INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Obojstranná symbióza

Obojstranná symbióza

V človeku  vždy  ostáva nejaká nádej. Nádej, že vyzdravie, vylieči sa alebo sa niekto o neho postará. Nádej umiera posledná – hovorí porekadlo. V rukách lekárov a zdravotných sestier slovíčko nádej nadobúda najhumánnejší význam. Podstata života má v nemocniciach konkrétnejšiu podobu. Spolupatričnosťou lekárov a zdravotných sestier aj v najťažších chvíľach života zostáva nádej poslednou iskierkou.

V Univerzitnej nemocnici na III: chirurgickej klinike Milosrdní bratia na Nám. SNP pracujú desiatky vzdelaných a obetavých lekárov, sestričiek , ale i zdravotníckeho personálnu. Jedným z nich je aj Doc. MUDr. Milan Schnorrer, CSc., prednosta, MUDr. Juraj Longauer primár, MUDr. Martin Kukučka ošetrujúci lekár, či MUDr. Matúš  Rajčok a MUDr. Marek Ševčk. O svojej práci nám porozprávali dvaja posledne menovaní.

MUDr. Matúš Rajčok

Koľko pacientov čaká mesačne na operáciu konkrétne na vašom oddelení?

Rajčok: Je ich okolo 120. Práca na chirurgickom oddelení nie je ľahká, ale príjemná atmosféra v kolektíve pomáha prekonať aj tie najťažšie prípady.

Ako vnímate prácu zdravotných sestier, čo sa od nich vyžaduje po stránke vzdelanostnej, ale i etických a morálnych predpokladov?

Rajčok:  Je pravda, že v našom zdravotníctve sú sestry nedocenené. Čo sa týka nášho oddelenia, sestry pracujú veľmi profesionálne, sú samostatné. Sú naozaj milé a úctivé a máme s nimi skutočne dobrý vzťah.

Ševčík: Dobrá zdravotnícka robota je  v spolupatričnosti. Najlepšie sa lekárom pracuje so sestričkami, ktoré poznajú a môžu sa na nich spoľahnúť. Vtedy sa nám pracuje najlepšie. 

MUDr. Marek Ševčk

Nedostatok finančných prostriedkov, odchod lekárov a sestričiek do zahraničia je určite vážnym problémom nášho zdravotníctva. Ako je to v prípade vašej?

Rajčok: Lekári z našej nemocnice do zahraničia neodchádzajú i keď fluktuácia sestier je dosť veká, čo súvisí pravdepodobne s finančným ohodnotením. Ja by som do zahraničia nešiel, akokoľvek, vždy v inej krajine zostanete cudzincom. Mne by chýbala rodina aj domácke zázemie.

Ševčík: Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu je to ťažko riešiteľný problém. Lekári a sestričky, ktorí odchádzajú pracovať do zahraničia, si samozrejme finančne polepšia. Sú samozrejme ľudia, ktorí nájdu šťastie doma, iní v zahraničí. Mňa v tejto nemocnici prijali ako svojho. Dostal som ich dôveru, otvorili mi svoje srdcia aj pokritizovali, keď som si to zaslúžil. Povedzte, môže byť niečo krajšie a úprimnejšie?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.