital Gershon. László Tróscányi ozrejmil, že aj keď sa miesto hrôzostrašných udalostí nachádza na území dnešného Slovenska, v čase jeho existencie malo byť úlohou maďarských orgánov udržiavať a chrániť verejný poriadok a zabrániť vraždeniam. „Tu, v Petržalke, sa stali členovia SA krutými masovými vrahmi, pričom niektorí z nich boli bezpochyby dobre sa správajúci synovia a otcovia. Otázka, prečo sa tak stalo, nesmie byť nikdy zabudnutá,“ povedal šéf rakúskeho ministerstva spravodlivosti Wolfgang Brandstetter.

Zlava Rabin Blava a velvyslanci

Všetci traja ministri sa zhodli, že pamätná tabuľa nebude slúžiť  len pamiatke, ale aj ako pripomienka fašistickej minulosti súčasníkom a nasledujúcim generáciám. Počas stretnutia politici diskutovali o tom, ako spraviť viac v záujme zabránenia ďalšieho šírenia extrémizmu a radikalizmu. „Je veľmi ťažké hovoriť o osudoch ľudí v dobe, v ktorej ľudský život nemal žiadnu hodnotu. Hovoriť o nich teraz, keď celá Európa čelí nárastu radikalizácie  a extrémizmu, rozmachu hnutí pohŕdajúcich človekom a ľudskými právami, je ale našou povinnosťou,“ zdôraznila Žitňanská. Rakúska historička Claudia Kuretsidis–Heiderová pripomenula, že obete vážnych vojnových zločinov z tábora Engerau boli viac ako 70 rokov úplne zabudnuté. Nebolo to podľa nej iba v dôsledku železnej opony, ale skôr preto, že páchateľmi boli prevažne rakúski príslušníci jednotiek SA a ich nacistickí funkcionári. Po rozsiahlom vyšetrovaní v povojnových rokoch upadla tragédia, podobne ako iné nacistické zločiny, do zabudnutia. „Tridsať percent rozsudkov smrti vynesených za nacistické zločiny rakúskymi súdmi, čiže deväť z celkovo 30, boli trestami sa zločiny v Engerau,“ povedala pracovníčka Ústredného rakúskeho výskumného centra povojnovej justície, ktorá sa historickému výskumu okolo tábora Engerau venuje už 20 rokov. Rakúske súdy podľa nej vyšetrovali viac ako 70 osôb a šesť engerauských súdnych procesov tvorilo najväčší komplex procesov v právomoci rakúskych ľudových súdov.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky