INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Úder pod pás

Úder pod pás

Bunkre na území Petržalky, v ktorých môžete ovoňať atmosféru 2. svetovej vojny, sú dielom nadšencov. Ľudí čo neľutujú vlastný čas, energiu ani peniaze, aby oživili a predstavili verejnosti kúsok histórie. Histórie, ktorá, kým ju neprevzali z rúk štátu, trpezlivo čakala v spoločnosti bezdomovcov, pod nánosom odpadkov či zaplavená vodou. Mesiace i roky driny, kým sa týmto nadšencom podarilo na vlastné náklady bunkre vyčistiť,  opraviť a zaplniť nájdenými, pozbieranými či zakúpenými čriepkami dejín. Ak aj 2. svetová vojna nie je téma, ktorá by vás špeciálne zaujímala, pohltí vás  obdiv k zápalu  a obdivuhodnému množstvu zaujímavých  informácií, ktoré títo ľudia nosia v hlave.

O to väčším sklamaním je, že snahu jednej zo skupín nadšencov „odmenil“ neznámy človek tým, že si v blízkosti bunkra spravil skládku.

O tom, čo sa stalo, sme sa rozprávali s Petrom Konýčkom z Občianskeho združenia  B-S 6  Vrba:

„Na pozemku, ktorý máme riadne prenajatý a platíme zaň, sme na vlastne náklady urobili parkovisko s príjazdovou cestou, ktoré slúži pre návštevníkov múzea bunkru B-S 6 Vrba. Na toto parkovisko niekto vyviezol s nákladiakom ostrihané šípkové a iné kroviny, zlisované do kopy 4x3x3metre. Nemáme žiadneho sponzora, nedostávame granty a teda ani nemáme peniaze na odstránenie tejto kopy záhradného odpadu. O  pozemok sa príkladne staráme a kosíme ho. Tento rok sme súčasťou projektu Noci múzeí 2016 a na 21. mája pripravujeme v našom bunkri bohatý program pre ľudí. Takisto je na našom pozemku pietne miesto – pomník venovaný obetiam koncentračného tábora v Petržalke na Kopčianskej ulici. Pomník stojí na okraji najväčšieho masového hrobu, o ktorý sa tiež staráme na vlastné náklady.

zelený odpad

Kedy ste zelený odpad objavili?

V stredu 13. apríla okolo 11. hodiny si to všimol kamarát, keď išiel do bunkra niečo odniesť.

Informovali ste miestny úrad a políciu?

Áno, v ten istý deň sme kontaktovali štátnu políciu na Bohrovej ulici a podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

zelený odpad

Nevšimli ste si v okolí, že by boli niekde takého kríky vystrihané?

Popozerali sme sa po starej Petržalke a okolí, ale nič sme nezistili. 

Ak sa vám nepodarí nájsť vinníka, ktorý by odpad odstránil, viete si pomôcť sami?

Problémom sú financie a my nemáme technické prostriedky na odstránenie tohto odpadu. Situácia sa ešte skomplikovala, lebo sa nám pokazila kosačka pri kosení pozemku, ktorá slúžila ako jediný nástroj na údržbu tohto trávnatého pozemku.

Chcel by som poprosiť všetkých o pomoc pri pátraní po neznámom páchateľovi. V prípade, ak by niekto poskytol informáciu a videl páchateľa pri čine, tak nám môže poslať tip na email: bsvrba@gmail.com. Budeme veľmi povďační.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky